هشدار مقام های اروپایی در مورد از کنترل خارج شدن شیوع HIV در یونان

۱۳۹۱/۰۹/۱۰ - ۱۴:۱۶ - کد خبر: 61522
سلامت نیوز: شیوع زیرپوستی HIV در کشور یونان که با بحران اقتصادی روبروست در صورتیکه با اقدام عاجلی روبرو نشود می تواند از کنترل خارج شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا اعلام کرده که آلودگی به ویروس اچ آی وی در میان معتادان و گروههای پرخطر دیگر به شدت در حال افزایش است و ناکامی در اقدام برای کنترل آن می تواند هزینه های بیشتری را در آینده بر این کشور تحمیل کند.

مارک اسپرنگر رئیس این مرکز اروپایی این هفته  با مقام های بهداشتی یونان دیدار می کند تا در مورد برنامه های ارائه سرنگ و سوزن رایگان و برنامه های آزمایش و درمان در این کشور صحبت کند.

وی به رویترز گفت که برای مهار و در نهایت کنترل این شیوع نیاز به اقدام سریع و فوری است.

از سال 2009 بحران اقتصادی در یونان باعث کاهش 20 درصدی بازده اقتصادی و ثبت رکوردی جدید در بیکاری شده است.

سیستم بهداشتی یونان نیز متاثر از این اوضاع با فشار زیادی روبروست که درمان را برای افراد فقیر، بیکار یا بیخانمان سخت کرده است.

میزان ابتلا به HIV در یونان 7.4 نفر در هر 100 هزار نفر است در حالیکه این میزان در بریتانیا 10 نفر در هر 100 هزار نفر و در استونی 27.3 نفر در هر 100 هزار نفر است اما این میزان از سال 2011 در میان گروه های پرخطر مانند معتادان به شدت افزایش یافته است.

بین سال های 2007 تا 2010 میزان ابتلا به HIV درمیان معتادان تزریقی بین 10 تا 15 نفر در سال بوده اما در سال 2011 این میزان به 256 تن رسیده است. بین ژانویه تا آگوست 2012 هم 314 مورد جدید گزارش شده که اکثر آنها در آتن پایتخت یونان بوده است.

میزان سایر مشکلات بهداشتی مانند افسردگی و خودکشی هم در یونان افزایش یافته و همچنین این کشور با شیوع دوباره بیماری ویروس نیل غربی و مالاریا روبروست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.7568s, 18q