سینوزیت چیست؟

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6067
سینوزیت چیست؟

متخصصان معمولاً سينوزيت را به سه دسته تقسيم مي كنند: 

 سينوزيت  حاد كه 3 هفته يا كمتر به طول مي‌انجامد.
 سينوزيت مزمن كه معمولاً 3 تا 8 هفته طول مي كشد، اما ممكن است براي ماه ها يا حتي سال ها ادامه يابد.
سينوزيت راجعه كه چندين حمله حاد در طول يك سال را شامل مي شود.
در بيشتر موارد سينوزيت حاد با يك سرماخوردگي شروع مي شود كه عامل آن يك ويروس است. اين سرماخوردگي هاي ويروسي علائم سينوزيت را به وجود نمي آورند، اما حتماً سينوس ها را ملتهب مي كنند. در شرایط معمول هم سرماخوردگي و هم التهاب سينوس‌هاً در مدت دو هفته بدون درمان بهبود پيدا مي كنند.

اما ممکن است در زمینه التهاب ویروسی سینوس، یک عفونت باکتریایی به بیماری اولیه اضافه شود و یک سینوزیت حاد چرکی بوجود آید.

علائم سينوزيت حاد  از جمله شامل سردرد، درد در پيشاني يا استخوان گونه،درد در دندان يا فك،تورم پلك،گوش‌درد يا گردن‌درد مي شود. بسياري از مبتلايان تب،گرفتگي يا ابريزش بيني، عطسه،سرفه و گلودرد نيز دارند.

تعيين علت سينوزيت مزمن، دشوار است. برخي پژوهشگران فكر مي كنند كه اين يك بيماري عفوني است، اما سايرين در اين مورد مطمئن نيستند.

سينوزيت مزمن، يك بيماري التهابي است كه اغلب در مبتلايان به آسم بروز مي كند. اگر شما مبتلا به آسم هستيد، ممكن است سينوزيت مزمني داشته باشيد كه در مواردي وخامت مي يابد، اگر نسبت به موارد آلرژي زاي موجود در هوا از قبيل گرد و غبار، قارچ و گرده حساسيت داريد كه التهاب بيني ناشي از آلرژي را سبب مي شوند، ممكن است مبتلا به سينوزيت مزمن بشويد.

پاسخ ايمني به مواد خارجي موجود در قارچ ها مي تواند سبب حداقل برخي از موارد سينوزيت مزمن باشد. به علاوه، كساني كه به قارچ، حساسيت دارند، ممكن است به علت آلرژي به قارچ به سينوزيت مبتلا شوند. اگر در معرض ابتلا به سينوزيت مزمن هستيد، هواي مرطوب، به ويژه آب  و هواي مناطق شمالي يا آلوده كننده هاي موجود در هوا و ساختمان ها مي تواند شما را به اين بيماري مبتلا كند.

از آنجا كه به دليل ابتلا به بيمار ي هايي مثل سرماخوردگي، بيني شما مي تواند دچار گرفتگي و احتقان شود، ممكن است احتقان ساده بيني را با سينوزيت اشتباه بگيريد، اما سرماخوردگي معمولا در حدود 7 تا 14روز طول مي كشد و سپس بدون درمان، خوب مي شود. سينوزيت مزمن اغلب بيشتر طول مي كشد و علائم آن به طور مشخص بيشتر از يك سرماخوردگي ساده هستند.

پزشك با گوش دادن به شرح حال شما، انجام معاينه باليني، درخواست راديوگرافي و در صورت لزوم MRI يا سي تي اسكن مي تواند سينوزيت را تشيخص بدهد.

عفونت‌هاي باكتريايي سينوس‌ها را بايد با آنتي‌بيوتيك درمان كرد، در حالي كه در مورد عفونت‌هاي ويروسي بايد صبر كرد تا دوره بيماري طي شود. استفاده كوتاه‌مدت از داروهاي ضداحتقان كه براي رفع گرفتگي و آبريزش بيني بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش مي رسند، به تخفيف علائم كمك مي‌كند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20264s, 18q