اختصاص کامل یارانه شرط گران ‌نشدن دارو

۱۳۹۱/۰۸/۳۰ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 60920

سلامت نیوز : وزیر بهداشت اجازه افزایش قیمت دارو را نمی‌دهد! اما قیمت داروها با آهنگ نه چندان موزونی در حال افزایش است، شواهد حکایت از افزایش 15 تا 80 درصدی قیمت داروها دارد، با اینکه به‌دلیل تامین نشدن ارز دارویی، گران شدن داروهای خارجی به‌صورت نه چندان قانع‌کننده از سوی مسئولان وزارت بهداشت توجیه می‌شود، اما اکنون مشکل جدی، گران‌شدن داروهای تولید داخل است، همان داروهایی که به اذعان وزیر بهداشت 96‌درصد داروهای کشور را به خود اختصاص می‌دهند، اینک اما همین تعداد نیز به‌دلیل وارداتی بودن مواد اولیه نیز با مشکل قیمت مواجه شده‌اند! به گفته برخی داروسازان نوسانات قیمت ارز و تحریم‌ها حتی باعث شده تا تولید‌کنندگان داخلی، برای تامین بسته‌بندی مخصوص قرص و دارو، نیز با مشکل مواجه شوند‌. در همین شرایط است که وزیر بهداشت از جلوگیری از افزایش قیمت دارو خبر می‌دهد!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ دستجردی می‌گوید: «با وجود تغییر نرخ ارز مرجع، اجازه نمی‌دهیم افزون بر تغییرات نرخ ارز، افزایش قیمت دیگری در دارو ایجاد شود زیرا این هزینه‌ها باید از جیب مردم پرداخت شود.» بر اساس اعلام او، نرخ ارز مرجع برای داروهای وارداتی از 10 هزار و 500 ریال به 12هزار و 260 ریال افزایش یافته است‌. وزیر بهداشت شرط گران نشدن دارو را اختصاص صد درصدی یارانه دارو دانست‌. او با بیان اینکه وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا قیمت داروها افزایش پیدا نکند، ادامه می‌دهد: «کمیته نرخ و قیمت‌گذاری در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند و سعی خواهیم کرد به غیر از مابه التفاوت نرخ ارز مرجع، هیچ قیمتی افزایش نیابد.» او از مردم خواست تا در صورت مشاهده افزایش قیمت چشمگیر دارو، موضوع را به شماره 1490 ستاد رسیدگی شکایت‌های دارویی منعکس کنند تا با متخلفان برخورد جدی صورت گیرد.دستجردی در ادامه به اختصاص 50 درصد از بودجه بیماری‌های صعب‌العلاج به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره می‌کند‌. «با پیگیری‌های انجام شده معاونت حوزه راهبردی ریاست جمهوری قول داده‌اند که صد درصد این بودجه تخصیص یابد.»

به گفته او، داروهای بیماران صعب‌العلاج و سرطانی باید با یارانه دارویی وارد کشور شود که تاکنون 78درصد یارانه این بخش تخصیص یافته است و باید بیش از صد درصد تخصیص یابد.پیش از این رئیس سازمان نظام پزشکی از افزایش 40 برابری شرکت‌های واردکننده دارو خبر داده بود، شهاب‌الدین صدر، میزان واردات دارو در ایران را بسیار بالا عنوان کرده بود، به گفته او، یکی از دلایل روند صعودی واردات دارو، مشکلات کمتر آن در مقایسه با تولید است، با این حال وزیر بهداشت نظر دیگری دارد، او میزان واردات داروهای ساخته شده را 3/2 تا 7/ 3 درصد مجموع داروهای کشور اعلام می‌کند.ماجرای طرح اجرای خانواده نیز از همان موضوعاتی است که تحت تاثیر مشکلات اقتصادی اخیر دولت، قرار گرفته است. وزیر بهداشت پیش از این از کمبود اعتبارات برای اجرای سراسری این طرح خبر داده بود، این بار نیز، به نیاز 8 تا 9 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای آن اشاره می‌کند با این توضیح که: «هم‌اینک طرح پزشک خانواده از سوی پنج دانشگاه علوم پزشکی در استان‌های مازندران، سیستان و بلوچستان، خوزستان، تهران و فارس در دست اجراست.»

دارو باید گران‌تر شود

با اینکه وزیر بهداشت تاکید می‌کند باید از افزایش قیمت دارو جلوگیری شود اما رئیس هیات مدیره داروسازان تهران حکایت دیگری از قیمت دارو را بیان می‌کند‌. او معتقد است که با توجه به وضعیت ارزی دارو در کشور ارزان است و قیمت آن می‌تواند بیش از این افزایش پیدا کند‌. علی مدرسی در این باره به ایلنا می‌گوید: «شرکت‌های دارویی پس از اعمال تغییرات در قیمت دارو‌ها، آن‌ها را با تاخیر به داروخانه‌ها ارسال می‌کنند‌. البته بیماران می‌توانند به جای داروهایی که کمیاب است از داروهای جایگزین استفاده کنند که هیچ لطمه‌ای نیز به آن‌ها وارد نمی‌کند.» به اعتقاد رئیس هیات مدیره داروسازان تهران، قیمت دارو در مقایسه با بسیاری از خدماتی که در سایر رشته‌ها صورت می‌گیرد قابل مقایسه نیست و برای ارائه خدمات بهتر به بیماران، دارو باید گران‌تر شود.مدرسی با اشاره به اینکه ما نمی‌خواهیم بگوییم که دارو‌ها با قیمت بالایی به مردم داده شود، اضافه می‌کند: «خدمات دارویی در سبدکالایی مردم آن چنان بالا نیست چرا که هر کسی در سال ممکن است به دفعات اندکی بیمار شود و به مصرف دارو نیاز داشته باشد.» او تاکید می‌کند: «برای ارائه خدمات بهتر به نفع بیماران است که قیمت دارو افزایش پیدا کند.»

ارز دارویی تامین شد

بخش عمده‌ای از مشکلات دارویی به اختصاص نیافتن ارز دارویی مربوط می‌شود، همان موضوعی که وزیر بهداشت و سایر فعالان نظام سلامت در ماه‌های اخیر نسبت به روند آن انتقادهای فراوانی داشتند، به گفته وزیر بهداشت در 8 ماه گذشته تنها رقم ناچیزی از 2 میلیارد دلار برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا کرده، با این حال تازه‌ترین خبرها حکایت از تامین شدن ارز دارویی دارد، گفته می‌شود با تعامل معاونت دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقلام دارویی خریداری شده و به زودی به کشور وارد خواهد شد‌. این خبر را کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی به ایلنا اعلام می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12764s, 18q