ورزش‌های هوازی مفید برای دیابتی‌ها

۱۳۹۱/۰۸/۲۹ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 60882
ورزش‌های هوازی مفید برای دیابتی‌ها

سلامت نیوز : فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم با بیان این‌که ورزش‌های سبک و هوازی بهترین ورزش برای بیماران دیابتی است، گفت: ورزش‌های سبک و هوازی شامل پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، ایروبیک و شنا هر روز به مدت 30 دقیقه برای بیماران دیابتی سودمند است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر «عادله بهار» صبح امروز 29 آبان ماه 91 در همایش یک روزه استانی به مناسبت روز جهانی دیابت،در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد: استفاده از راهکارهای پیشگیرانه و آموزش به مردم در راستای کنترل و پیشگیری دیابت بسیار مهم است.

وی ادامه داد: انسولین هورمونی است که در لوزالمعده یا غده پانکراس تولید می‌شود و سبب مصرف قند مواد غذایی توسط سلول‌های بدن می‌شود.فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم یادآور شد: دیابت به افزایش مواد قند خون گفته می‌شود که سلول‌های بدن نتواسته به انسولین ترشح شده پاسخ دهند.

دکتر بهار تصریح کرد: پرنوشی، پرادراری، ادرار شبانه، پرخوری، کاهش شدید وزن بدون علت، تاخیر در بهبود زخم‌ها، تاری دید ، احساس سوزش در انگشتان دست و پا، احساس خستگی و بی‌حوصلگی از علایم بیماری دیابت است.وی با بیان این‌که بیماری دیابت شامل انواع نوع یک، نوع دو، ثانویه و بارداری است، گفت: دیابت نوع دو 90 درصد بیماران را تشکیل می‌دهد و شیوع فراوانی دارد.

فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم ادامه داد: اغلب بیماران مبتلا به دیابت نوع دو چاق و 50 درصد آنها از بیماری خود بی‌اطلاعند.دکتر بهار افزود: بیماری دیابت نوع یک نیز 10 تا 15 درصد بیماران را تشکیل می‌دهد و بیماران مبتلا به این بیماری لاغر هستند و هیچ درمان قابل قبولی ندارد.

وی با بیان این‌که تشخیص بیماری دیابت از طریق تست قند ناشتا و هموگلوبین گلیکوزید و تست GTT است، گفت: حدود 25 درصد از بیماران پره‌دیابت طی 3 تا 5 سال به دیابت مبتلا می‌شوند.این فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم گفت: افراد پره‌دیابت شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند که باید در این راستا فعالیت‌های پیشگیرانه انجام شود.

به گفته‌ی دکتر بهار، سه فاکتور مهم کاهش وزن، ورزش کافی و درمان دارویی در پیشگیری از دیابت موثر است.وی با بیان این‌که تغییر برنامه غذایی برای بیماران دیابتی دشوار نیست، گفت: مصرف متعادل همه‌ی گروه‌های غذایی در هرم غذایی در میزان محدود و تعیین شده مشکلی ندارد اما نمی‌توانند مواد غذایی را جایگزین هم کنند.

دکتر بهار اظهار کرد : نخوردن غذای کافی،عدم استفاده از میان وعده، فعالیت بدنی فراوان و تزریق بیش از نیاز انسولین از علایم افت خون است که در چنین مواردی بیمار مبتلا به دیابت باید مواد قندی به‌همراه داشته باشد.وی با تاکید بر این‌که بیماری‌های دهان و دندان از مشکلات شایع بیماران دیابتی است، افزود: بیماران مبتلا به دیابت در خطر ابتلا به بیماری‌های لثه و دندان هستند.

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم خاطرنشان کرد: مراقبت از پا در بیماران مبتلا به دیابت ضروریست و باید هر روز بیماران پای خود را معاینه کنند.دکتر بهار یادآور شد: بیماران مبتلا به دیابت باید به وضعیت کلیه، معاینه قلب و معاینه چشم توجه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43132s, 19q