پزشکان با بیماران خود درباره مدیریت استرس صحبت نمی‌کنند

۱۳۹۱/۰۹/۰۱ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 61057

سلامت نیوز : نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد با وجودی که استرس در میان افراد بیمار و مبتلا به مشکلات بهداشتی بسیار شایع است اما اغلب پزشکان عمومی برای صحبت کردن با بیماران خود درباره روش‌های کاهش استرس وقت صرف نمی‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ در این مطالعه معلوم شد که تنها در سه درصد موارد مراجعه به پزشکان، گفت و گو درباره روش‌های کاهش استرس بین بیمار و طبیب انجام می‌شود.این در حالی است که حداقل در 60 تا 80 درصد موارد بیماران نیاز به دریافت این قبیل مشاوره‌های حین ویزیت از سوی پزشک معالج خود دارند. این بررسی‌ها هم چنین نشان می‌دهد که میزان مشاوره‌های مورد نیاز برای کاهش استرس کمتر از مشاوره‌های تغذیه‌ای، مشاوره‌های مربوط به فعالیت بدنی و نیز مشاوره‌های مربوط به کاهش وزن است.

کارشناسان در این مطالعه می‌گویند: در حال حاضر بسیاری از پزشکان عمومی و مراقبت‌های بهداشتی اولیه اظهار می‌کنند که به دلیل نداشتن وقت کافی در مدت ویزیت‌ هر بیمار، نمی‌توانند به آنها مشاوره‌های مفید برای مدیریت استرس بدهند.

دکتر ادیتی نرورکار، پزشک عمومی مرکز طبی بت در بوستون در این باره متذکر شد: شاید یک راهکار موثر برای جبران این کمبود وجود تیمی از پزشکان در مطب پزشکان عمومی است به طوری که برای ارائه مشاوره‌های روانی، پاسخگوی بیماران باشند.مطالعات نشان می‌دهد که استرس با بالا رفتن فشار خون و بروز بیماری قلبی و حمله قلبی مرتبط است.شرح این مطالعه در مجله آرشیو طب داخلی منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.77131s, 18q