حقایقی درباره اعتیاد به شکر

۱۳۹۱/۰۹/۰۳ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 61114
سلامت نیوز: ترک شکر رایج‌ترین تقاضای مردم در حال حاضر است، مثلاً با رژیمی سه هفته‌ای که به شما تضمین می‌دهد از شر اعتیاد به شکر ، این گناه شیرین خلاص شده و قطعاً وزن کم کنید. اما آیا با خوردن مقادیر زیاد بروکلی، به مدت هفت روز، غول شکر از روی دوش شما پایین می‌آید؟  اجازه دهید حقایقی در مورد اشتیاق به خوردن شکر، اعتیاد به شکر و نحوه رام‌کردن تمایلات شدید به خوردن چیزهای شیرین را بازگو کنیم.

آیا اعتیاد به شکر واقعی است؟


می‌گویید اگر دونات نخورید حتی یک روز زنده نمی‌مانید—اما آیا واقعاً به شکر "معتاد هستید"؟ جواب این سئوال پیچیده است. محققان فکر می‌کنند الگویی از خودداری‌ها و محدود کردن‌ها—نه خود شکر—می‌تواند منجر به رفتارهای معتادگونه و حتی تغییرات مغزی گردد. شکر مشابه داروهای مخدر، ترکیبات شیمیایی " احساس خوب" مغز—شامل سروتونین و دوپامین—را تغییر می‌دهد. اما دانشمندان هنوز آماده نیستند که شکر را در کنار هروئین قرار دهند.

علائم اعتیاد به شکر


هر نامی که بر روی اعتیاد به شکر بگذارید، مثل اختلال غذایی یا حتی عادت بد غذایی، علائمی برای استفاده ناسالم از غذاهای شیرین وجود دارد. ممکن است کنترل خود را از دست داده و بیش از آنچه مورد نظرتان است، غذا بخورید. ممکن است زمانی که یکی از کلوچه‌های "همیشگی" را نمی‌خورید، علائمی مشابه علائم ترک دارو نشان دهید. ممکن است علائم پایین آمدن قند خون شامل اضطراب، لرزش خفیف، عصبانیت، عرق سرد.... را نشان دهید.

مغز شما و شکر


شکر به سلول‌های مغز سوخت رسانده و همچنین روی ترکیبات شیمیایی مغز تاثیر می‌گذارد. در اثر غذاهای قندی، ممکن است گیرنده‌های مغزی حجم غذای فرد را تغییر دهد. در مطالعات آزمایشگاهی موش‌هایی که شکر از رژیم غذایی‌شان حذف شده بود، تغییرات مغزی همانند موش‌هایی که ماده مخدر از آنها گرفته شده است، نشان ‌دادند. در انسان، فقط دیدن تصویر میلک شیک (نوشیدنی شیرینی که از ترکیب میوه و شیر درست می‌شود)، فعالیت‌های مغزی مشابه با معتادان به مواد مخدر را ایجاد نموده است— و این فعالیت‌های مغزی در زنان با اعتیاد بالا به غذا خوردن قوی‌تر از زنانی است که به غذا خوردن معتاد نیستند.

بالا رفتن قند خون....


زمانی که کیک می‌خورید، شکر موجود –که کربوهیدرات ساده نامیده می‌شود— به سرعت به گلوکز تبدیل شده و وارد جریان خون می‌شود. زمانی که فقط قند ساده مصرف می‌کنید، مثل وقتی که بعد از ظهر آب نیات می‌خورید، میزان قند خون شما به سرعت بالا رفته و سریع پایین می‌آید. تمامی قندهای ساده به ویژه قندهای فراواری و تغلیظ شده‌ای که درون شربت‌ها، نوشابه، آبنبات، شکلات و شکر موجود ذر کنار سفره وجود دارند، به سرعت جذب می‌شوند. قندهای ساده داخل میوه‌ها، سبزیجات و محصولات لبنی نیز وجود دارند، اما فیبر و پروتئین، جذب آن را آهسته کرده و دیگر مواد مغذی را نیز فراهم می‌آورد.

پایین آمدن قند خون....


غده پانکراس ، هورمون انسولین آزاد می‌کند تا گلوکز اضافی را از جریان خون خارج کند. در نتیجه، ممکن است سطح قند خون شما " به طور وحشتناکی افت کند". شکلاتی که بعد از ظهر خورده‌اید، منجر به عادات غذایی بدتری خواهد شد که در آن افزایش شدید و سپس کاهش شدید قند خون را تجربه خواهید کرد. پایین آمدن سطح قند خون، منجر به احساس لرزش، سرگیجه و تمایل به خوردن شیرینی بیشتر برای بالابردن قند خون می‌گردد.

زمانی که نشاسته برابر با قند است


آیا در خوردن نان شیرینی، چیپس یا سیب‌زمینی سرخ‌کرده، افراط می کنید؟ غذاهای نشاسته‌ای، کربوهیدرات‌های پیچیده هستند—اما بدن آنها را به قندهای ساده تبدیل می کند. برخی نشاسته‌ها همانند آرد سفید، برنج سفید و سیب‌زمین معمولی وقتی به تنهایی، بدون مواد غذایی بهتر مصرف می‌شوند، می‌توانند همان سیکل بالا رفتن و افت شکر را در بدن فعال سازند. نشاسته‌های به شدت فراوری شده از قبیل نان سفید، چوب‌شور، کراکر و پاستا بدترین متهمان هستند. دسرهای بر پایه غلات با شکر و دانه‌های فراوری شده نیز می‌توانند در زمره مجرمان قرار گیرند.

آیا رژیم‌های غذایی در ترک دادن شکر، موثرند؟


آیا می‌توان با نخوردن بوقلمون سرد ،بر اعتیاد به شکر غلبه نمود؟ برخی رژیم‌های غذایی ترک شکر، شما را به حذف تمام مواد شیرین شامل میوه‌ها، لبنیات و غلات فراوری شده از رژیم‌ غذایی‌تان ترغیب می‌کنند. رژیم‌های این چنینی آنقدر سختند که نمی‌توانند واقعی و عملی باشند. اگر کاری می‌کنید که قابل تحمل نیست، کاری که فقط در کوتاه مدت می‌توانید آن را انجام دهید، قطعاً بعد از مدتی به عادات قبلی خود باز می‌گردید.

تغییر ذائقه

نیاز شما به شکر  آنقدر نیست که فکر می‌کنید. اگر بر تمایل خود به خوردن شکر غلبه کنید، می‌توانید حس چشایی خود را طوری تغییر دهید تا از خوردن غذاهای غیر شیرین نیز لذت ببرید . هر هفته سعی کنید یکی از غذاهای شیرین را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. دسر بعد از شام را به کنار دستی‌تان بدهید. به تدریج میزان شکر درون قهوه یا برشتوک خود را کم کنید. با گذشت زمان وابستگی خود را به چیزهای شیرین از دست می‌دهید.

جایگزین‌های شیرین انتخاب نمایید


مجبور نیستید به کل شیرینی را کنار بگذارید—بلکه فقط آن را از منابع دیگر بدست آورید. از میوه‌های تازه یا پوره توت‌ها به همراه جوی دوسر استفاده کنید. میوه‌ها به اشکال مختلف خشک، منجمد یا کمپوت شده (بدون شکر اضافی زیاد)، می توانند جایگزین شکر شوند: یک لیوان شیر کم چرب یا ماست بدون شکر نیز می‌تواند راضی کننده باشد. لبنیات حاوی لاکتوز یا قند شیر اند که طعم شیرین ندارد و البته، سرشار از پروتئین و کلسیم اند.

منبع: مجله پزشکی مادر
       

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78582s, 18q