معاون وزير علوم از راه‌اندازي دوره "پسا دكترا" خبر داد

۱۳۸۶/۰۵/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6075
معاون وزير علوم از راه‌اندازي دوره "پسا دكترا" خبر داد

دكتر منصور كبگانيان روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي در مشهد افزود: اين مقطع دوره‌اي است كه طي آن دانش‌آموختگان مقاطع تحصيلات تكميلي تا حداكثر پنج سال پس از فراغت از تحصيل مي‌توانند بدون اينكه استخدام شوند، به عنوان "كمك پژوهشگر" در همكاري با يك دانشيار يا استاد فعاليت پژوهشي كنند.

وي گفت: طول مدت "دوره پسا دكترا "يك سال و تا سه سال هم قابل تمديد است.

او افزود: در اين دوره پژوهشگر هيچ مدركي دريافت نمي‌كند چون اين دوره يك مقطع تحصيلي مثل دوره دكترا نيست بلكه يك دوره پژوهشگري است لذا با توجه به اين خصوصيت، بيشتر از دانشگاهها، پژوهشگاهها و مووسسات پژوهشي مي توانند از اين امكان خوب استفاده كرده و با استفاده از آن آمار علمي و فناوريشان را بالا ببرند.

وي گفت: در اين دوره، مووسسات پژوهشي هيچ هزينه‌اي نمي‌كنند فقط يك سري كارهاي قانوني است كه بايد براي سربازي آقايان انجام شود كه وزارت علوم اين كارها را انجام خواهد داد.

او افزود: حقوق پژوهشگر در اين دوره با توافق استاد راهنما تعيين مي‌شود و انتخاب اوليه پژوهشگر نيز با استاد راهنما است، پژوهشگر اگر بخواهد تدريس كند بايد با اجازه استاد راهنما اين كار را انجام دهد و موضوع پژوهش هم بايد با نظر استاد راهنما تعيين شود و بطور كلي در اين دوره سعي شده "استاد محوري" حاكم شده و جا افتد.

وي با بيان اين كه دوره پسا دكترا بسان موتوري بسيار قوي براي انجام كارهاي پژوهشي است تاكيد كرد: مووسسات پژوهشي و دانشگاهها بايد اين دوره را جدي بگيرند.

او ادامه داد: زيرا افرادي كه در عنفوان جواني و به تازگي دكترايشان را گرفته‌اند حاضرند به راحتي به عنوان دستيار پژوهشي كار كنند و چون هنوز وارد سيستمهاي اجرايي خسته‌كننده كشور نشده‌اند نيروهايي سرحال و بانشاط هستند كه بايد از توان آنها بهره برد.

وي افزود: با توجه به اين كه آيين نامه اين دوره هنوز نهايي نشده رووساي مووسسات پژوهشي و دانشگاهها مي‌توانند نظرات اصلاحي خود را در اين مورد به معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پيشنهاد كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.12798s, 19q