گران‌ بودن عينک آفتابي، معيار مناسبي براي انتخاب آن نيست

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6058
گران‌ بودن عينک آفتابي، معيار مناسبي براي انتخاب آن نيست

دکتر زارعي فوق تخصص قرنيه وعضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت و گو با ایسنا، با بيان اين که عينک آفتابي مناسب و مفيد، عينکي با خاصيت جذب بخش مضر اشعه است تا تاثيري در ديد و تشخيص فرد ايجاد نکند.

دکتر زارعي با بيان اين که يک عينک پلاستيکي بچه گانه با قيمت پايين مي‌تواند به اندازه گران قيمت ترين عينک‌ها، بخشي از اشعه را جذب کند، قيمت را فاکتور تعيين کننده مناسبي براي انتخاب عينک آفتابي ندانست و گفت: تفاوت يک عينک آفتابي ارزان قيمت و يک عينک با مارک مشهور، صرفا در ميزان انکسار و شکست نور است.

اين فوق تخصص قرنيه، با بيان اين که ممکن است شماره عينک‌هاي ارزان قيمت مذکور حتي به نيم تا هفتاد و پنج صدم هم برسد، در ادامه توضيح داد: به اين معناست که تا اين شماره حالت آستيگمات وجود دارد. از اين رو استفاده طولاني مدت از اين عينک‌ها براي فرد با چشمان سالم مي تواند مضر باشد.

وي تنها راه تشخيص استاندارد بودن عينک را، استفاده از دستگاه‌هاي مربوط موجود در مطب چشم پزشکان، همچنين خريد مارک‌هاي مشهور در صورت تقلبي نبودن مارک‌ها، عنوان کرد و ادامه داد: رنگ‌هاي خاکستري و زرد به ترتيب مناسب‌ترين رنگ‌ها براي عينک آفتابي هستند.

دکتر زارعي، در ادامه با اشاره به استفاده از عينک آفتابي با جنبه تجملي و آرايشي، گفت: استفاده مداوم از عينک آفتابي براي چشم مضر است. از اين رو استفاده از اين عينک‌ها فقط در اوقاتي از روز با ميزان تابش اشعه بسيار شديد و يا در اماکني با انکسار نور فراوان، توصيه مي شود.

وي با بيان اين که مردمک چشم از عوامل محافظتي شبکيه در برابر نور است، گفت: استفاده مداوم از عينک آفتابي سبب كاهش ميزان اشعه ورودي به چشم مي‌شود از اين رو مردمک چشم گشاد و در نتيجه ميزان اشعه عبوري از عينک تماما وارد چشم، قرنيه، لنز و شبکيه چشم مي شود که مضر است.

زارعي در پايان اظهاركرد: مردمک، ابرو، مژه و پلک از ديگر عوامل تنظيم كننده ميزان نور ورودي به چشم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.49607s, 18q