آب‌ميوه‌ها هم ضرر دارند!

۱۳۸۶/۰۵/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6129
آب‌ميوه‌ها هم ضرر دارند!

محققان درباره خطرها و زيان‌هاي اين گونه نوشيدني‌ها هم، به خصوص براي دندان کودکان، هشدارهايي دارند. آنها مي‌گويند ترکيب ميوه و شکر، بدترين ترکيب براي از بين بردن دندان‌هاست.

به گزارش بي‌بي‌سي و به نقل از اين محققان در يک مرکز تحقيقاتي در انگلستان، نيمي از مردم اين کشور، از زيان‌هاي اين ترکيب بي‌اطلاع‌اند و گمان مي‌کنند آبميوه‌هاي طبيعي، سالم‌ترين نوشيدني براي بچه‌هاست.

آمارهاي اين محققان نشان داده مردم نمي‌دانند که به آبميوه‌هايي که به صورت پاکتي و بسته‌بندي‌شده عرضه مي‌شوند، درست به همان اندازه نوشابه‌هاي گازدار، شکر اضافه شده و بنابراين مصرف آنها براي دندان‌ها زيان‌آور است.

البته مردم هم تقصيري ندارند و مطالعات قبلي سعي مي‌کردند هر طور شده، فايده‌هاي اين آبميوه‌ها را نشان دهند و مردم را تشويق کنند که نوشيدني‌هاي طبيعي را جايگزين نوشابه‌هاي گازدار و ساير نوشيدني‌هاي زيان‌آور کنند.

از طرف ديگر چند ماه پيش خبر مطالعه‌اي منتشر شد که نشان مي‌داد کودکاني که به طور مرتب از آبميوه‌هاي خالص طبيعي استفاده کنند، به نسبت بچه‌هايي که علاقه چنداني به نوشيدن اين گونه آبميوه‌ها ندارند، در آينده کمتر اضافه وزن پيدا مي‌کنند.

البته در اين مطالعه، تاکيد شده بود که آبميوه‌هايي که شيرين نيستند و به آنها شکر اضافه نشده، چنين خاصيتي را دارند.

يک عامل زيان‌آور ديگر در اين نوشيدني‌ها، انواع رنگ‌هايي است که در آنها به کار رفته است. جدا از خطرهاي بالقوه‌اي که اين رنگ‌ها مي‌توانند روي سلامت کودک داشته باشند، روي دندان‌ها هم اثر مخرب دارند.

مجموع اين خصوصيات باعث مي‌شود کارشناسان در مورد مصرف اين گونه نوشيدني‌ها توصيه‌هايي داشته باشند. آنها مي‌گويند بهتر است بيشتر از روزي يک ليوان از آنها را به کودکان خود ندهيم. بهتر است مصرف آنها را محدود به نياز بچه‌ها کنيم و آنها را به عنوان يک ميان‌وعده معمول تلقي نکنيم.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.40189s, 19q