طرح اقماري پزشك خانواده امسال در كشور اجرا مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6070
طرح اقماري پزشك خانواده امسال در كشور اجرا مي‌شود

محمدرضا واعظ مهدوي در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود:‌ بر اساس آخرين گزارش موجود تاكنون حدود 5 هزار پزشك و 4 هزار ماما در روستاهاي نقاط مختلف كشور مستقر شده‌‌اند كه تقريباً معادل 80 درصد تيم سلامت مورد نياز براي سطح اول پزشك خانواده در روستاهاست.
وي افزود: برنامه پزشك خانواده طرح محوري وزارت بهداشت براي اصلاح نظام سلامت كشور است كه بر مبناي خدمات تعريف شده براي جمعيت تعريف شده به منظور بهبود شاخص‌هاي بهداشتي با نگاه به حفظ سلامت در همه ايام عمر عمل مي‌كند و تلاش مي‌كند به جاي آن‌كه بيمار بعد از اين‌كه علايم بيماري در وي ظاهر شد به پزشك برود، با حضور به موقع پزشك قبل از بيماري و در زمان سلامت از بروز بيماري‌ها و ناراحتي‌هاي روحي و جسمي در مردم پيش‌گيري شود.
وي گفت: متأسفانه در سيستم فعلي كه درمان محور است، بيماري آن قدر در بدن فرد مي‌ماند تا علائم بيماري آشكار شود و خود فرد متوجه بيماري شود و بعد به پزشك مراجعه كند، در بسياري از موارد كار از كار گذشته است و حتي ممكن است ديگر بيماري قابل درمان نباشد.
واعظ مهدوي افزود: نمونه بارز اين مسئله بيماري ديابت، فشار خون و بيماري‌هاي كليوي است كه معمولاً زماني بيمار به پزشك مراجعه مي‌كند كه دچار خونريزي، صدمات چشمي يا سكته قلبي و مغزي شده است، در برنامه پزشك خانواده سعي مي‌شود با مراقبت پزشك از سلامت مردم جلوي بروز اين مسائل گرفته شود و خيلي قبل‌تر، اين خطرات با آموزش به مردم و اصلاح سبك زندگي و تغذيه پيشگيري شود.
مشاور وزير بهداشت گفت: ادعا نمي‌كنيم با گذشت 2 سال از اجراي طرح پزشك خانواده به نقطه ايده‌آل رسيده‌ايم، طرح پزشك خانواده براي استقرار كامل اوليه حداقل به 5 سال زمان نياز دارد و ما الآن در ابتداي راه هستيم و هنوز مشكلات زيادي وجود دارد كه بايد مرتفع شود.
معاون سابق سازمان مديريت و برنامه ريزي و وزارت رفاه ادامه داد: مسائلي در مورد بيتوته پزشكان خانواده، بيمه، مرخصي، شرايط استخدام و آموزش آن‌ها وجود دارد كه البته براي حل آن‌ها وزير بهداشت ستاد ويژه‌اي را زير نظر خود و به رياست معاون سلامت تشكيل داده است كه اميدواريم با فعاليت اين ستاد پزشك خانواده جايگاه واقعي خود را در نظام بهداشت و درمان كشور به دست آورد.
وي گفت: در برنامه پزشك خانواده، خدمات پزشكي تعريف و سطح بندي مي‌شود و مشخص مي‌شود كه چه نوع خدماتي در كجا و توسط چه كسي ارائه مي‌شود و بر نحوه اجراي اين فعاليتها نيز نظارت مي‌شود.
واعظ مهدوي افزود: در زمان حاضر از پزشكان عمومي به عنوان پزشك خانواده در روستاها استفاده مي‌شود و براي آموزش و آمادگي آن‌ها در اجراي اين طرح برنامه‌ريزي‌هاي آموزشي به صورت برنامه‌هاي كوتاه مدت، ميان مدت و دوره‌هاي آموزشي بلند مدت پيش‌بيني شده است و در مجموعه برنامه دولت در وزارت بهداشت و وزارت رفاه ثبات بخشيدن به اين برنامه است.
مشاور وزير بهداشت اضافه كرد: بس از ثبات برنامه ارتقاي آن و گسترش آن به شهرها مد نظر است در زمان حاضر در جاهايي كه پزشك خانواده مستقر شده است كيفيت خدمات بهداشتي ـ درماني نسبت به شهرها برتر است به طوري كه اشخاصي در شهرها درخواست دفترچه بيمه پزشك خانواده را دارند.
وي گفت: در زمان حاضر افراد در شهرها براي درمان يك بيماري و انتخاب پزشك معالج دچار سردرگمي و بلاتكليفي مي‌شوند، در بسياري مواقع براي درمان يك بيماري به چند پزشك متخصص و گاه فوق متخصص مراجعه مي‌كنند كه ممكن است بيماري آن‌ها به طور مستقيم به آن پزشك مربوط نباشد.
وي ادامه داد: اين امر ضمن اتلاف وقت و انرژي در بيماران در بسياري از مواقع موجب تداخل دارويي نيز مي‌شود به طوري كه تا 30 درصد علت بيماري‌ها در كشور ما به علت همين تداخل داروهاست و سالانه حدود 250 ميليارد تومان به همين خاطر از بين مي‌رود در حالي كه در طرح پزشك خانواده يك پزشك مسئول سلامت يك فرد در تمام عمر است و به جز مراقبت از سلامت وي، در صورت بروز بيماري وي را به پزشك مرتبط ارجاع مي‌دهد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78908s, 18q