ورزش برای پیشگیری از بیماری‌های استخوانی در نوجوانان ضروریست

۱۳۹۱/۰۸/۲۹ - ۱۵:۳۴ - کد خبر: 60878

سلامت نیوز : گروهی از متخصصان بین‌المللی در گزارش جدیدی تاکید کردند که ورزش کردن برای پیشگیری از بروز بیماری‌های استخوانی در نوجوانان ضروری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ این متخصصان در مطالعه‌ای با همکاری کارشناسان سلامت دانشگاه اکسستر متذکر شدند که نوجوانان برای جبران نشستن‌های طولانی مدت باید در بازی‌های ورزشی شرکت کنند و یا حداقل در هفته سه ساعت بدوند.

به گزارش شبکه خبری ای بی سی، این متخصصان یادآور شدند: طبق شواهد پزشکی مستند، نوجوانانی که هر روز ساعات طولانی یک جا می‌نشینند و به انجام کارهای کم تحرک می‌پردازند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های استخوانی هستند. در این نوجوانان کم‌تحرکی و زیاد نشستن باعث کاهش تراکم املاح معدنی در استخوان‌های بخش‌هایی از بدن می‌شود که معمولا شاخص مهم ابتلا به پوکی استخوان هستند.

کارشناسان در این مطالعه دریافتند هر چند دختران از این نظر به طور خاص در معرض خطر هستند اما نوجوانان پسر نیز که بیشتر وقت خود را به سرگرمی‌های اینترنتی می‌پردازند به طور ویژه در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های استخوانی هستند.

این متخصصان می‌گویند: انجام بازی‌های ورزشی خاص مانند فوتبال، بسکتبال و دویدن که بازیکنان بیشتر وقت به صورت ایستاده بازی می‌کنند حداقل سه ساعت در هفته تاثیر قابل توجهی در کاهش خطر بروز مشکلات و بیماری‌های استخوانی به ویژه در دختران نوجوان دارد.

در این بررسی مشخص شده است که بی‌تحرکی تاثیر سوء روی روند رشد در دوران نوجوانی دارد و سلامت استخوان‌ها را به طور جدی به خطر می‌اندازد. پیش از این کارشناسان سلامت تاکید داشتند که پشت میزنشینی و کم‌ تحرکی خطر چاقی و ابتلا به امراض قلبی را تشدید می‌کند اما در این بررسی به طور خاص تاثیر مضر زندگی ساکن و بی‌تحرک بر سلامت استخوان‌ها نشان داده شده است.

این مطالعه همچنین با همکاری متخصصان دانشگاه زاراگزا، دانشگاه گرانادا، شورای مطالعات ملی اسپانیا (CSIC) و دانشگاه سائوپائولو در برزیل انجام گرفته و جزئیات آن در مجله PubMed ارائه شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21512s, 19q