‪ ۹۹‬درصد مبتلايان به ديابت از كنترل مطلوب عوارض اين بيماري برخوردار نيستند

۱۳۸۶/۰۵/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6033
‪ ۹۹‬درصد مبتلايان به ديابت از كنترل مطلوب عوارض اين بيماري برخوردار نيستند

دكتر اسدالله رجب روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: بدين جهت در كشور ما اكثر مبتلايان به ديابت با گذشت مدت كمي از بيماري شان، دچار عوارض بسيار اين بيماري نظير عوارض چشمي، قلبي، كليوي و قطع اندام ها مي شوند.

دكتر رجب با اشاره به نتايج تحقيقي كه در استان قزوين انجام شده گفت:
‪ ۱۰۰‬درصد مبتلايان به ديابت در قزوين به رغم مصرف دارو از كنترل صحيح عوارض بيماري برخوردار نبودند و از سوي ديگر ‪ ۶۲‬درصد آنها از بيماري خود اطلاعي نداشتند.

وي افزود: اين در حالي است كه يك بيمار ديابتي با كنترل بيماري خود مي تواند همانند افراد ديگر جامعه تا ‪ ۸۰‬سال زندگي با كيفيتي را تجربه كند.

وي تاكيد كرد: در اين ميان آموزش پايه اصلي درمان ديابت است و نقش مهمي در كنترل عوارض و همچنين پيشگيري از ابتلا به اين بيماري دارد اما با كمال تاسف در كشور ما توجه چنداني به آن نمي‌شود.

او بيان داشت: در كشور ما درمان ديابت در دارو درماني خلاصه شده است و بودجه لازم براي آموزش فرد مبتلا به ديابت در نظر گرفته نشده است.

وي گفت : بها دادن به آموزش با رعايت همه جنبه‌هاي آن نظير پرداخت هزينه آموزش از سوي بيمه‌گذار ميسر است.

وي با اشاره به هزينه هنگفت بيماري ديابت در كشور گفت: هم‌اكنون سالانه بيش از ‪ ۱۰‬هزار ميليارد ريال صرف درمان و عوارض ابتلا به ديابت در كشور مي‌شود در صورتي كه مي‌توان با برنامه‌ريزي و آموزش از تبعات اين بيماري كاست.

وي شروع آموزش براي بيماران ديابتي در كشور را در سال ‪ ۱۳۶۸‬ذكر كرد و افزود: طي اين مدت تاكنون ‪ ۲۰‬هزار نفر در تهران آموزشهاي مربوطه را فرا گرفته‌اند.

وي حداقل زمان براي آموزش و يادگيري مبتلايان به ديابت را يكسال دانست و افزود: آموزشها در سطوح مختلف كودكان، بزرگسالان و سالمندان بايد متفاوت و با شيوه خاص خود باشد به طوريكه در كودكان نبايد آنها را از عوارض بيماري ترساند.

رييس انجمن علمي ديابت ايران با اشاره به درمانهاي نوين اين بيماري گفت: ورزش، تغذيه و دارو سه روش قديمي به همراه آموزش، كنترل روزانه متابولسيم و حمايت‌هاي روانشناختي و اجتماعي از جمله روشهاي جديد درمان ديابت در دنيا است.

دكتر رجب با بيان اينكه خودآگاهي و خودباوري يكي از اصول مهم در آموزش بيماران ديابتي است، افزود: شناخت بيماري، كسب مهارتهاي صحيح مراقبت از خود و نگرش مثبت به زندگي نقش مهمي در اصلاح و تغيير شيوه زندگي افراد ديابتي خواهد داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71895s, 18q