توصيه يك متخصص تغذيه به ورزشكاران؛قبل از احساس تشنگي آب بنوشيد

۱۳۸۶/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6087
توصيه يك متخصص تغذيه به ورزشكاران؛قبل از احساس تشنگي آب بنوشيد

دكتر حسن مظفري در گفت‌ وگو با ایسنا، با اشاره به اهميت وجود آب در بدن و نقش آن در فعل و انفعالات بدن، اظهار داشت: آب مورد نياز بدن از طرق مختلف جذب و دفع مي‌شود، بنابراين توصيه مي‌شود همواره بين آب دريافتي بدن و آب دفعي بدن تعادل برقرار شود.

وي آب دريافتي روزانه بدن از طريق مصرف مايعات را 1300 سي‌سي ذكر كرد و گفت: روزانه 1250 سي‌سي آب نيز از طريق تغذيه با مواد غذايي جذب بدن مي‌شود.

دكتر مظفري اضافه كرد: بخش ديگري از آب دريافتي بدن به مقدار 250 سي‌سي از طريق آب متابوليك ناشي از سوختن برخي مواد در بدن، احياء مي‌شود.

وي در خصوص راه‌هاي دفع آب از بدن، خاطرنشان كرد: روزانه 1500 سي‌سي آب از طريق پوست، 1200 سي سي آب از طريق كليه و مجاري ادراري و 100 سي‌سي آب بدن از طريق دستگاه گوارش و مدفوع از بدن دفع مي‌شود.

اين متخصص تغذيه نسبت به رعايت تعادل بين آب دفعي و آب دريافتي بدن هشدار داد و گفت: در صورت كاهش درصدي از آب بدن، فرد با شرايط كم آبي مواجه مي‌شود و زندگي شخص را تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

وي اظهار داشت: ‌به منظور برقراري تعادل بين آب دريافتي و آب دفعي بدن بايد به فعاليت روزانه، ‌شغل، منطقه و محل زندگي شخص توجه شود، به عبارتي با افزايش فعاليت بدني روزانه به ويژه در مناطق داراي آب و هواي گرم و خشك، تعريق بدن بيشتر شده و لذا آب بيشتري از پوست دفع مي شود كه به منظور تثبيت درجه حرارت بدن مي‌بايست مايعات بيشتري نوشيده شود.

دكتر مظفري با تاكيد بر اين كه افراد داراي مشاغل سخت و پر حرارت، ورزشكارن در هنگام تمرينات و مسابقات ورزشي و افرادي كه در مناطق كويري زندگي مي‌كنند، با تعريق زياد مواجه و نياز شديدتري به آب دارند، متذكر شد:‌ اين افراد نبايد منتظر احساس تشنگي در بدن باشند، لذا توصيه مي‌شود به منظور تعادل آب بدنشان، قبل از احساس تشنگي، آب بنوشند.

وي تصريح كرد: ‌به طور كلي مصرف آب در افراد با ميزان كالري دريافتي روزانه توسط آنها، در ارتباط است. لذا افراد مسن در طول روز نياز كمتري به آب دارند و در مقابل اطفال نياز بيشتري به نوشيدن آب دارند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان در خصوص ارتباط مصرف آب با كاهش وزن، عنوان كرد: نوشيدن آب قبل از هر وعده غذايي موجب ايجاد تغييراتي در مكانيزم مركز سيري مغز مي‌شود و با فريب اين مركز و اعتصاب عضلات معده، احساس سيري به فرد دست مي‌دهد و در نهايت انرژي كمتري دريافت كرده و در نهايت منجر به كاهش وزن مي‌شود. لذا نوشيدن آب در كاهش تبعات رژيم‌هاي غذايي مناسب است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.36863s, 18q