چسب بافتی هوشمند ایرانی قابلیت کاربردهای متنوع پزشکی را دارد

۱۳۸۶/۰۵/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6110
چسب بافتی هوشمند ایرانی قابلیت کاربردهای متنوع پزشکی را دارد

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی امروز در نشست خبری معرفی این دستاورد علمی کشور، با اشاره به اینکه این کار بر مبنای یک پایان نامه تحقیقاتی دستیار تخصصی ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است، افزود: وظیفه محققان کشور به گفته مقام معظم رهبری تولید علم است نه تکرار علم . از همین رو ما تصمیم گرفتیم که چسب بافتی اتولوگ را در درون کشور بدست آوریم.

وی اظهار داشت: این کار در مراحل اولیه با شکست های پی در پی مواجه شد اما در نهایت 5 ماه پیش اولین موفقیت در زمینه تولید چسب بافتی اتولوگ هوشمند در کشور رقم خورد. پس از تولید اولیه چسب بافتی توانستیم غلظت های بیشتر چسب را نیز آزمایش کنیم و به این ترتیب قوی ترین چسب بافتی خودی (اتولوگ) بدست آمد.

رئیس بیمارستان 15 خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز تشکر از همکاری های انجام گرفته در این پروژه خاطرنشان کرد: مراحل مختلف این پروژه تحقیقاتی به تأیید وزیر بهداشت نیز رسیده است و در انجام آن به مدت یک سال، سه مرکز تحقیقاتی 15 خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بانک خون بیمارستان شهرالرضا در این زمینه با تیم محققان همکاری داشتند.

کلانتر هرمزی تأکید کرد: تولید این چسب نشان داد که همه کاری از سوی محققان ایرانی قابل تصور است به شرطی که به خوداتکایی ایمان بیاوریم.

این فوق تخصص ترمیمی یاد آور شد: در این پروژه تحقیقاتی، مهدی راستی به عنوان دستیار تخصصی ترمیمی که پایان نامه تخصص خود را به این پروژه اختصاص داده است، دکتر شاهین محمدصادقی عضو هیئت علمی و فوق تخصص ترمیمی، جلال راستی پاتولوژیست از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و شهریار ادیبی دامپزشک از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همکاری داشته اند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.85199s, 18q