خطرات بارداری بعد از 40 سالگی

۱۳۹۱/۰۸/۲۳ - ۱۲:۵۵ - کد خبر: 60400
خطرات بارداری بعد از 40 سالگی
سلامت نیوز : فرزنددار شدن یكی از تمایلات همیشگی بشر بوده و هست و معمولا به ندرت دیده می شود كه كسی چنین آرزویی نداشته باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از کیهان ؛ ورود فرشته كوچولو به زندگی، شور و شعف خاصی را برای پدر و مادر به همراه دارد. درگذشته زوج های جوان بیشتر دوست داشتند كه در ابتدای زندگی مشترك، صاحب بچه شوند؛ اما امروزه سن بارداری نسبت به گذشته افزایش یافته است. خانم هایی كه دیر ازدواج می كنند یا بچه دار می شوند باید این مسئله را مدنظر داشته باشند كه بالا رفتن سن می تواند عواقبی را برای خود و فرزندشان به همراه داشته باشد. اگر این موضوع برای شما نیز جالب است، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

چرا سن بارداری نسبت به گذشته بالاتر رفته است؟
مهم ترین دلیل این است كه امروزه تقریبا همه خانم ها به دنبال ادامه تحصیل و سپس اشتغال هستند. از آنجا كه بچه دار شدن برای مادران كارمند با مشغله ها و گرفتاری های زیادی همراه است و گاه حتی ممكن است شغل خود را نیز از دست بدهند، برخی از آنها ترجیح می دهند تا بارداری را به تعویق بیندازند تا نخست در زمینه كاری به موفقیت برسند.
در مواردی هم زوجین از مشكلات بارداری در سنین بالا اظهار بی اطلاعی می كنند و توجهی به این مسئله نداشته اند.مورد آخر نیز در مورد زوجینی است كه با اینكه خانم از وضعیت جسمانی و سلامت مطلع است، اما همسر آمادگی یا تمایلی به بچه دار شدن ندارد كه همین مسئله بارداری را به تعویق می اندازد.

خطرات بارداری پس از40 سالگی برای مادر
گرچه خانم ها در سن 40 سالگی هنوز شادابی ظاهری را دارند، اما دستگاه تولید مثل تقریبا پیر شده است. امروزه بروز ناراحتی هایی از قبیل ناهنجاری های كروموزومی، فشار خون بالا، دیابت، زایمان زودرس در این بارداری ها شناخته شده است. همچنین خطراتی مانند سقط جنین(در 30درصد موارد) و سزارین(تقریبا 40درصد در مورد بچه اول و 20 تا 30درصد در بارداری های بعدی) نیز مادر را تهدید می كند. از طرف دیگر، گرچه به خاطر پیشرفت علم پزشكی و بهداشت خطر مرگ نوزاد هنگام تولد تقریبا به صفر رسیده است، با این حال با افزایش سن، این خطر همچنان وجود دارد. همچنین آمارهای مربوط به سال های 2002-2001 در مورد خانم های 40 تا 45 ساله نشان می دهد كه از بین 100000تولد، 33 مورد فوت و این رقم پس از 45 سالگی به 215 افزایش می یابد؛ در حالی كه در مورد خانم های 30 تا 34 ساله تنها 3/6 است.

خطراتی كه جنین را تهدید می كند!
نخستین مشكل، ناهنجاری كروموزومی است كه 2/2درصد نوزادان مادران 40 ساله و 4درصد مادران 42 ساله را تهدید می كند. با اینكه خطر سقط جنین و مرگ هنگام تولد نوزادان در مادران 40 تا 45 ساله افزایش می یابد، اما در كل باید گفت كه این بچه ها مانند دیگران زندگی خوب و سالمی خواهند داشت. مطالعات زیادی در این زمینه نشان می دهد كه تولد نوزادان نارس یا با وزن كم در این شرایط بسیار دیده می شود. حاملگی پس از 45 سالگی نیز خطرات بسیاری برای مادر و جنین به همراه دارد.

توصیه هایی برای بارداری پس از 35 سالگی.
- مصرف داروها را كم كنید و در مورد بیماری های مزمن تحت نظر پزشك باشید.
- در صورت چاقی، وزن خود را به مقدار ایده آل برسانید.
- ورزش كنید.
- روش های مراقبت از خود را توجه داشته باشید.
¤ در آخر باید گفت خانم های عزیز! اگر قصد بچه دار شدن دارید، منتظر منزل خوب، موقعیت مالی خوب، شغل عالی و... نشوید. دوران جوانی و خصوصا فاصله سنی بین 20 تا 30 سال بهترین زمان برای مادر شدن است.متاسفانه خانم هایی هستند كه به دلایل مختلف بارداری را به تعویق انداخته اند و برای همیشه شانس مادر شدن را از دست داده اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.77295s, 19q