کلنگ‌زنی 3 رئیس جمهور برای شهریار بیمارستان نشد

۱۳۹۱/۰۸/۲۵ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 60583
کلنگ‌زنی 3 رئیس جمهور برای شهریار بیمارستان نشد
سلامت نیوز :شهریار نیز از آن شهرهایی است که گرفتار کمبود اعتبار است، کمبود اعتباری که مربوط به یک سال و 2 سال هم نیست. اکنون 19 سال است که قرار است یک بیمارستان در این شهرستان ساخته شود، اما به دلایلی که کمتر برای مردم شناخته شده است، این طرح همچنان ناتمام مانده و ساخته نشده است. همه روسای دولت‌ها از دولت‌های ششم تا نهم، کلنگ این طرح را به زمین زدند، اما این کلنگ‌زنی‌ها به یک نتیجه مطلوب منتهی شد. به‌همین دلیل می‌توان طرح بیمارستان امام‌خمینی (س) شهریار را رکوددار کلنگ‌زنی نیز دانست. برای همین است که مسئولان شهرستان شهریار از قرار گرفتن بیمارستان امام‌خمینی (س) این شهرستان در فهرست طرح مهر‌ماندگار و راه‌اندازی مجدد این طرح پس از 19 سال خبر می‌دهند. به این ترتیب این طرح نیز به کلکسیون طرح‌های مهرماندگار می‌پیوندد تا شاید سرانجامی باشد بر همه تاخیرها و خلف‌وعده‌ها درباره این طرح نیمه‌تمام.

70 بیمارستان نیمه کاره در کشور

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ براساس آمارها اکنون 70 بیمارستان نیمه‌کاره در کشور وجود دارد که روند ساخت اغلب آن‌ها از سال ۷۷ آغاز شده و البته در سال‌ها و حتی ماه‌های بعد متوقف مانده است. عمر برخی از این طرح‌ها حتی به ۲۰ سال نیز می‌رسد، 20 سالی که مردم چشم انتظار ساخت آن‌ها بودند و این چشم‌ها به دیدن روبان افتتاح روشن نشد. وزارت بهداشت و درمان نیز در سال جاری برای تکمیل بیمارستان‌های نیمه‌کاره با در پیش گرفتن سیاست توسعه فعالیت‌ها و حضور بخش خصوصی در بخش بهداشت و درمان، برنامه‌هایی را طراحی کرد. هدف از این برنامه‌ها اتمام طرح‌های نیمه‌تمام با کمک بخش خصوصی بود. ارائه زمین رایگان برای ساخت بیمارستان خصوصی و واگذاری ۱۵ درصد از اعتبارات بیمارستان‌سازی به بخش خصوصی، از مشوق‌های وزارت بهداشت برای پیشرفت این طرح‌ها ست.

از سوی دیگر در لایحه بودجه امسال مقرر شد که بیمارستان‌های با 50 درصد پیشرفت فیزیکی به صورت بلاعوض به بخش خصوصی واگذار شوند تا شاید به این ترتیب تکمیل شده و به بهره‌برداری برسند. تصویب اعطای زمین رایگان به بیمارستان‌سازی از سوی وزارت مسکن نیز از تدابیر دیگر مسئولان برای پیشبرد طرح‌های نیمه کاره بود که به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسید. علاوه برآن قرار شد 15 درصد اعتبارات بیمارستان‌سازی دولت نیز به بخش خصوصی پرداخت شود. براین اساس وزارت بهداشت می‌تواند تا 25 درصد هزینه ساخت بیمارستان‌ها را به بخش خصوصی کمک کند. 100 میلیارد تومان اعتبار نیز برای پرداخت وام‌های یارانه‌‌ای برای کمک به بیمارستان‌سازی تصویب شد که از سوی وزارت بهداشت به بیمارستان‌سازان پرداخت می‌شود. با این‌حال کارشناسان معتقدند این اقدامات برای پررنگ‌شدن نقش بخش خصوصی در نظام سلامت نمی‌تواند کافی باشد. به عبارت دیگر این کارشناسان با توجه به اینکه باوجود این حمایت‌ها هنوز بخش خصوصی به حضور در بخش درمان و بهداشت رغبتی ندارد، چنین نتیجه گیری کرده‌اند.

بیمارستان 313 تخت‌خوابی شهریار

بیمارستان 313 تخت‌خوابی امام‌خمینی(س) شهریار یکی از همین بیمارستان‌ها ست که در سال 72 از سوی رئیس جمهور وقت کلنگ‌زنی شد، اما بعد از گذشت 19 سال از کلنگ‌زنی این بیمارستان، اکنون فقط 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. این‌که اعتباراتی که به این بیمارستان اختصاص داده شد، کجا هزینه شده است، پرسشی است که مسئولان باید به آن پاسخ دهند. نماینده مردم شهرستان‌های شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی درباره بیمارستان 313 تخت خوابی امام ‌خمینی (س) شهریار به «قانون» می‌گوید: در دور سوم سفر رئیس جمهور به شهریار، تکمیل این بیمارستان 313 تخت خوابی به عنوان یک طرح ملی مصوب و در دستور کار قرار گرفت. حسین گروسی با اشاره به نبود بیمارستان در شهرستان‌های اطراف اضافه می‌کند: استاندارد سرانه تخت بیمارستانی در کشور، یک تخت برای هر هزار نفر است، در حالی‌که این سرانه در شهریار برای هر 4200 نفر یک تخت بیمارستانی است. وی ادامه می‌دهد: شهریار دارای 3 بیمارستان به نام‌های امام‌سجاد(ع)، تامین اجتماعی و میلاد است و با توجه به جمعیت 750 هزار نفری این شهرستان و نبود بیمارستان در شهرستان‌های قدس و ملارد، بیمارستان‌های شهرستان شهریار پذیرای بیمارانی هستند که از این شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند. گروسی ادامه می‌دهد: بیمارستان در مرحله سفت‌کاری است و ما منتظر اختصاص بودجه در نظر گرفته‌شده برای این طرح از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم.

فاصله میان کلنگ‌زنی و آغاز ساخت

پیش‌تر رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهریار به «قانون» گفت: کلنگ‌ این بیمارستان در سال 72 به زمین زده شد، اما عملیات اجرایی و ساخت بیمارستان در آذر سال 1386 آغاز شد. جمشید واشانی افزود: فاز اول بیمارستان با بضاعت 100 تخت و اعتبار اولیه 50 میلیارد ریال از سوی گروهی از خیران محترم شهرستان آغاز و پس از 30 درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل مشکلات مالی متوقف شد. وی تصریح کرد: با پیگیری‌های مستمر از زمان توقف طرح، در نیمه دوم سال 1390، یک خیر محترم با تأمین 4 هزار میلیون ریال اعتبار، ساخت پلی کلینیک تخصصی بیمارستان دیگری را تقبل و ‌اکنون در حال انجام است. وی بیان کرد: درباره مصوبه هیأت محترم برای تأمین اعتبارات ملی، موضوع در کمیسیون ماده 215 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست محترم جمهوری مطرح و مصوب شد تا در لایحه بودجه سال 91 در نظر گرفته شود.

واشانی گفت: اعتبار پیش بینی شده برای تکمیل این طرح 320 میلیارد ریال است که هنگام اجرای کار، مبلغ 30 میلیارد ریال به این طرح اختصاص داده‌اند. به همین دلیل منتظر ابلاغ وزارت بهداشت و درمان، تعیین پیمانکار و آغاز عملیات ساخت بیمارستان هستیم. وی همچنین از تصویب بیمارستان امام خمینی شهریار در طرح‌های مهرماندگار خبر داد و افزود: فاز اول بیمارستان امام خمینی با 110 تخت خواب نیازمند 150 میلیارد ریال اعتبار است که تاکنون با اختصاص 30 میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت، اقدامات اولیه برای ساخت و بهره‌برداری از آن انجام شده است. این مسئول درباره اختصاص اعتبار از سوی دولت به این طرح، گفت: تا کنون هیچ‌ اعتباری از سوی وزارت بهداشت و درمان به این طرح اختصاص داده نشده است و باوجود وعدهای که داده شده بود، اعلام کرده‌اند بودجه ای برای این طرح ندارند. مدیر شبکه بهداشت شهرستان در حالی از نبود بودجه و اعتبار برای ساخت این طرح خبر می‌دهد که مسئولان عالی‌رتبه دولتی از اتمام آن همراه با طرح‌های مهرماندگار خبرداده‌اند. از این رو مشخص نیست کدام ارزیابی درست و این طرح چه سرانجامی خواهد داشت.

آیا انتظار شهریاری‌ها برای ساخت بیمارستان به پایان می‌رسد و یا باید سال‌های دیگری را در انتظار باشند. این نکته‌ای است که زمان آن را مشخص می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.94276s, 19q