چهار کشور عامل انتقال بیماری‌ها به ایران

۱۳۹۱/۰۸/۲۹ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 60815
چهار کشور عامل انتقال بیماری‌ها به ایران

سلامت نیوز : مهشید ناصحی در گفت و گو با پانا در خصوص وضعیت سل در ایران اظهار کرد: 80 درصد بیماران مبتلا به سل در کشور از عوامل بیرونی و خارجی مبتلا به این بیماری شده اند.

 وی ادامه داد:آمارها نشان می دهد که دو  همسایه شرقی کشور یعنی  افغانستان و پاکستان و نیز عراق در مرزهای غربی و جمهوری های شمالی کشور به ویژه جمهوری آذربایجان مهمترین عامل انتقال بیماری سال به داخل کشور است.

ناصحی  تصریح کرد: متاسفانه باید اعلام کرد که جمهوری آذربایجان که از همسایگان شمالی کشور به شمار می رود، رتبه اول ابتلا به سل را به خود اختصاص داده است و همجواری این کشور با مرزهای ایران سبب ابتلای بخشی از بیماران مسلول در کشور می شود.

رئیس اداره مبارزه با سل و جذام وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بنا به پژوهش ها، میکروب سل وارد بدن یک سوم جمعیت بشر می شود اما این به معنای ابتلا به سل نیست و زمانی که شرایط محیطی برای بروز این میکروب مساعد و مقاومت بدن افراد ضعیف شود،  ریسک ابتلا به سل افزایش می یابد.

ناصحی تاکید کرد: بیماری هایی همچون دیابت، سرطان و ایدز و مصرف مواد مخدر، دخانیات و داروهای کورتونی مقاومت بدن را در برابر میکروب سل کاهش و در مقابل احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می یابد و از این رو و با توجه به روند این فاکتورها باید این گروه از افراد بیش از سایرین مراقب خود باشند.

وی یادآور شد: از مهمترین اقدامات صورت گرفته در زمینه کنترل سل در کشور به جزء واکسیناسیون می توان به اجرای برنامه های كنترل كیفی آزمایشگاههای میكروبشناسی سل و انعقاد تفاهم نامه با ارتش جمهوری اسلامی ایران برای کنترل سل در جمعیت تحت پوشش مربوطه اشاره کرد.

ناصحی افزود: همچنین افزایش میزان بیماریابی سل ریوی خلط مثبت به بیشتراز 85 درصد،میزان موفقیت درمان سل ریوی خلط مثبت به بیش ا ز 90 درصد و کاهش 30 درصدی میزان شیوع بیماری سل  و مرگ و میر در پی آن  از جمله پیش بینی ها برای روند سال 1404 است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17295s, 18q