ترامادول اعتیاد خاموش است

۱۳۹۱/۰۹/۰۶ - ۱۴:۴۳ - کد خبر: 61222
 سلامت نیوز : یك پژوهشگر اعتیاد گفت: از ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می‌شود که با گذشت زمان و مصرف طولانی‌مدت، اعتیاد ایجاد می‌‌كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ مریم حسینی در نشست علمی پژوهشی كه چهارشنبه در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد با اعلام اینكه مقدار جذب و تاثیر فرم تزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراكی آن است، افزود: به دلیل مكانسیم عمل مشابه این دارو با مرفین، مصرف مداوم آن به وابستگی فیزیكی و روانی مشابه اعتیاد به موادمخدر منجر می‌شود.

وی افزود: اما به این دلیل از ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می‌شود که شاید در روزهای اول به ظاهر علایم اعتیاد را نشان ندهد اما با گذشت زمان و مصرف طولانی‌مدت، اعتیاد ایجاد می‌‌كند و درمانی کاملا مشابه با درمان سوءمصرف‌ مواد مخدری مانند تریاک، کراک و هروئین دارد.

این پژوهشگر اعتیاد با بیان علائم ترك ترامادول كه به صورت عصبانیت، تعریق، بی‌خوابی، تهوع، اسهال، لرزش اندام‌ها و توهم بروز می‌کند، تصریح كرد: بیمارانی که در مراکز بستری جهت ترک ترامادول بستری می شوند علایم خماری یا ترک غیر قابل تحمل‌تری نسبت به سایر بیماران وابسته به موادمخدر از خود نشان می‌د‌‌هند.

حسینی با اعلام اینكه مصرف این دارو بیشتر از دو هفته مجاز نیست و وابستگی دارویی و اعتیاد را به دنبال دارد، اظهارداشت: بسیاری از افراد که به بهانه شادی‌آور بودن ترامادول به سمت آن گرایش پیدا می‌کنند، افراد بی‌اطلاع و در بیشتر موارد معتادانی هستند که به علت مصرف یکنواخت موادمخدر و گاهی به اشتباه به دلیل کاهش عوارض قطع مواد به ترامادول روی می‌آورند و گاهی جان خود را به علت مصرف بیش از حد و یا تداخلات دارویی از دست می‌دهند.

وی افزود: مسمومیت ناشی از مصرف ترامادول همچنان جزء شایع‌ترین مسمومیت‌ها محسوب می‌شود.حسینی اضافه كرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد اعتیاد به ماده مخدر كراك نتیجه مصرف ناآگاهانه ترامادول بوده است.

این پژوهشگر اعتیاد با عنوان اینكه در حال حاضر ترامادول و مصرف داروهای سیستم اعصاب مركزی مانند خواب ‌آورها، مسكن‌ها و داروهای ضدافسردگی جزء بیشترین مسمومیت‌های دارویی به شمار می‌رود، اظهارداشت: با این اوصاف ظاهرا داروی ترامادول تنها منجر به مسمومیت نمی‌شود چون اعتیاد به ماده مخدر كراك در ایران هم نتیجه مصرف خودسرانه این دارو و همچنین ریتالین است به‌طوری كه مدت‌هاست گروهی داروی ریتالین را به‌عنوان قرص تقویت حافظه به جوانان معرفی می‌كنند كه مصرف خودسرانه آن بدون تجویز پزشك اعتیادآور است.

وی شایع‌ترین عوارض گزارش شده مصرف ترامادول را تهوع، استفراغ شدید و کاهش فشارخون عنوان كرد و افزود: سایر عوارض نیز شامل عوارض سیستم عصبی مانند سردرد، سرگیجه، افسردگی، تشنج به‌خصوص در انواع تزریق وریدی و اختلال تنفسی در فرد معتاد به ترامادول بروز می‌کند.

حسینی هشدار داد: استفاده بیش از حد ترامادول می‌تواند کشنده باشد و علائم آن به صورت خواب آلودگی، تنفس کم عمق، کندی ضربان قلب، ضعف مفرط،پوست سرد و مرطوب ، احساس سبکی سر، غش یا کما ظهور می‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46947s, 18q