مشارکت مسوولانه بیمار در فرآیند درمان، پیامد مثبت آموزش به بیمار

۱۳۹۱/۰۹/۰۸ - ۱۵:۲۵ - کد خبر: 61425

سلامت نیوز :دبیر علمی نخستین کنگره ملی آموزش بیمار ضمن تاکید بر نقش آموزش به بیمار در فرآیند درمان، اظهار کرد: قطعا مشارکت آگاهانه و مسوولانه بیماران در فرآیند درمان، نتیجه مثبت آموزش بیمار است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر عبدالرحمان رستمیان در نخستین کنگره ملی «آموزش بیمار» که در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن تاکید بر اینکه امروزه آموزش به بیمار یکی از ارکان اولیه درمان بیماری‌ها محسوب شده و باید به عنوان یکی از شاخص‌های عملکردی نظام سلامت در نظر گرفته شود، گفت: آموزش و آگاهی دادن به بیمار منجر به آشنایی وی با بیماریش می‌شود.

وی ادامه داد: نتیجه این امر، مشارکت آگاهانه و مسوولانه بیماران در فرآیند درمان است و موجب می‌شود تا آنها عوامل تشدید کننده و بهبود دهنده بیماری خود را بشناسند و به آن عمل کنند. داروی خود را به موقع، به اندازه و درست مصرف کنند و از درمان‌های نادرست و توصیه‌هایی که ناشی از باورهای غلط در جامعه است، پرهیز کنند.

دبیر علمی نخستین کنگره ملی آموزش بیمار با بیان اینکه در حال حاضر تنوع بیماری‌ها بالاست، گفت: در برخی از این بیماری‌ها، درمان سهم بالایی دارد و در برخی آموزش نقش مهمی ایفا می‌کند.وی ادامه داد: به عنوان مثال "استرس" در شروع بیماری،‌ اوج بیماری و افزایش عوارض آن، نقش مهمی ایفا می‌کند که بایستی با ارائه آموزش‌های لازم از بروز آنها جلوگیری کرد.

رستمیان ضمن تاکید بر اینکه "آموزش و درمان" جایگزین یکدیگر نمی‌شوند اما مکمل هم هستند، بیان کرد: آموزش نیازمند برنامه است. اگر گروه‌های علمی اطلاعات درستی را به مردم ندهند، موجب خواهند شد که آنها اطلاعات غلط را از منابع دیگر کسب کنند.

وی ضمن تاکید بر اینکه آموزش به بیمار بیشترین صرفه اقتصادی را هم برای بیمار و هم جامعه دربر دارد، عنوان کرد: اگر به این مقوله توجه کنیم، قطعا آینده خوبی پیش‌رو خواهیم داشت چرا که با آموزش در کنار درمان، شرایط بهتری را می‌توان برای بیمار ایجاد کرد.

دبیرعلمی نخستین کنگره ملی آموزش بیمار با اشاره به اینکه آموزش به بیمار کمک می‌کند تا آزمایشات پاراکلینیک خود را به موقع برای ارزیابی بیماری و اثربخشی دارویی انجام دهد و همچنین نقش تغذیه، فعالیت، ورزش و تاثیر استرس بر بیماری را بشناسد،‌ گفت: نتیجه این اقدامات، کاهش عوارض و ناتوانی بر اثر بیماری، هزینه کمتر و در برخی موارد تعداد ویزیت و بستری کمتر و کنترل بهتر بیماری است.

وی اضافه کرد: بنابراین تمرکز بر آموزش بیماران باید یک بخش مهم درمانی تلقی شود.رستمیان در ادامه با بیان اینکه برای پیاده‌سازی برنامه آموزش به بیمار در کشور به یک برنامه‌ریزی جامع و سیستمیک نیازمندیم، گفت: به عنوان مثال در دانشگاه‌ها،‌ دانش‌آموختگان گروه پزشکی که با بیمار در ارتباط هستند، باید از اهمیت آموزش به بیمار باخبر باشند و با مهارت‌آموزی و ارتباط موثر با بیمار در این برنامه‌ها مشارکت کنند.نخستین کنگره ملی «آموزش بیمار» که از امروز در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) آغاز به کار کرده است تا تاریخ دهم آذرماه ادامه دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79338s, 19q