محققان دریافتند :

افزایش خطر مرگ در زنان کهنسال با مصرف مکمل های دارویی

۱۳۹۱/۰۸/۲۹ - ۱۲:۴۰ - کد خبر: 60842
افزایش خطر مرگ در زنان کهنسال با مصرف مکمل های دارویی
سلامت نیوز : طبق گزارش مرکز اسناد طب داخلی ، یکی از نشریات بایگانی مجله انجمن پزشکی آمریکا مصرف مکمل های غذایی شامل مولتی ویتامینها، اسید فولیک، آهن و مس با افزایش خطر مرگ در زنان کهنسال ارتباط دارد.

با توجه به اطلاعات قبلی این مقاله، مصرف مکمل های غذایی در آمریکا در طول دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. بنا به نوشته مولفان این مقاله، مکملهای غذایی بخش مهمی از دریافت کل مواد غذایی مختلف بین افراد جامعه مخصوصا  افراد کهنسال را تشکیل می دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ساینس دیلی،جاکو  مورسو، دکترای دانشگاه فنلاند شرقی ، کوپایو، دانشگاه مینه سوتا و مینیا پلیس با همکاری تعدادی از همکارانش اطلاعات جمع آوری شده در طول مطالعه سلامتی زنان ایالت آیووا را جهت بررسی دقیق ارتباط بین ویتامین و مکملهای معدنی و میزان مرگ بین 38772 زن کهنسال را مورد استفاده قرار دادند كه در نتیجه مصرف مکمل از طریق پرسشنامه ها و توسط خود زنان در سالهای 1986 ، 1997 و 2004 گزارش شد.

از بین 38772 زنی که در سال 1986 مورد تحقیق تکمیلی قرار گرفتند، 15594 مورد مرگ(40.2 درصد) در طول میانگین زمانی 19 سال به وقوع پیوست. گزارش مصرف مکمل توسط این زنان بین سالهای 1986 و 2004 بطور خیلی زیادی افزایش یافت ،بطوریكه مصرف روزانه حداقل یک مکمل توسط 62.7 درصد این افراد درسال 1986 ، 75.1درصد در سال 1997 و 85.1 درصد در سال 2004  گزارش داده شد.

محققان دریافتند که مصرف بسیاری از مکملها با افزایش خطر مرگ همراه است. پس از تطبیق معلوم شد که مصرف مولتی ویتامینها، ویتامین ب6 ، اسید فولیک، آهن، منیزیم، زینک و مس ، با افزایش  خطر مرگ در زنان مشمول این تحقیق ارتباط داشت. برعکس، مکملهای کلسیم خطر مرگ را کاهش می دهند. ارتباط خیلی قوی  بین دریافت مکمل آهن  و خطر مرگ وجود دارد و مولفان به رابطه ی  سن و واکنش به دوز مصرفی پی بردند، بطوریکه افزایش خطر مرگ در استفاده مداوم دوز کمتر در زنانی که در طول تحقیق مسن تر شده اند دیده شد.

مولفان در نتیجه اعلام کردند: طبق شواهد موجود توجیه ناچیزی برای مصرف همگانی و گسترده مکملهای غذایی وجود دارد و پیشنهاد می کنیم که با دلیل خیلی محکم پزشکی مانند مشاهده علائم ناشی از بیماری کمبود ماده غذایی مصرف شود.

به گزارش سلامت نیوز  در یک گزارش دعوتی، دکتر قوران ژلانکوویچ،پزشک دانشگاه نیس صربستان و کریستین گلود،پزشک بیمارستان دانشگاه کپنهاک دانمارک در مورد یافته های دکتر مورسو و همکارانش بحث کرده و با افزودن شواهد  روبه رشد، مضر بودن مکملهای آنتی اکسیدانی خاصی مانند ویتامین ای، ویتامین آ و بتا کاروتن را شرح دادند.

بنا به نوشته مولفان: مصرف مکملهای غذایی به منظور جلوگیری از کمبود مواد غذایی رایج بود ولی  امروزه جهت تقویت سلامتی و جلوگیری از بیماری مورد استفاده قرار میگیرند. تا سالهای اخیر اطلاعات موجود در رابطه با تاثیرات مضر مکملهای غذایی محدود شده بطور فاحشی کمتر از واقع گزارش داده می شدند. به عقیده ما الگوی (هرچه بیشتر، بهتر) اشتباه است. بهتر است ارتباط و شکل بین وضعیت ریزخوراک و سلامتی در نظر گرفته شود.

مولفان نتیجه گیری کردند: ما نمی توانیم مصرف ویتامین و مکملهای معدنی را ، حداقل بین افرادی با تغذیه خوب ، به عنوان کاری پیشگیرانه توصیه کنیم. زنان کهنسال و تا حدودی مردان میتوانند مکملهای ویتامین  دی3، مخصوصا اگر ویتامین دی بدنشان در اثر خورشید و رژیم غذایی شان تامین نشده باشد مصرف كنند . موضوع استفاده از مکملهای کلسیم نیاز به بررسی بیشتری دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.53462s, 19q