هيچ موردي از وجود گوشت غير مجاز در توليد سوسيس و كالباس نداشته‌ايم

۱۳۸۶/۰۵/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6152
هيچ موردي از وجود گوشت غير مجاز در توليد سوسيس و كالباس نداشته‌ايم

عباس حاجي آخوندي در گفت و گو با فارس، در پاسخ به اين پرسش كه آيا گزارشي مبني بر وجود گوشت حيواناتي مانند گربه يا الاغ در سوسيس، كالباسها يا فرآورده‌هاي گوشتي بوده است يا نه، توضيح داد: به طور كلي گوشت و محصولات گوشتي تا زماني كه تبديل به فرآورده نشده باشد و خام باشد تحت نظارت سازمان دامپزشكي است و معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت فقط بر مواد غذايي بسته بندي و فرآورده هاي گوشتي صنعتي نظارت دارد.
وي اضافه كرد: در صورتي كه گوشت خامي غير مجاز باشد مثلا گوشت گربه يا الاغ، مسئوليت تشخيص آن با سازمان دامپزشكي است ولي نظارت بر فرآورده هاي گوشتي صنعتي از اين نظر با وزارت بهداشت است كه تاكنون هيچ گزارشي دال بر وجود اين نوع گوشتها در فرآورده‌هاي گوشتي پروانه دار در كشور نداشته‌ايم.
حاجي آخوندي گفت: دارندگان گوشتهاي غير مجاز معمولا اين نوع گوشتها را در اختيار كارخانه‌هاي توليد فرآورده‌هاي گوشتي قرار نمي دهند، چون مشتري آنها نيستند بلكه اين نوع گوشتها اگر وجود داشته باشند بيشتر در رستورانها يا مراكز طبخ غذا به علت اينكه با قيمت ارزانتري عرضه مي‌شوند، مشتري دارند.
وي افزود:‌ تخلفي كه در صنايع توليد فرآورده‌هاي گوشتي ممكن است وجود داشته باشد استفاده از گوشتهاي نامرغوب و ضايعات گوشت است كه ممكن است توسط قصابي‌ها يا كشتارگاهها براي اينكه سوسيس و كالباس ارزانتري توليد شود در اختيار اين صنايع قرار گيرد كه بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد اين نوع تخلف نيز در كشور ما بسيار محدود و كمتر از 2 درصد است.
وي اضافه كرد: تعداد فرآورده‌هاي گوشتي غير مجاز و بدون پروانه در كشور نيز بسيار محدود است به طوري كه گزارشات آن در حدي كه در رسانه‌ها منتشر شود نيست.
وي گفت: نظارت بر مواد غذايي در رستورانها و اغذيه فروشي‌ها نيز به عهده مركز سلامت محيط و كار يا همان بهداشت محيط وزارت بهداشت است كه زير نظر معاونت سلامت فعاليت مي‌كند و دخالت ما در اين عرصه نوعي تداخل كاري محسوب مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.05215s, 19q