60درصد مواد اولیه داروها وارداتی است

۱۳۹۱/۰۸/۲۳ - ۱۶:۴۹ - کد خبر: 60470
سلامت نیوز : رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه در زمینه تأمین ارز برای واردات دارو با مشکل جدی روبرو هستیم، گفت: در حال حاضر ما در سال 1.5 میلیون دلار برای واردات دارو اعتبار ارزی و یک میلیارد دلار نیز برای تجهیزات پزشکی نیاز داریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ "حسینعلی شهریاری" درباره تأمین ارز واردات دارو گفت: در زمینه تأمین ارز برای واردات دارو با مشکل جدی روبرو هستیم، در حال حاضر ما در سال 1.5 میلیون دلار برای واردات دارو اعتبار ارزی و یک میلیارد دلار نیز برای تجهیزات پزشکی نیاز داریم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه علم پزشکی امروز بسیار وابسته به تجهیزات و فناوری است، ادامه داد: مخصوصا در برخی رشته ها مانند چشم پزشکی، قلب و عروق، ارتوپدی و گوش و حلق و بینی وابسته به تجهیزات پزشکی هستند.

وی تصریح کرد: در اکثر تجهیزات مدرن پزشکی از کشورهای پیشرفته دنیا وارد کننده هستیم که در این زمینه هم با مشکل جدی روبرو هستیم.

شهریاری با بیان اینکه سلامت مردم در خطر است، خاطرنشان کرد: البته برای تأمین دارو باید ارز مرجع بدهند که به خاطر افزایش قیمت ارز مرجع پارسال 1050 تومان بود که امسال 1250 تومان شد که اینجا 17 درصد افزایش قیمت داشتیم و امسال نسبت به سال گذشته حدود 25 تا 30 درصد افزایش قیمت داشتیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه ارز مرجع به موقع پرداخت نمی شود، گفت: ما از سال گذشته مشکل داشتیم. هرچند 97 درصد دارو در داخل کشور تولید می شود اما 40 تا 60 درصد مواد اولیه وارداتی است که این امر نیازمند تأمین ارز است.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین در روزهای اخیر وزیر بهداشت اعلام کرد تا 400 میلیون دلار گشایش ارزی داریم، تا دو سه هفته گذشته این مبلغ40 میلیون دلار بود که می بینیم تا 1.5 میلیارد دلار چقدر فاصله است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: اگر مسئولین یک لحظه خود را جای خانواده های بیماران صعب العلاج قرار دهند و از رانت مسئولیت خود استفاده نکنند، خیلی از مشکلات حل می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا ارز برای بیماران قطع شده است نیز گفت: ارز برای واردات دارو و برای بیماران صعب العلاج نداریم و بیمه ها نیز منابعی در اختیار ندارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.53864s, 18q