ورزش دانش‌آموزان در هوای سرد خطرناک است

۱۳۹۱/۰۹/۰۱ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 61074

سلامت نیوز : فریدون زندیه در گفت‌وگو با فارس، افزود: با توجه به فصل پاییز و اوج عفونت‌های ویروسی مانند آنفلوانزا بیمارانی که زمینه آلرژی تنفسی، تحریک‌پذیری ریوی یا آسم را دارند در برخورد با ویروس‌های تنفسی و باکتریایی دچار التهاب و انقباض ریه می‌شوند.

این فوق‌تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: علایم این بیماری سرفه همراه با خس خس سینه است و فرد دچار تنگی نفس می‌شود که قادر به تکلم و راه رفتن نیست.وی گفت« گاهی کبودی لب‌ها در فرد مبتلا به آسم ظاهر می‌شود که تمام این موارد بالقوه خطرناک هستند و راه‌های هوایی تنفسی را به شدت تهدید می‌کنند.

زندیه گفت:‌ نکته آموزشی که می‌توان گفت این است که بیماران و مردم از ورود ویروس به بدن خود از طریق کاهش تماس دستها با چشم استفاده از ماسک، شست و شوی مرتب دست‌ها با مواد ضدعفونی‌کننده پیشگیری کنند و تا حد امکان فعالیت‌های سخت ورزشی در هوای سرد نداشته باشند.

این متخصص کودکان گفت: اگر دانش‌آموزان در مدرسه دچار تنگی نفس شدند بنا به تشخیص متخصصان از اسپری تنفسی استفاده کنند که ظرف چند دقیقه راه‌های هوایی را باز می‌کند و به معلمان هم آباید اطلاع داده شود تا چنانچه دانش‌آموزان دچار تنگی نفس و خس‌خس سینه شدند با والدین آنها تماس گرفته و اورژانس را خبر کنند.

زندیه افزود:‌ از هر 250 علت مرگ در دنیا یکی به علت آسم است. البته در ایران آمار دقیقی در دست نیست اما شاهد حملات شدید آسم در فصل پاییز هستیم که در مدارس بیشتر شایع می‌شود، حتی گاهی نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی و حتی بستری کودکان در بخش آی‌سی‌یو را شاهد هستیم در واقع می‌توان گفت که حملات شدید آسم در سالهای اخیر بسیار بیشتر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.79737s, 19q