محل گزش جانوران را بلافاصله با آب و صابون شست و شو دهيد

۱۳۸۶/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6106
محل گزش جانوران را بلافاصله با آب و صابون شست و شو دهيد

دکتر داوود يادگاري فوق تخصص بيماري‌هاي عفوني در گفت وگو با ایسنا، گفت: بهترين اقدام به هنگام گزيده شدن توسط مار و عقرب شست و شوي محل گزيده شده با آب و صابون و خودداري از فعاليت و راه رفتن فرد گزيده شده است؛ چرا که اين حالت موجب گردش سريع تر سم در جريان خون او مي شود. همچنين بستن منطقه بالاي گزش نيز مي‌تواند در جلوگيري از انتشار سم مفيد باشد البته به صورتي که فقط جريان وريد بسته شود و سبب بسته شدن شريان نشود.

وي در اين خصوص تاکيد کرد: بهتر است پس از بستن وريد، منطقه بسته شده هر 20 دقيقه يک بار باز شود.

به گفته اين متخصص بيماري‌هاي عفوني، اکثر مارهاي ايران به چند دسته تقسيم مي شوند که گزش مارهاي مناطق کويري اغلب بر سيستم تنفس و عصبي فرد گزيده شده اثر گذاشته و او را نيازمند تنفس دهان به دهان مي کند.

همچنين مارهاي مناطق کوهستاني مثل کردستان و شميرانات اغلب سبب اختلال در روند انعقاد خون مي شوند و مارهاي مناطق درياي خزر نيز غالبا سمي نبوده و خطر کمتري دارند، مارهاي مناطق خليج فارس نيز مهلک‌ترين سم‌ها را دارند.

دکتر يادگاري، در تمامي موارد رساندن سريع فرد حادثه ديده به مرکز درماني بي آن که سبب فعاليت زياد فرد شود را الزامي دانست و افزود: رساندن به موقع گزيده توسط مار يا جانوران سمي ديگر باعث خواهد شد تا اقدامات درماني مناسب و به موقع از جمله تزريق آنتي سرم براي او انجام شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.29479s, 18q