افزایش سرطان روده بزرگ در ایران

۱۳۹۱/۰۹/۰۴ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 61145
سلامت نیوز : رئیس پژوهشکده گوارش و کبد با اعلام اینکه سرطان روده بزرگ در ایران رو به افزایش است، سابقه فامیلی را در ابتلا به این نوع از سرطان مهم دانست و گفت: در 60 درصد بستگان درجه اول فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ، ضایعات پیش سرطانی وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ دکتر رضا ملک زاده روز گذشته در نشست خبری دوازدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد ایران که قرار است از 8 تا 10 آذر ماه جاری در مرکز همایش‌های رازی برگزار شود، افزود: سرطان روده بزرگ برخلاف سرطان مری و معده که روش پیشگیری موثری ندارد با غربالگری و پیدا کردن ضایعات پیش سرطانی قابل پیشگیری و درمان است.وی با بیان اینکه بهترین روش غربالگری، آزمایش مدفوع و خون به صورت سالی یک بار است. همچنین با انجام کلونوسکوپی می‌توان پلیپ یا ضایعات پیش سرطانی را تشخیص داد.

به گفته این فوق تخصص گوارش و کبد، اگر این طرح از طریق وزارتخانه پذیرفته شود باید مانند واکسیناسیون به صورت رایگان برای همه مردم انجام شود که نفع آن برای دولت بسیار بیشتر از زمانی است که فرد به سرطان دچار شود.وی ادامه داد: در زمینه پیشگیری از بسیاری از کشورهای دنیا جلوتریم. مثلا بیماری‌های عفونی در کشور ما به خوبی پیش‌بینی شده‌اند، اما باید توجه داشت که 80 درصد مرگ و میرها بر اثر بیماریهای غیرعفونی مانند سکته قلبی است.

رئیس دوازدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد ایران ادامه داد: لیست تمام کسانی که در تهران سرطان روده دارند، تهیه شده و در این طرح وابستگان آنها را نیز از جهت ابتلا به سرطان بررسی می‌کنیم.ملک‌زاده ادامه داد: 60 درصد ضایعات پیش‌ سرطانی به صورت ارثی در بستگان درجه اول بیمار مشاهده می‌شود. بنابراین خانواده یک بیمار سرطانی باید 10 سال زودتر از سنی که آن شخص سرطان گرفته، آزمایش‌های لازم را بدهد.

در ادامه این نشست دکتر شاهین مرآت دبیر علمی‌دوازدهمین کنگره بیماریهای گوارش و کبد ایران در رابطه با اجرای این طرح افزود: در طی انجام این طرح به خانه‌های مردم مراجعه کرده و آنها را از جهت میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ بررسی می‌کنیم.

به گفته وی، در این طرح 30 هزار نفر به روش‌های مختلف تلفنی یا پستی مورد آزمایش قرار می‌گیرند که هزینه‌ آزمایش هر فرد نزدیک به یک میلیون تومان می‌رسد. این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: به علت هزینه‌ بر بودن این طرح، نمی‌توانیم آن را در تمام شهر اجرا کنیم و تنها مکان‌هایی انتخاب می‌شوند که توانایی انجام این آزمایشات را داشته باشند.

رفلاکس هرگز سرطان نمی‌شود

عضو هیئت مدیره انجمن گوارش و کبد ایران با اشاره به نگرانیهایی برخی از افراد دچار عارضه رفلاکس در خصوص مبتلا شدن به سرطان، تاکید کرد: رفلاکس یا همان عارضه برگشت غذا به مری، بیماری سرطانزایی نیست. دکتر سیاوش ناصری مقدم افزود: رفلاکس فقط آزار دهنده است ولی هرگز به سرطان تبدیل نمی‌شود. وی با تاکید بر تشدید رفلاکس معده بر اثر استرس و اضطراب، تصریح کرد: همه افراد دچار نوعی از اضطراب هستند بنابراین، تشدید این اضطراب در زندگی روزانه افرادی که دچار رفلاکس هستند، شدت پیدا می‌کند. این فوق تخصص گوارش ادامه داد: عدم آگاهی افراد از عوارض بیماریها، این نگرانی را در کسانی که دچار رفلاکس هستند به وجود آورده که عارضه آنها منجر به سرطان می‌شود. در صورتی که این بیماری هرگز سرطانزا نیست. ناصری مقدم در ارتباط با قطع دارو در افرادی که دچار رفلاکس هستند، گفت: 50 درصد از کسانی که دچار این عارضه هستند با قطع کردن دارو، بیماری آنها بر می‌گردد.

در ادامه دکتر رضا انصاری عضو هیئت مدیره انجمن گوارش و کبد ایران به بیماری IBS یا همان روده تحریک پذیر اشاره کرد و افزود: این بیماری نیز همطراز رفلاکس است. وی با اعلام اینکه خیلی از افراد از این بیماری رنج می‌برند و احساس ناراحتی می‌کنند، گفت: نفخ، یبوست و... باعث می‌شود تا کیفیت زندگی این قبیل افراد کاهش پیدا کند.این فوق تخصص گوارش نیز تاکید کرد: بیماری روده تحریک هیچ اثری روی طول عمر افراد ندارد و منجر به سرطان نمی‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71383s, 18q