خودداری پزشکان از پذیرش بیماران با بیمه تکمیلی/افزایش پرداختی از جیب بیمار

۱۳۹۱/۰۹/۰۷ - ۱۶:۰۸ - کد خبر: 61336
خودداری پزشکان از پذیرش بیماران با بیمه تکمیلی/افزایش پرداختی از جیب بیمار
سلامت نیوز : نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به تاخیر بیمه های تکمیلی در پرداخت مطالبات بیمارستانهای خصوصی، اظهارداشت: پزشکان از پذیرش بیماران با بیمه تکمیلی خودداری می کنند.

دکتر محمدرضا نوروزی در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از دلایل افزایش هزینه های بیمار به علت خلف وعده و بدهی زیاد بیمه ها خصوصا بیمه های تکمیلی به بیمارستانهای خصوصی است. بنابراین، پزشکان از قبول بیماران با بیمه های تکمیلی خودداری می کنند.

مدیرعامل صندوق رفاه و تعاون سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به اینکه پرداخت مطالبات بیمارستانها توسط بیمه ها با تاخیر صورت می گیرد، خواه ناخواه پرداخت دستمزدها نیز با تاخیر 3 تا 6 ماه انجام می شود و همین مسئله پزشکان را از قبول بیماران با بیمه تکمیلی بر حذر می دارد.

وی با اعلام اینکه پذیرش بیماران در بیمارستانهای خصوصی با تعرفه های بیمه های تکمیلی پایین تر از تعرفه های نظام پزشکی و دولتی است، گفت: تعرفه های بیمه های تکمیلی 10 تا 30 درصد کمتر از تعرفه های نظام پزشکی و وزارت بهداشت است. در نتیجه بیمار هم هزینه کمتری از جیب پرداخت می کند.

نوروزی ادامه داد: اما متاسفانه تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستانهای خصوصی موجب شده تا بیمارستانها به بیماران پیشنهاد بدهند به صورت آزاد و با تعرفه های نظام پزشکی و دولتی بستری شوند و هزینه های مازاد را نقدی پرداخت کنند. و پس از اینکه از بیمارستان ترخیص شدند با گرفتن فاکتور از بیمارستان، به بیمه تکمیلی مراجعه کنند و هزینه های خود را بگیرند.

وی تاکید کرد: البته این روند، مفهومش این است که بیمار از تخفیف بیمه تکمیلی برخوردار نمی شود و در نتیجه مردم متحمل پرداخت بخشی از افزایش هزینه ها می شوند.نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه نقدینگی بیمارستانها بسیار پایین است، اظهارداشت: اگر بیمه ها بتوانند شرایطی فراهم کنند تا پرداخت مطالبات زودتر انجام شود، مسکل بیماران نیز حل می شود.نوروزی با انتقاد از نگاه اقتصادی بیمه های تکمیلی به حوزه سلامت، گفت: بیمه ها همواره پولشان را در بانکها نگه می دارند و در آخرین مرحله بدهی خودشان به بیمارستانها را پرداخت می کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67503s, 19q