استفاده از سلول‌های بنیادی موثر در درمان ام اس

۱۳۹۱/۰۹/۰۷ - ۱۶:۴۱ - کد خبر: 61349

سلامت نیوز : به گفته یک فلوشیپ ام اس، استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان برخی از بیماران ام اس نتیجه‌بخش است.

دکتر رضا وثوقی در گفت‌وگو با (ایسنا)، در این رابطه افزود: مانند همه درمان‌های دیگر، برخی از بیماران برای درمان مناسب بوده و برخی نیز به این درمان پاسخ نمی‌دهند و این گونه نیست که همه افراد بتوانند از این درمان استفاده کنند.

به گفته وی، درمان با سلول‌های بنیادی در هر کشور بر حسب اینکه چه امکاناتی در آن کشور موجود باشد قابل انجام است.این فلوشیپ ام اس در خصوص نحوه درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، اظهار کرد: در بیمارانی که ام اس شدید و پیش رونده داشته و در سال‌های اول بیماری قرار دارند می‌توان با استفاده از سلول مادر، مغز استخوان بیماری فرد را درمان کرد.

وی با اشاره به پیش‌رو بودن کشور ایران در زمینه درمان بیماری‌ ام اس با استفاده از سلول‌های بنیادی، اظهار کرد: تاکنون در این زمینه تنها چهار تحقیق در کل جهان ارائه شده است که دو مورد آن از ایران است.

این استاد دانشگاه مانی توبای آمریکا با بیان اینکه این نوع درمان هنوز در مرحله تحقیق قرار داشته و نمی‌توان آن را به عنوان یک درمان ثابت ارائه کرد، افزود: اگر کسی بخواهد این درمان را برای بیماران انجام دهد باید در پوشش یک طرح تحقیقاتی اقدام کند.

به گفته وثوقی، اکنون داروهایی هستند که در مراحل نهایی تولید به سر می‌برند و نسبت به داروهای قبلی امید بسیاری را برای درمان ام اس به بیماران می‌دهند.این فلوشیپ ام اس در پایان اظهار کرد: از 15 تا 20 سال پیش که درمان‌های ام اس تکامل پیدا کرده‌اند هر سال درمان‌های جدیدی ارائه شده است که این نوید را به ما می‌دهند که این درمان در آینده قطعی شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55372s, 18q