در آستانه روز جهانی ایدز:

آیا درباره ایدز اطلاعات کافی دارید؟

۱۳۹۱/۰۹/۰۸ - ۱۴:۵۲ - کد خبر: 61402
سلامت نیوز: هنوز هستند افرادی که اطلاعات مناسبی از بیماری ایدز و نحوه پیشگیری و نحوه ابتلا به این بیماری مهلک را ندارند و متاسفانه ناآگاهانه به دام می افتند در این میان جوانان و نوجوانان بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض خطر هستند. با مطالعه مطلب زیر می توانید تمام پرسش های خود درباره این بیماری را پاسخ بگیرید.

HIV به چه معناست؟ به گزارش سلامت نیوز، HIV ویروسی است که موجب ایدز می شود و معادل (Acquired Immuno Deficiency Syndrome) به معنی نقص ایمنی اکتسابی است. هنگامی که این ویروس ازطریق خون، یا ترشحات فرد بیمار وارد بدن می شود، به سیستم ایمنی بدن انسان که ما را درحالت طبیعی در مقابل عفونت حفظ می کند، آسیب می رساند.
HIV چگون سیستم ایمنی را تضعیف می کند؟ سیستم ایمنی ما شامل سلول های سفید درجریان خون و غده های لنفاوی است که می توانند مواد خارجی یا میکروب هایی را که وارد بدن می شوند، تشخیص دهند وآنها را از بین ببرند و اگردو باره وارد بدن شوند، آنها رابخاطر بیاورند. وقتی ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) به سیستم ایمنی ما حمله می کند. شروع به نابودی سلول های سفید می کند. HIV می تواند برای مدت زمانی در بدن بماند، بدون آن که ما را بیمار کند. اما هنگامی که تعداد بیشتری ازسلول های سفید تخریب شدند، بدن قادر نیست با میکروب های بسیاری که همیشه در داخل و اطراف بدن ما زندگی می کنند، پیکارکند و دیر یا زود، هنگامی که سیستم ایمنی ضعیف تر می شود، عفونت ها سرتاسر بدن ما را فرامی گیرد و بدن ما قادر نیست با آنها مبارزه کند.
مرحله بروز ایدز فرد مبتلا به اچ آی وی هنگامی به مرحله ایدز می رسد که شمار گویچه های سفید CD4+T آنقدر کم شود که نتوانند از پس انجام وظیفه معمولی خود برآیند. CD4+T یاخته های سفید خون هستند که واکنش های ایمنی بدن را موزون و مهار می کنند. این دشواری اندک اندک در درازای هنگامی که شخص HIV+ می باشد، پیشرفت می کند که ممکن است یک تا 15 سال به درازا بکشد. البته افراد در این مدت بسیار خوب و تندرست به نظر می رسند و احساس خوبی نیز دارند. ولی در این مدت شمار ویروس چند برابر می شود. برپایه این تعریف ایدز هنگامی است که شمار سلولهای CD4+T به کمتر از 200 شماره در هر میکرولیتر خون می رسد و یا هنگامی که بدن فرد دچار عفونت های فرصت طلب بشود (که گاهی با بودن 200 تا 800 یاخته CD4+ رخ می دهد.)
علایم بیماری ایدز پس از ورود اچ آی وی به بدن اولین علایم به صورت یک سندرم شبه سرماخوردگی به همراه بزرگ شدن غدد لنفاوی عارض می شود که معمولا این علایم بهبود یافته و ویروس به حالت نهفته در بدن باقی می ماند، این مرحله که در آن فرد حامل بیماری تلقی شده ولی علایمی نشان نمی دهد ممکن است تا 10 سال و بیشتر به طول بیانجامد. در مرحله آخر این بیماری با نقص سیستم ایمنی به علت فعالیت بالای ویروسی و کاهش لنفوسیت های نوع تی در خون مشخص می شود که ایدز نامیده می شود. در این مرحله بدن در معرض عفونت های فرصت طلب ناشی از باکتری، ویروس، قارچ و انگل هایی قرار می گیرد که در افراد سالم معمولا به آسانی مهار می شوند. این بیماری تقریبا همه سیستم های ارگانی بدن را درگیر می کند. همچنین افراد مبتلا ریسک بالایی برای ابتلا به سرطان های مختلف نظیر سارکوم کاپوزی، سرطان گردن رحم و لنفوم دارند. علایم اصلی: 1- از دست دادن بیشتر از 10 درصد وزن بدن 2- تب به مدت بیش از یک ماه 3- اسهال مزمن به مدت بیش از یک ماه 4- خستگی شدید و پایدار علایم فرعی: 1- سرفه مداوم به مدت بیش از یک ماه 2- تعریق زیاد در شب 3- بثورات پوستی خارش دار 4- زخم های دهان 5- برفک دهان (عفونت قارچی دردهان وگلو) 6- عفونت تب خال 7- تورم غدد لنفاوی باید توجه کرد که این نشانه ها، علایم مشابهی دربسیاری از بیماری های دیگر نیز هست. بنابراین عفونت HIV فقط ازطریق آزمایش خون تایید می شود.
ویروس HIV از چند طریق می تواند وارد بدن انسان شود ؟ ۱) از طریق خون و فرآورده های خونی آلوده ۲) تزریق با سرنگ های آلوده مخصوصا ” استفاده مجدد از سرنگ های یکبار مصرف و وسایل پزشکی که کاملا” استریل نشده باشند نظیر استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی. ۳) تماس جنسی با فردی که آلوده به ویروس ایدز می باشد ۴) استفاده مشترک از تیغ سلمانی ، مسواک و لوازم حجامت و خال کوبی که به ویروس ایدز آلوده شده اند. ۵) از مادر مبتلا به ایدز به کودک که ممکن است انتقال قبل از زایمان ، حین زایمان و بعد از زایمان اتفاق افتد . در گذشته به علت عدم اطلاع از بیماری ایدز و همچنین فقدان فن آوری آزمایشگاهی مناسب ، افراد زیادی در جهان که مبتلا به بیماری های خونی بودند و به علت بیماری نیازمند تعداد بسیار زیادی کیسه خون و فرآورده های آن بودند به علت استفاده حتی یک کیسه خون آلوده ،مبتلا به ایدز شده اند . افراد مبتلا نیز بدون آنکه بدانند این آلودگی را به همسر و فرزند خود منتقل نمودند . ولی درحال حاضر در سطح کشور خون های اهدایی ، فرآورده های خونی ، اعضای پیوندی و نسوج بادقت کنترل شده و انتقال از این طریق گزارش نشده است.
انتقال از روشهاي زير امكان پذير نيست : ١- انتقال از طريق هوا ٢- انتقال ازطريق عطسه و سرفه ٣- دست دادن و بوسيدن ٤- استفاده مشترك از لوازم آشپزي مانند ديگ و چاقو ٥- استفاده از توالت هاي عمومي ٦- از طريق نيش حشرات و گاز جانوران ٧- از طريق شنا در استخرهاي عمومي ٨- خوردن غذايي كه توسط فرد آلوده به HIV تهيه شده باشد ٩- حضور در كنار فردمبتلا درتاكسي يا اتوبوس 10- استفاده از البسه دست دوم
چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟ كسانی كه پیوند های كلیه یا ... داشته اند یا از دیالیزهای مكرر استفاده می كنند و رعایت احتیاط های همه جانبه را نمی كنند . كسانی كه نیاز به خون و فراورده های خونی بیشتری نیاز دارند (به علت بیماری های نظیر هموفیلی، تالاسمی و…) معتادین تزریقی كه از سرنگ و سوزن به طور مشترك استفاده می كنند(كه این مسئله در زندانی ها بیشتر مشاهده می شود). همسران افراد مبتلا. شركای جنسی افراد مبتلا. افرادی كه شركای جنسی متعدد دارند . زنان روسپی. هم جنس بازان و یا زن و مردی كه تماس های جنسی خارج از روابط زناشویی دارند . مبتلایان به هپاتیت(ورم كبد) یا مبتلایان به سل. خالكوبی های دسته جمعی . مبتلایان به بیماری های آمیزشی و به خصوص افراد دارای زخم های تناسلی . ملوانان و رانندگان عبوری ا زمرزها. فرزندان مادران آلوده . جوانان.
چه کسی نیاز به انجام آزمایش اچ. آی. وی. دارد؟ در صورتی که شما سابقه انجام هر کدام از رفتارهای خطرناک زیر را داشته اید: - استفاده از سوزن و سرنگ مشترک در اعتیاد تزریقی ( حتی برای یک بار) - ابتلاء به بیماری های آمیزشی (مثل سوزاک، سیفلیس، تبخال و زگیل تناسلی) - با فرد آلوده به ویروس اچ. آی. وی. تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. - با فرد تزریق کننده مواد مخدر (حتی همسر) تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. - با فرد دارای سابقه ابتلاء به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. - بدون اطلاع از سابقه ابتلاء فردی به بیماریهای آمیزشی تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. - با فرد دارای سابقه روابط جنسی با مردان یا زنان دیگر تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. - با فرد دارای سابقه روابط جنسی با نوع همجنس تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. (خصوصاً اگر رابطه بین دو مرد بوده و در این رابطه وی مفعول بوده باشد.) - با فردی که در نواحی پر خطر زندگی می کند، تماس جنسی “حفاظت نشده” داشته اید. (مناطقی که در آن آمارمیزان افراد آلوده به ویروس اچ. آی. وی. زیاد می باشد. مثلاً بعضی کشورهای آفریقایی، کشورهای تازه استقلال یافته روسیه، افغانستان و کشورهای ناحیه خلیج فارس) استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از تماس جنسی (تریاک، هروئین، قرص اکستاسی، حشیش، گرس و …. ) - سابقه تجاوز و سوء استفاده جنسی قرار گرفتن در صورتی که پاسخ شما به هر یک از موارد فوق مثبت باشد، به پزشک خود و یا جهت گرفتن مشاوره و انجام آزمایش اچ. آی. وی. به مراکز درمانی و مشاوره نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنید.
منظور از تماس جنسی ایمن تر جهت مبتلا نشدن به ایدز چیست؟ منظور تماس هایی هستند که در آن خون و یا ترشحات درونی جنسی هیج یک از شرکای جنسی به بدن شخص دیگری انتقال پیدا نکند. اگر دو نفر با هم تماس جنسی داشته باشند حتی اگر یکی از آنها آلوده باشد،در صورتی که تماس جنسی ایمن ترداشته باشند – عدم انتقال خون و یا ترشحات درونی مانند منی – هیچ امکانی برای انتقال بیماری وجود ندارد. در بسیاری از قسمت های دنیا مانند ایران و کشورهای خاورمیانه برداشت و آموزهای مردم از مطمئن ترین راه، عدم داشتن تماس جنسی قبل از ازدواج و عدم داشتن شرکای جنسی متعدد بعد از ازدواج است. در نظر داشته باشید که در ارتباط با بیماری ایدز داشتن همسران متعدد برای مردان در هر صورت داشتن شرکای جنسی بیش از یک شخص است و این اشخاص بایستی همه مسائلی را که دیگر اشخاص در ارتباط با رابطه جنسی مطمئن رعایت می کنند، رعایت کنند. اغلب جوانان آموخته اند که تا زمان ازدواج برای داشتن و تجربه تماس نزدیک صبر کنند، و بعد تنها با شریک زندگی شان نزدیکی داشته باشند. این یک راه بسیار خوبی برای در امان ماندن از آلوده شدن به ویروس اچ. آی. وی. است. تا زمانی که زن و یا شوهر هیچکدام آلودگی نداشته باشند و همچنین کاملاً پایبند به هم باشند.
مهمترین نکات مصون بودن از بیماری ایدز در برقراری رابطه جنسی 1- داشتن یک شریک جنسی ثابت 2- اجتناب از ایجاد رابطه جنسی به صورت اتفاقی با افراد ناشناس 3- استفاده از کاندوم درطی هرگونه رابطه جنسی از ابتدای ایجاد رابطه تا انتها 4- دوری کردن از موقعیت های ایجاد رابطه جنسی بعد از مصرف مواد به هر طریقی، به خصوص تزریق. 5- درمان هرگونه خارش، سوزش وترشح ناحیه تناسلی درهردو شریک جنسی با مراجعه به پزشک 6- پایبندی به اصول اخلاقی، خانوادگی و اجتناب از بی بند وباری های جنسی و اعتیاد تزریقی
پيشگيري از ايدز رعايت دستورات ذيل مي تواند سبب پيشگيري از ايدز شود ١- اجتناب از بي بند و باري هاي جنسي ٢- استفاده از كاندوم جهت برقراري ارتباط جنسي با فردي كه احتمال دارد مبتلا به ويروس عامل ايدز(HIV) باشد. از این طريق يك فرد مبتلا مي تواند در كنار همسر سالم خويش به زندگي ادامه دهد به گونه اي كه كانون خانواده او از هم نپاشد. ٣- عدم استفاده از سرنگ و سوزن مشترك در اعتياد تزريقي ٤- عدم استفاده از سوزن و تيغ مشترك در آرايشگاهها(نظيراستفاده از سوزن هاي مشترك جهت امور خالكوبي در آرايشگاههاي زنانه ) ، مراكز فعال در زمينه حجامت و طب سوزني. ٥- قبل از بكار بردن هر گونه وسيله سوراخ كننده پوست ، بايد از استريل بودن آن اطمينان حاصل شود. ٦- عدم استفاده از مسواك ، ناخن گير ، تيغ صورت تراشي و برس بطور مشترك
رعايت احتياطات لازم توسط پزشكان ،پرستاران و همسر مراقبت كننده از بيمار ١- هنگام كار بايد از آسيب اجسام نوك تيز مانند سرسوزن ، تيغ جراحي و..... جلوگيري شود. ٢- در موقع گرفتن نمونه خون يا ديگر ترشحات مختلف بيماران ، بايد از دستكش استفاده شود. ٣- پس از تماس دست با خون يا ترشحات بيماران ، دستها بايد با آب و صابون شسته شود ، حتي اگر از دستكش استفاده شود. ٤- هيچ گاه نبايد ازدستكش كهنه يا سوراخ دار استفاده كرد .اصولا شستشوي دست ها پس از معاينه بيماران از اهميت زيادي برخوردار است . ٥- پس از تزريق ، از قرار دادن پوشش سرسوزن برروي سوزن بايد خودداري كرد . سوزن ها بايد در داخل يك قوطي فلزي مثل ( قوطي شيرخشك ) ريخته شوند و پس از ضدعفوني ، به روش بهداشتي معدوم شوند .
٦- در مواردي كه احتمال دارد خون به بدن يا لباس پاشيده شود (مثل جراحي ، زايمان ، آندوسكوپي و نظير اينها) بايد از گان ،ماسك و عينك تواما” استفاده نمود . ٧- خون وترشحات بيماران بايد با احتياط و با دستكش حمل شود. ٨- دندانپزشكان بايد هنگام كار از دستكش ، عينك و ماسك استفاده نمايند. ٩- تمام نمونه هاي خون و مايعات بدن را بايد پرخطر و آلوده فرض كرد. ١٠ - روپوش يا لباسهاي آلوده به خون بايد قبل از شستشو به مدت نيم ساعت در محلول حاوي كلر مانند پركلرين يا هيپوكلريت سديم ( سفيدكننده خانگي ) با غلظت نيم درصد قرار گيرد.
١١ - اگر دست با وسيله آلوده اي خراشيده يا زخم شود بلافاصله بايد محل زخم را فشار داده تا مقداري از خون آلوده خارج گردد، آنگاه محل زخم را با آب و صابون شسته و حتي الامكان با محلول ضدعفوني كننده مثل كلرهگزيدين يك درصد یا بتادین 5/2 درصد ضدعفونی کرد. ١٢ - كاركنان امور بهداشتي و درماني كه داراي ضايعات پوستي،زخم هاي باز و نظير اينها مي باشند بايد تا بهبودي كامل خود، از مراقبت بيماران مبتلا به ايدز معاف شوند و يا درحين مراقبت ،حداقل از دو دستكش استفاده كنند. ١٣ - جداسازي بيماران HIV مثبت جز درموارد خاص ، غيرعلمي و بي مورد است. ١٤ - اختصاصي كردن ظروف غذاي بيماران ناقل ويروس ايدز ضرورت ندارد و سرويس آنها مانند ساير بيماران است. ١٥ - حرارت دادن ، بهترين روش ضدعفوني واستريل كردن لوازم آلوده است.
١٦ - براي تميزكردن مكان آلوده به خون يا ترشحات بدن لازم است اقدامات زير صورت پذيرد. الف )- پوشيدن دستكش ب )- جمع آوري مواد آلوده با يك دستمال داراي قابليت جذب خوب ج )- شستشوي مكان آلوده با آب و مواد شوينده د )- ضدعفوني مكان آلوده با محلول يك درصد هيپوكلريت سديم (سفيدكننده خانگي ) كه حداكثر 24 ساعت قبل از مصرف تهيه شده باشد .
واكسيناسيون افراد آلوده به ويروس ايدز كساني كه آلودگي به ويروس ايدز آنان محرز شده است و بالاي 18 سال مي باشند ، لازم است اقدام به انجام واكسيناسيون بشرح زير نمايند. ١- واكسن كزاز و ديفتري با رعايت نحوه تزريق و نوبت هاي يادآور ٢- واكسن پنوموكوك در صورتي كه قبلا ” تلقيح نشده باشد ، تنها يك نوبت تزريق كافي است. ٣- واكسن هپاتيت ٤- واكسن آنفلوآنزا درشروع پاييز هرسال
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24475s, 18q