70 درصد مشكل زباله‌هاي بيمارستاني تا دو سال آينده حل مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6056
70 درصد مشكل زباله‌هاي بيمارستاني تا دو سال آينده حل مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، كامران باقري لنكراني امروز در حاشيه مراسم روز خبرنگار در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران، افزود: در بحث زباله‌هاي بيمارستاني بايد براي هر موقعيت تعريف جداگانه‌اي داشته باشيم، در يك جا ممكن است دفن كردن زباله عفوني درست باشد و در جاي ديگر استفاده از دستگاه زباله سوز يا غير سوز.
وي ادامه داد: بايد مطابق شرايط در اين مورد تصميم گيري شود اما جهتگيري وزارت بهداشت استفاده از سيستم زباله سوز نيست زيرا استفاده از دستگاههاي زباله سوز استاندارد كه خروجي آن سرطانزا نيست و آلودگي هوا ايجاد نمي‌كند به علت گران بودن مقرون به صرفه نيست.
وي گفت: اين طور نيست كه ما كلاً با سيستم زباله سوز مخالف باشيم اما اجازه نمي‌دهيم كساني با فضاسازي ما را مجبور به پذيرش ورود دستگاههاي زباله سوز غير استاندارد كنند. ترجمه اين بيان اين مي‌شود كه سياست وزارت بهداشت استفاده از دستگاههاي اتوكلاو و غير سوز در بيمارستانهاست.
وزير بهداشت افزود: اعتباري كه براي خريد اين دستگاهها وجود دارد طي سالهاي اخير رو به افزايش بوده است سال 84 فقط چند صد ميليون تومان پول براي خريد اين دستگاهها اعتبار داشتيم، اين اعتبار در سال 85 به يك ميليارد تومان اعتبار متمركز افزايش يافت و حدود 4 ميليارد تومان نيز با استفاده از درآمدهاي اختصاصي بيمارستانها براي اين كار خرج شد.
وي گفت: امسال نيز 15 ميليارد تومان اعتبار متمركز براي خريد اين دستگاهها در اختيار وزارت بهداشت است كه 9 ميليارد تومان آن رديف بودجه در قانون بودجه امسال است و 6 ميليارد تومان ديگر نيز از منبع ديگري توسط دولت براي اين كار اختصاص يافته است كه البته اميدواريم با استفاده از ساير منابع 2 تا 3 برابر اين ميزان را امسال براي خريد دستگاههاي امحاي زباله در بيمارستانها هزينه كنيم.
وي افزود: با ادامه‌ اين روند پيش بيني مي‌كنيم طي يك زمان دو ساله 70 درصد مشكل زباله هاي بيمارستاني كشور حل شود.
وزير بهداشت در مورد حكم پرونده هموفيلي ها نيز توضيح داد: دولت نهم با وجود بحثهايي كه در مورد اين پرونده وجود داشت ديه بيماران هموفيلي را پرداخت كرد در حالي كه مسئولان قبلي هنگامي كه كار را تحويل مي دادند توصيه‌هاي ديگري در اين زمينه داشتند ولي به نظر من با جمع بندي كه از اين موضوع داشتيم مسير عاقلانه را براي حل اين موضوع در پيش گرفتيم.
وي ادامه داد: كار اضافه ديگري كه اين دولت براي بيماران هموفيلي انجام داد آغاز درمان رايگان آنها با بهترين داروي موجود بود كه به وسيله دكتر علويان كه يكي از متبحرترين فوق تخصصهاي كبد در كشور است انجام مي‌شود.
وي گفت: نيابد فضا را به سمتي ببريم كه فضاي تقابل باشد ما وظيفه خدمت گذاري به بيماران را داريم و حرفهاي غير حقوقي كه مبناي قانوني نداشته باشد و در جهت بازگشت به نقطه تقابل باشد را نيز قبول نداريم.
وزير بهداشت همچنين در پاسخ به پرسشي در مورد تشكيل كميسيون علمي در دولت گفت: اين كميسيون در معاونت علمي رياست جمهوري تشكيل شده و رئيس جمهوري نيز با آن موافق است و وزارت بهداشت نيز عضو اين كميسيون است و به نظر من اين فرصت مغتنمي است كه مجموعه تحقيقات علوم پزشكي را به سمت ارتقا ببريم.
وزير بهداشت در مراسم قدرداني از خبرنگاران رسانه‌ها نيز گفت: ما مرهون تلاش خبرنگاران هستيم و اميدواريم اين ارتباط صميمانه و انساني ما با خبرنگاران بر مبناي حفظ كرامت انساني هر دو طرف حفظ شود و براي اعتلاي كشور اثرگذار باشد، من طي 24 ماه گذشته خاطرات خوبي از خبرنگاران دارم و درسهاي زيادي از اين تعامل گرفتم.
وي افزود: اين تعامل مثبت بايد در آينده نيز در مجموعه وزارت بهداشت ادامه يابد و به نظر من وزير بهداشت به عنوان متولي سلامت بايد رسانه‌اي ترين وزير كابينه باشد و اگر در مواردي مطلبي در رسانه ها منتشر شد كه با سليقه و نظر ما مطابقت نداشت نبايد برآشفته شويم.
باقري لنكراني در پاسخ به پرسش يكي از خبرنگاران در مورد توقيف روزنامه شرق گفت: بسته شدن يك روزنامه يا رسانه هيچ وقت خبر خوبي نيست اما آنچه مهم است و آدم را نگران مي‌كند اين است كه چرا گاهي مسير زيباي اطلاع رساني با حرفهاي نادرست خراب مي شود و گاهي حرفهايي در رسانه ها ديده مي شود كه در شان يك رسانه نيست.
وي اضافه كرد: البته رسانه‌ها مي توانند ارگان يك حزب باشد و از نگاه آن حزب حرف بزنند اما در نهايت نبايد تعهد همه ما ايرانيان به قانون اساسي و ساير قوانين فراموش شود.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.20182s, 18q