شمار قربانيان دخانيات درقرن حاضر،10 برابر قرن بيستم خواهد بود

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6062
شمار قربانيان دخانيات درقرن حاضر،10 برابر قرن بيستم خواهد بود

دکتر علي عبدالهي نيا مسوول واحد پژوهش جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات، با بيان اين مطلب در گفت وگو با ایسنا، گفت: براي مدت‌هاي طولاني صنعت دخانيات با صرف ميلياردها دلار تلاش کرده تا رفتاري را که امروزه به عنوان يک اعتياد شناخته مي‌شود به صورت هنجار جلوه دهد و با توجه به زرق و برق بازار عرضه، شاهد روند رو به رشد مصرف دخانيات به ويژه در کشورهاي در حال توسعه هستيم.

وي با اشاره به اين که داد و ستد صنعت دخانيات، سالانه موجب استفاده بيش از 5 تريليون سيگار در جهان مي‌شود، افزود: اين امر موجب مرگ100 ميليون نفر در قرن بيستم شد که با روند رو به رشد مصرف، پيش بيني مي‌شود، استعمال دخانيات مرگ يک ميليارد نفر را در قرن بيست و يکم رقم بزند.

مسوول واحد پژوهش جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات با اشاره به اين که تغيير يک عادت اجتماعي نيازمند پشتکار و پافشاري مداوم است، تصريح کرد: بعضي کشورها با ايجاد ممنوعيت‌هاي محدود، استراتژي خود را که همان ممنوعيت کامل است، پيگيري مي‌کنند.

وي با بيان اين که توليد کنندگان مواد دخاني با مهارت خاصي به دنبال ترويج اين مواد در بين کودکان، زنان و مشتريان جديد خود در بين کشورهاي در حال توسعه هستند، افزود: اين شرکت‌ها براي جلب مشتريان نه تنها مواد شيميايي معطر را به محصولات خود اضافه مي‌کنند بلکه با طرح نام‌هاي جذاب، به دنبال جلب مشتريان بيشتري هستند.

دکتر عبدالهي نيا در پايان خاطرنشان کرد: از آنجا که اعتياد بيشتر افراد سطوح پايين اقتصادي- اجتماعي جامعه را تحت تاثير قرار مي دهد، بنابراين کنترل دخانيات بايد به عنوان يک تلاش جدي در جهت برطرف کردن و پيشگيري از ناتواني و بيماري‌هاي ناشي از استعمال دخانيات در قشر آسيب پذير مورد توجه قرار گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2379s, 18q