دیگر پائی قطع نمی‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6121
دیگر پائی قطع نمی‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاري فرانسه محققان مي‌گويند اين روش شامل پمپ كردن پرفشار خون به درون پاهايي است كه به خاطر بيماري عروقي در حال مرگ هستند و از اين طريق، پا را به رشد رگهاي خوني جديد تحريك مي‌كنند.

پزشكان با استفاده از اين روش پاي نخستين بيمار را از قطع شدن نجات دادند.

"رادني لين" ابداع‌كننده اين درمان و جراح عروق گفت اين پيشرفت چشمگيري براي شمار بسيار زيادي از مردم است كه به خاطر مشكلات عروقي ‪۳۴۰‬ هزار بيمار در دنياي غرب است كه هر ساله به خاطر بيماري عروقي اعضاي انتهايي، ناگزير به قطع پا از طريق جراحي مي‌شوند.

لين از بيمارستان "رويال نورث شور" سيدني گفت، آزمايش باليني اين درمان بر روي يك بيمار ‪ ۵۲‬ساله استراليايي انجام شد. سه جراح وي گفته بودند بايد قسمت پايين پاي اين بيمار قطع شود.

وجود يك لخته خون در نزديكي زانوي "مالكوم براون"، به شدت مانع از خون‌رساني به قسمت‌هاي پاييني پاي وي مي‌شد.

پاي اين بيمار حس خود را از دست داده و سفيد و سرد شده بود. زخم‌هاي قانقاريا بر روي پا و انگشتان وي نقش بسته و گوشت پا نيز در حال فاسد شدن شد.

در اين روش يك وسيله در سرخرگ استخوان ران اين بيمار كار گذاشته شد كه با پمپ خون در خارج از بدن وي ارتباط داشت.

خون بدن خود بيمار با فشار زياد به پا پمپ شد كه اين اقدام افزايش ‪ ۲۵۰‬درصدي جريان خون به پا را در پي داشت و از اين رو رشد رگهاي خوني جديد نيز تحريك شد.

پاي مالكوم پس از ‪ ۵۰‬ساعت از پمپ زني خون در طول يك دوره پنج روزه، گرم و صورتي رنگ شد و حس در آن بهبود يافت، زخم‌هاي موجود بر روي پا و انگشتان نيز بطور چشمگيري بهبود يافت.

پاي مالكوم با تحريك رشد رگهاي خوني خودش كه سرانجام جريان خون را به پاي او از سرگرفت، نجات يافت.

اكنون كه يك سال از اين درمان مي‌گذرد براون پاي خود را حفظ شده مي‌بيند و مي‌تواند راه برود.

"راجر" استاديار مهندسي هم‌زيستي در دانشگاه سيدني ابراز اميدواري كرد آزمايش‌هاي باليني بيشتر تا پايان سال جاري به اتمام برسد و اين شيوه براي استفاده عمومي در دسترس قرار گيرد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.52505s, 18q