واکسینه‌کردن کودکان دربرابر جرم

۱۳۹۱/۰۸/۲۲ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 60316
سلامت نیوز : پیشگیری از وقوع جرم یکی از موثرترین راه‌های مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی است که توانسته جایگاه ویژه‌ای را برای خود در سیاست جنایی کشورها باز کند. با توجه به هزینه‌های بالای اصلاح و تربیت زندانیان، هزینه‌های نگهداری مجرمان و  وجود تردید در بازدارندگی مجازات‌ها در کاهش نرخ جرم، افزایش اقدامات پیشگیرانه در دستگاه قضایی مورد تاکید قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه در بحث آموزش، دانش‌آموزان و دانشجویان است که استان کرمان در این رابطه اقدامات موثری را انجام داده ‌است.  «قانون» بررسی مباحث پیشگیری از وقوع جرم را با یدا... موحد، دادستان کرمان به گفت‌و‌گو نشسته‌ و نظرات وی را در رابطه با برنامه‌های پیشگیرانه این استان برای آموزش همگانی جویا شده‌است که از نظرتان می‌گذرد.

بروز ناهنجاری رفتاری در سنین نوجوانی
به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ دادستان کرمان در توضیح اهمیت آموزش پیشگیری از وقوع جرم برای دانش‌آموزان، گفت:آنچه مسلم است ناسازگاری و ناهنجاری رفتاری در افراد در سنین نوجوانی و جوانی هویدا می‌شود به همین دلیل توجه به اقدامات پیشگیری از وقوع جرم برای این افراد از اهمیت خاصی ‌برخوردار است. یدا... موحد افزود: برای آموزش این قشر از جامعه باید برنامه ریزی خاصی وجود داشته‌باشد تا آنان را از رفتارهای ناهنجار اجتماعی بازگرداند که این امر مهم نیازمند فعالیت در سطح مدارس در مقاطع مختلف از جمله مقطع راهنمایی است.

حفظ کودکان از انحرافات اجتماعی
موحد ادامه داد: رفتارهای نوجوانان باید تحت کنترل قرار بگیرند تا دراز مدت شاهد اصلاح رفتارهای ناسازگار آن‌ها باشیم و آن‌ها را ازانحرافات اجتماعی محافظت کنیم.
وی  آموزش قوانین را از اقدامات موثر برای تحقق اهداف پیشگیرانه در سطح مدارس دانست و توضیح داد: آموزش ارزش‌های اجتماعی و عواقب رفتارهای ناهنجار اجتماعی همراه با آموزش مقررات با هدف بالا بردن سطح آگاهی‌های حقوقی افراد جامعه خود مهم‌ترین عامل در کاهش بزه در آینده خواهد بود.

ضرورت تعامل میان دستگاه قضایی و آموزش و پرورش
دادستان کرمان بر ضرورت تعامل میان دستگاه قضایی با آموزش و پرورش تاکید کرد و افزود: برای نهادینه کردن فرهنگ پیشگیری نیازمند افزایش تعاملات میان دستگاه قضایی و وزارت آموزش و پرورش و نیروی انتظامی هستیم. وی ادامه داد: این سه  نهاد متولی، نیاز به هماهنگی و همدلی در این رابطه دارند تا در دراز مدت زمینه‌های ارتکاب جرم جامعه حذف شود یا حداقل بسترهای ارتکاب جرم را کاهش دهند تا در دراز مدت شاهد کاهش نرخ جرم باشیم.

  حضور موثر قضات در مدارس 
موحد با بیان این مطلب که دادگستری کرمان اقدامات موثری برای رسیدن به این اهداف انجام داده است، تصریح کرد: قضات با حضور در سطح مدارس و بیان مطالب مهم حقوقی و قضایی به  توضیح رفتارهای ناهنجار اجتماعی و عواقب این‌گونه رفتارها پرداخته‌اند.موحد تاکید کرد: هم‌چنین هشدارهای لازمی که باید این قشر بدانند تا با گروه‌های بزهکار ارتباط نداشته باشند و بتوانند زندگی سالمی را در بزرگسالی تجربه کنند باید آموزش داده شود. وی ادامه داد: پاسخ‌گویی به سوالات حقوقی و قضایی دانش آموزان در رابطه با مسائل گوناگون نیز از دیگر اهداف جلسات پرسش و پاسخ با نوجوانان در مدارس طی سال‌های اخیر بوده‌است.

پیشگیری به دور از اقدامات  سرکوبگرانه
موحد در ادامه به موضوع امنیت اجتماعی اشاره کرد و افزود: در این رابطه ما کمیته‌ای را ایجاد کرده‌ایم که در بحث کنترل وضعی اقدامات لازم را انجام می‌دهد یعنی کنترل افرادی که سابقه کیفری به‌خصوص در رابطه با جرائم امنیت ملی داشته‌اند سال‌هاست که مورد توجه دادگستری کرمان قرارگرفته ‌است.  وی در رابطه با اقدامات پیشگیرانه انجام شده با افراد سابقه‌دار، توضیح داد: منظور از اقدامات کنترلی انجام شده اقدامات سرکوب‌گرانه و خشن نیست بلکه در کنار برخورد کیفری با افرادی که جرائم سنگین را مرتکب شده‌اند ارشاد، آموزش و نظارت نیز انجام می‌شود تا با اصلاح و بازپروری آن‌ها شاهد بازگشت موفق و سالم این افراد به جامعه باشیم.  دادستان کرمان ادامه داد: اقدامات در پیشگیری از وقوع جرم در سه حوزه انجام می‌شود که این اقدامات تاثیر بسزایی در کاهش ورودی پرونده‌ها خواهد داشت. یدا... موحد با بیان این مطلب که در حوزه وضعی گام‌های خوبی برداشته شده است، افزود: در حوزه اجتماعی در مباحثی چون فقرزدایی، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت با توجه به این حقیقت که رفع این معضلات دردراز مدت قابل دستیابی است نمی‌توان اقدامات فوری انجام داد.

پیشگیری با اطلاع رسانی رسانه‌ها
وی اضافه کرد: رفع مشکلات اجتماعی در توان و وظیفه قوه‌ قضاییه نیست زیرا ابزارها و امکانات لازم را هم ندارد. ضمن اینکه نمی‌توان یک شبه فقر را حذف کرد حتی با یک برنامه 5 ساله هم نمی‌شود فقر و مهاجرت و تورم و مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه را مرتفع ساخت. موحد در توضیح نحوه اعمال کنترل‌های اجتماعی نیز تصریح کرد: کنترل‌های پلیسی به ‌عنوان پیشگیری وضعی برای حل مشکلات در یک منطقه یا شهرستان به صورت مقطعی تاثیرگذار است. البته در کنار برخورد پلیسی و با گشت‌های امنیتی در مناطق مشکل‌دار باید با برپایی سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های رادیویی هشدارها و آموزش‌های لازم به مردم داده شود. عضو شورای قضایی استان کرمان، افزود: باید فرصت ارتکاب جرم را از افراد مستعد این اعمال گرفت تا با طرح‌های امنیتی مناسب بسترهای بروز رفتار مجرمانه حذف شود.

موحد در توضیح پیشگیری کیفری نیز تصریح کرد: مجازات‌های حبس، شلاق و حتی اعدام به عنوان پیشگیری کیفری عمل می‌کنند و مانع تکرار جرم می‌شوند.زمانی که مجازات‌ها با قاطعیت در جریان هستند افرادی که در ذهن خود افکار مجرمانه دارند با دیدن نتیجه عمل مجرمانه دیگران از قصد و نیت خود پشیمان خواهند شد و این مجازات‌ها می‌تواند به عامل پیشگیری تبدیل شود.  دادستان کرمان در رابطه با روند اجرای طرح‌های پیشگیری از وقوع در استان متبوع خود گفت: از لحاظ وضعی و کیفری پیشگیری از وقوع جرم  در همه استان‌ها فعالیت‌های بسیاری در حال انجام است. در کرمان نیز در بحث پیشگیری از وقوع جرم فعالیت‌های بسیاری انجام شده و طرح هایی نیزدر حال انجام است.

کاهش ورودی پرونده‌ها با اقدامات پیشگیرانه
این مسئول قضایی افزود: هدف ما در استان کاهش نرخ جرم است یا حداقل در وضعیت فعلی مانع رشد و افزایش نرخ جرم شویم.موحد با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع جرم و کاهش اختلافات و دعاوی در جامعه موجب کاهش ورودی پرونده‌ها می‌شود، ابراز داشت: استان کرمان همچنین از نظر ورودی پرونده به دادسرا رتبه 28 را در کشور دارد که نشانگر موفقیت این استان در به نتیجه رساندن اقدامات پیشگیرانه با هدف کاهش نرخ جرم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69469s, 18q