2 میلیون ایرانی ناقل ویروس هپاتیت ب هستند/ راههای انتقال ویروس

۱۳۹۱/۰۸/۲۸ - ۱۶:۰۳ - کد خبر: 60790
سلامت نیوز : رئیس شبکه تحقیقات هپاتیت کشور گفت: هم اکنون بین یک و نیم تا دو میلیون نفر در کشور ناقل ویروس هپاتیت ب هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر سید موید علویان افزود: کمتر از دو و نیم درصد جمعیت کشور به ویروس هپاتیت ب مبتلا هستند که با اقدامات انجام شده شیوع این ویروس در کشور، کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.وی اظهار داشت: کمتر از 10 درصد از ناقلین ویروس هپاتیت ب به دلایل مختلف به بیماریهای کبدی مبتلا می شوند.

علویان، شیوع هپاتیت ب در آمریکا و اروپا را کمتر از 2 درصد عنوان کرد و افزود: در برخی کشورها مانند چین، آسیای جنوبی، تایلند، آفریقا و برخی مناطق آمریکای جنوبی، شیوع هپاتیت ب بسیار و حدود 8 درصد است.
وی اظهار داشت: کشورهایی که شیوع هپاتیت ب در آنها بین 2 تا 8 درصد است در زمره کشورهای با شیوع متوسط این ویروس قرار دارند که کشور ایران در این گروه است.
 
استاد دانشگاه بقیه الله الاعظم تهران افزود: هم اکنون در برخی استانهای کشور مانند سیستان و بلوچستان و گلستان، هپاتیت ب شیوع 3.5 درصدی دارد در حالیکه هم اکنون در استان خراسان رضوی، شیوع هپاتیت به 1.4 درصد کاهش یافته است.
 
علویان افزود: به دنبال اقداماتی مانند انجام واکسیناسیون فراگیر هم اکنون ابتلا هپاتیت ب در افراد زیر 20 سال کشور کاهش چشمگیری داشته و تقریبا نادر است و عمده مبتلایان در سنین بالاتر قرار دارند.وی با اشاره به برنامه مدون هپاتیت ب در کشور گفت: هم اکنون برنامه های پیشگیری، تشخیص و درمان هپاتیت ب به صورت واحد در سراسر کشور در حال انجام است.
 
رئیس شبکه تحقیقات هپاتیت کشور گفت: در این راستا واکسیناسیون نوزادان و گروههای پرخطر مانند کادر بهداشتی و درمانی از سال 1373 به صورت رایگان در کشور انجام می شود.علویان افزود: همچنین متولدین سالهای 1369 تا 1371 به صورت رایگان زیر پوشش طرح واکسیناسیون هپاتیت ب قرار دارند.وی، راههای انتقال ویروس هپاتیت ب را از طریق مادر به فرزند، ارتباط جنسی غیر ایمن، حجامت غیر بهداشتی، دندانپزشکی غیر بهداشتی و استفاده از سرنگ مشترک و وسایل آلوده عنوان کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.13397s, 18q