تعرفه‌ آزمايشگاه‌هاي مختلف سازمان انتقال خون متناسب با هزينه‌ها نيست

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6068
تعرفه‌ آزمايشگاه‌هاي مختلف سازمان انتقال خون متناسب با هزينه‌ها نيست

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر سيد حسن ابوالقاسمي در بازديد نمايندگان مجلس از سازمان انتقال خون با بيان اين كه برخي از آزمايشگاه‌هاي سازمان انتقال خون از گذشته به عنوان رفرنس شناخته شده است، گفت: از جمله آنها آزمايشگاه‌هاي غربالگري بيماري‌هاي عفوني، هپاتيت و HIV است. همچنين از تمام كشور كليه تست‌هاي تاييدي مربوط به HIV يا ايدز در سازمان انتقال خون انجام مي‌شود.

وي با بيان اين كه سازمان انتقال خون در برخي بخش‌ها مانند HLA يا سازگاري بافتي در كشور رفرنس است، افزود: اين نوع آزمايش‌ها بيشتر مربوط به افرادي است كه تحت پيوندهاي كليه و مغز استخوان قرار دارند. برخي از آزمايشگاه‌ها مانند انعقاد يعني تشخيص كمبود مواد و پروتئين انعقادي در خون و همچنين كمبود عواملي كه باعث ايجاد لخته در خون مي‌شوند جزو آزمايشگاه‌هاي رفرنس به شمار مي‌روند.

دكتر ابوالقاسمي، وظايف واحد سرولوژي سازمان انتقال خون را از وظايف اصلي سازمان عنوان و تصريح كرد: مي‌توان به جرات گفت كه اكثريت آزمايش‌هاي كشور مانند آزمايش‌هاي مربوط به ماركر سلول‌هاي سرطاني در سازمان انتقال خون انجام مي‌شود.

وي يادآور شد: مجموع اين آزمايشگاه‌هاي رفرنس در سازمان انتقال خون يارانه‌هاي بسياري از سازمان دريافت مي‌كنند كه اميدواريم با وارد شدن بخش خصوصي به اين عرصه از بار سنگين سازمان انتقال خون كاسته شود.

مديرعامل سازمان انتقال خون ايران، خدمات ارايه شده در سازمان انتقال خون را بسيار پيشرفته خواند و اضافه كرد: بديهي است، چنانچه خواهان ارايه خدمات به صورت گسترده باشيم نياز به تامين هزينه‌هاي آن داريم. به عنوان مثال، هزينه‌هايي كه در بخش PCR انجام شده بسيار سنگين به شمار مي‌رود اما تعرفه‌هاي موجود به هيچ وجه كافي نيست و تمام اين هزينه‌ها از طرف سازمان تامين مي‌شود كه اين خواست سازمان انتقال خون هم نمي‌باشد.

وي در ادامه افزود: ارايه خدمات و ساخت اين تشكيلات به صرفه اقتصادي نيست تا در بخش خصوصي ايجاد شود و بايد تعرفه‌ها اصلاح شده تا توانايي ارايه خدماتي بيشتري داشته باشيم.

ابوالقاسمي هزينه تست اوليه آزمايش ايدز را 5 هزار تومان عنوان و خاطرنشان كرد: هزينه تست‌هاي تاييدي آن 35 تا 40 هزار تومان است كه سازمان انتقال خون آن را هزينه مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81072s, 18q