بیماری‌های قلبی و سرطان، قاتل تهرانی‌ها

۱۳۹۱/۰۸/۲۲ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 60315
بیماری‌های قلبی و سرطان، قاتل تهرانی‌ها
سلامت نیوز : ثبت 998 علت برای مرگ و میر تهرانی‌ها اگرچه جالب است اما باعث نشد که آمار مرگ و میر طبیعی در پایتخت را از یاد ببریم که تنها 15 نفر در این شهر به مرگ طبیعی مرده اند. این آماری است که مسئولان سازمان بهشت زهرا(س) شهرداری ارائه می‌دهند و می‌گویند در هفت ماه ابتدایی امسال، گریبان 28 هزار و 563 تهرانی را گرفته است. از میان متوفی‌ها بیشترین افراد بر اثر بیماری‌های قلبی و بعد از آن بر اثر انواع سرطان‌ها از دنیا رفته‌اند. البته تنوع سرطان‌ها در تهران خودش مسئله مهمی‌است چرا که آمارها نشان می‌دهد 2384 تهرانی بر اثر 33 نوع سرطان جان خود را از دست داده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ شرایط محیطی و شیوه زندگی در تهران به دلیل وضعیت آلودگی هوا و آلودگی‌های صوتی، استرس و عوامل ترافیکی و فشارهای ناشی از هزینه‌های اقتصادی از عوامل مهم رسیدن زودتر به حقی چون "مرگ" است.

هفت ماه ابتدایی سال 91 بر اساس آمار سازمان بهشت زهرا با ثبت 28 هزار و 563 مرگ در تهران همراه بود که ایست قلبی با ثبت 2 هزار و 973 مورد مرگ، بیشترین علت مرگ و میر به شمار می‌رود. علتی که در این مدت، زندگی یک هزار و 624 مرد و یکهزار و 301 زن را در تهران به همراه 48 نوزاد به پایان رساند.

مشکل قلبی تهرانی‌ها
میانگین سنی فوت شدگان به دلیل ایست قلبی در تهران 46 سال است که در دهه‌های قبل، این سن "اول چل چلی" افراد بود و اکنون با سخت و سخت تر شدن شرایط زندگی، پایانی بر آمال و آرزوهای شهروندان است. نکته قابل تامل در این میان در رتبه دوم قرار داشتن آنفاکتوس یا همان سکته قلبی با ثبت دو هزار و 538 فوتی به عنوان عاملی مهم در مرگ و میر شهروندان تهرانی است که رتبه سوم را نیز به نارسایی‌های قلبی با یکهزار و 978 مورد فوتی می‌دهد.

اینکه مشکلات قلبی قاتل شماره یک تهرانی‌ها به شمار می‌رود، شاید از نگاه خیلی‌ها عادی و طبیعی به نظر می‌رسد اما نکته مهم رسیدن میانگین سن فوت شهروندان تهرانی به 54 سال در هفت ماه ابتدایی امسال است که در سال‌های نه چندان دور، میانگین سن مرگ و میر در شهری چون تهران حداقل پنج تا 10 سال بیش از میانگین فعلی بود و این یعنی که تهرانی‌ها نسبت به گذشته، زودتر می‌میرند.

سرطان در تهران ریشه می‌دواند
تحلیل آماری علل مرگ و میر تهرانی‌ها نشان می‌دهد که بعد از مشکلات قلبی، انواع سرطان‌های مختلف جان شهروندان تهرانی را می‌گیرد. ثبت 2384 مرگ بر اثر 33 نمونه سرطان در هفت ماه اول سال نشان می‌دهد سرطان حرکتی خزنده را آغاز کرده است. در میان سرطان‌ها، سرطان‌های بدخیم معده، ریه و پروستات، بیشترین علت‌های فوت را تشکیل می‌دهند. سرطان بعد از مشکلات قلبی، بلای اصلی جان تهرانی‌هاست که 1068 نفر از متوفیان سرطانی زن و بقیه مرد هستند.

دیابت شیرین، نارسایی‌های کلیه، فشار خون، بیماری‌های عروق و مغزی، تومور مغزی، سپسیسو بیماری‌های داخلی از دیگر علل پایان عمر زودرس تهرانی‌ها به شمار می‌رود اما در این میان فوت بیش از 1300 تهرانی به طور مستقیم به دلیل نارسایی‌های تنفسی، از جمله موضوعاتی است که می‌تواند نقش آلودگی هوای تهران را به عنوان عامل پنهان در مرگ شهروندان پر رنگ کند. اگرچه کارشناسان و مسئولان معتقدند آلودگی هوای شهر به طور مستقیم، آماری از مرگ و میر را بر جای نمی‌گذارد اما این علت، باعث بروز مشکلات و بیماری‌ها و نارسایی‌های مختلف در شهروندان می‌شود که اعداد مختلفی از تعداد مرگ و میر نیز برجای می‌گذارد.

شوک زده نشوید
اما یکی از علت‌های جالب توجه برای مرگ و میر تهرانی‌ها، "شوک" است که در هفت ماه نخست امسال، جان 146 تهرانی را گرفت. شوک عفونی با 59 فوتی، شوک سپتیک با 345 فوتی و شوک کاردیوژنیک با 228 مورد از دیگر اعضای خانواده شوک به عنوان یکی از علل مرگ و میر شهروندان به شمار می‌رود.با آنکه پیشرفت‌های علم و تکنولوژی و دستاوردهای پزشکی به طور دقیقه ای در دنیا اتفاق می‌افتد و خیلی از امراض گذشته، اکنون به راحتی درمان می‌شود، اما هنوز می‌توان نامی‌از "سل، حصبه، طاعون، دیفتیری، مننژیت، تب مالت و کزار" در میان علل مرگ تهرانی‌ها پیدا کرد.

  مردان بیش از زنان می‌میرند
نگاهی به آمار فوتی‌های شهر تهران بیانگر این نکته است که در تهران، مردان بیش از زنان می‌میرند و در هفت ماه مرگ 16 هزار و 198 مرد و 11 هزار و 78 زن ثبت شد. این یعنی مردان 30 درصد بیش از زنان در تهرانی فوت می‌کنند و باید بیش از گذشته به کیفیت زندگی خود و سلامت خود برای افزایش طول عمر توجه کنند. ثبت یکهزار و 278 فوت کودکان در هفت ماه اول امسال در تهران نیز آماری جالب توجه است که مرگ داخل رحم با 623 فوتی بیشترین علت فوت نوزادان به شمار می‌رود.

علتی که بسیار عجیب و البته مبهم است. اگرچه در میان علت‌های فوت، کهولت سن با سهم 3/4 درصدی در علل فوت تهرانی‌ها دیده می‌شود اما همین آمار می‌گوید تنها 15 نفر در تهران به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند و این یعنی نیاز به توجه بیشتر مردم و مسئولان به کیفیت زندگی در شهر و لزوم ایجاد شرایطی برای آرام زیستن بی شک بالا بردن امنیت زندگی با ایجاد بسترهای سالم اجتماعی است. البته باید گفت تهرانی‌ها به دلایل متعدد که نیاز به کالبدشکافی دقیق دارد، آرام آرام می‌میرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97639s, 18q