بد خوابيدن يکي از علل عمده بروز کمر درد در افراد است

۱۳۸۶/۰۵/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6041
بد خوابيدن يکي از علل عمده بروز کمر درد در افراد است

دکتر « يحيي سخن گويي » متخصص طب توانبخشي و فيزيوتراپيست در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين مطلب افزود: علل کمردردهاي مادرزادي اغلب، اختلال در اتصال مهره 5 کمري و مهره اول خارجي به يکديگر است که در سن بلوغ به شکل کمردرد بروز مي کند.

وي همچنين در رابطه با علل اکتسابي بد خوابيدن و افزايش و کاهش قوس کمر و حرکات زياد کمر به خم و راست شدن‌هاي زياد که مهره‌هاي کمر را به مرور دچار آسيب مي‌کند، اشاره کرده و افزود: کارهاي سنگين با کمر اغلب افراد را دچار فتق ديسک مهره‌ها مي‌کند که اين مسئله در 5 درصد افراد ديده مي شود.

وي اضافه کرد: همچنين انحرافات طرفي ستون فقرات اغلب در جواني عارض مي شود و آرتروز اصلي ترين عامل کمردرد در سنين بالاي 40 تا 50 سالگي است.

دکتر سخن گويي در خصوص روش هاي درماني که افراد خود مي توانند در خانه و محيط کارشان اجرا کنند، گفت: حفظ حالت صحيح بدن هنگام راه رفتن يعني به انقباض درآوردن عضلات شکم و تنفس با قفسه سينه تا فشار کمتري به مهره‌هاي کمري وارد شود از جمله کارهايي است که افراد مي توانند در جهت درمان کمردرد خود انجام دهند.

وي افزود:همچنين دوش گرفتن به صورتي که فرد، بر روي يک صندلي زير دوش حمام نشسته و آب را به سمت نقاط حساس به درد در ناحيه کمري هدايت کند، قرار گرفتن در استخر آب و يا راه رفتن در آب، قرار دادن يک متکاي کوچک در منطقه گودي کمر در حين رانندگي و جلوگيري از قوز کردن در هنگام نشستن پشت ميز از ديگر اقدامات پيشگيري و درمان در اين خصوص به شمار مي آيد.

اين متخصص فيزيوتراپ در رابطه با حالت خوابيدن نيز توصيه کرد : سعي شود از دمر خوابيدن خودداري شده و در صورت عادت به اين نوع خواب جهت کاهش فشار بر روي مهره‌هاي کمري از يک بالش زير شکم استفاده شود. همچنين افرادي که به حالت طاق باز مي خوابند يک حوله لوله شده زير گودي کمر و يک حوله لوله شده ديگر زير زانوهايشان قرار دهند.

وي اضافه کرد: در رابطه با افرادي که به پهلو مي خوابند نيز توصيه شده تا با قرار دادن يک حوله زير پهلوي به سمت زمينشان و قرار دادن يک حوله بين دو پا از فشار آوردن به کمرخود جلوگيري کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26016s, 18q