قوانین ایمنی کار و بهداشت باید با هم لحاظ شود

۱۳۹۱/۰۹/۰۹ - ۱۳:۴۳ - کد خبر: 61471

سلامت نیوز :معاون بهداشت حرفه‎ای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: مراقبت پزشکی در کارهای سخت و زیا‎ن‎آور و عوامل مخاطره‎آمیز با ریسک بالا ضروری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر عبدالرحمن بهرامی در همایش اعضای کمیته‎های حفاظت فنی و بهداشت کار، افزود: در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا در همه جا ایمنی و بهداشت با هم مطرح شده در حالی که این مهم در قانون ایران جدا از هم هستند و نیاز است قوانین اصلاح و ایمنی کار و بهداشت با هم لحاظ شود.

وی در خصوص پیشگیری از بیماری‎های شغلی اضافه کرد: به منظور پیشگیری از این بیماری‎ها باید معاینات پیش از استخدام، مراقبت‎های پزشکی در محل کار، هشدار در کار، بازرسی، آموزش بهداشت، تهیه پرونده پزشکی، اندازه‎گیری‎ها، مهندسی بهداشت حرفه‎ای، تهیه قوانین و کنترل مهندسی عوامل مراقبت‎های پزشکی مدنظر قرار گیرد.

معاون بهداشت حرفه‎ای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت اظهار کرد: تست‎ها و آزمایش‎های دوره‎ای که جهت تشخیص بیماری روی نیروی کار انجام می‎شود در کشور ناقص است و عدم هم‎خوانی بین دانشگاه و بخش اجرایی ازجمله دغدغه‎ها و مشکلات ماست.

دکتر بهرامی گفت: جایگاه قانونی معاینات کار برعهده قانون اساسی و قانون کار بوده که در اصل 147 به آن اشاره کرده که دولت باید از کارگران و خانواده‎های آنان حمایت کند.

وی با تأکید بر اینکه ایمنی کار به بحث مهندسی و پزشکی بر می‎گردد و مراقبت پزشکی در کارهای سخت و زیان‎آور و عوامل مخاطره‎آمیز با ریسک بالا (سرب، آزبست، سیلیس و...) امری ضروری است، متذکر شد: متأسفانه در قانون کار جزئیات کار توضیح داده نشده و به صورت کلی توضیحاتی داده شده است.

معاون بهداشت حرفه‎ای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر در وزارت‎خانه‎های بهداشت و کار 1800 بازرس داریم که دو تا سه میلیون نفر را تحت پوشش قرار دادند؛ همچنین 300 کارشناس بهداشت حرفه‎ای در پتروشیمی‎های کشور مشغول فعالیت هستند.

دکتر بهرامی گفت: بازرسی در خیلی جاها ضروری، لازم و لاینکف است اما در بسیاری موارد اولویت چیزی دیگر است و باید آموزش بهداشت حرفه‎ای و ایمنی کار فرهنگ‎سازی و در واحدهای کارگری نهادینه شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: متأسفانه اصول اندازه‎گیری در کشور به خوبی رعایت نمی‎شود و نیاز است اندازه‎گیری آلودگی اعم از صدا، ارتعاش، تشعشعات UV و IR، گرما در شرکت‎های خصوصی با نظارت بیشتری انجام شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50142s, 18q