افتتاح مركز كاهش آسيب زنان توسط انجمن ایدز

۱۳۸۶/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6096
افتتاح مركز كاهش آسيب زنان توسط انجمن ایدز

دكتر محمدرضا شاعري در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اين كه در حال حاضر دو مركز كاهش آسيب زنان زير نظر سازمان بهزيستي در حال فعاليت هستند، افزود: برپايي اين مركز جديد با همكاري دانشگاه علوم پزشكي رويكردي كاملا علمي و به طور قطع موثرتري نسبت به ساير مراكز اين چنيني دارد.

وي گفت: بر اين اساس اقداماتي كه در اين مركز انجام خواهد شد، منحصر به فرد بوده و تجربه جديدي در كشور به حساب مي‌آيد.

رييس انجمن ايدز ايران با بيان اين كه در جهان دستورالعمل‌هاي استانداردي براي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي به ويژه در پيشگيري از اعتياد، درمان و بازتواني در معتادان وجود دارد، اظهار كرد: براي تدوين دستورالعمل‌هاي اين مركز، دستورالعمل‌هاي جهاني با استفاده از تجربه چند ساله انجمن ايدز ايران بومي شده است.

شاعري با تاكيد بر اين كه در مركز كاهش آسيب زنان به طور خاص به كيفيت - و نه كميت - خدمات ارائه شده توجه مي‌شود، اظهار داشت: به طور كلي تمام كاهش آسيب زنان با هدف پيشگيري از شيوع ايدز در جامعه انجام مي‌گيرد.

وي در مورد اعتبارات اختصاص يافته به اين طرح به ايسنا گفت: بخشي از هزينه‌هاي راه‌اندازي مركز آسيب زنان را دانشگاه علوم پزشكي تهران تامين كرده و مابقي هزينه‌ها را انجمن با روش‌هاي معمول تامين مي‌كند.

شاعري افزود: براي راه اندازي اين مركز بدون در نظر گرفتن هزينه مكان، تاكنون 5 ميليون تومان هزينه شده است. همچنين برآورد مي شود، اين مركز ماهانه 5 ميليون تومان هزينه به خود اختصاص دهد.

به گفته رييس انجمن ايدز ايران، مراحل اوليه راه اندازي مركز كاهش آسيب زنان، از يك سال پيش و با برآورد نيازهاي زنان آسيب پذير و يا آسيب ديده صورت گرفته است.

شاعري با بيان اين كه پيش بيني مي‌شود تعداد زيادي از زنان از فعاليت‌هاي اين مركز استقبال كنند، گفت: ‌به طور اساسي در دنيا براي درمان ايدز و اعتياد، تفكيك جنسيتي صورت نمي‌گيرد، اما با توجه به تجربه كشور در اين زمينه و با انجام اقدامات مدبرانه، درمان زنان آسيب ديده به اين روش مي‌تواند نتايج مطلوبي را به دنبال داشته باشد.

وي همچنين آسيب‌هاي اجتماعي مربوط به زنان را تنها ايدز و اعتياد عنوان نكرده و ابراز عقيده كرد: بسياري از آسيب‌هاي مرتبط با اين مسائل و يا مشكلات ديگر نيز پيش روي زنان و دختران وجود دارد و در اين مركز سعي مي‌شود تا به تمام اين چالش‌ها توجه شود.

رييس انجمن ايدز با تاكيد بر اين كه اين مركز منحصر به فرد بوده و تجربيات جديدي به دنبال خواهد آورد، اظهار كرد: جهت تفكيك جنسي مراكز درماني و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، دست كم به تعداد نيمي از مركز درماني مردان و زنان نيازمنديم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49204s, 18q