پیام بان کی مون به مناسبت روز جهانی ایدز:

ایدز را میتوان به تاریخ سپرد

۱۳۹۱/۰۹/۱۱ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 61548
ایدز را میتوان به تاریخ سپرد
سلامت نیوز :دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز، 1 دسامبر 2012 برابر با 11 آذر ماه جاری گفت با تعهد و تقویت موفقیت های دل گرم کننده سال های اخیر می توان اچ­آی­وی/ ایدز را به صفحات تاریخ سپرد.


متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

اهداف توسعه هزاره در ارتباط با اچ­آی­وی/ ایدز واضح و روشن است: متوقف و معکوس کردن روند اپیدمی تا 2015. با سپاس از تلاش های قاطع دولت ها و جامعه مدنی، چشم انداز این موفقیت روشن است.

گزارش روز جهانی ایدز 2012 برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز بیانگر پیشرفت چشمگیری در زمینه پیشگیری و درمان اچ­آی­وی/ ایدز طی دو سال اخیر است. تعداد افرادی که به درمان دسترسی دارند تا 60 درصد افزایش داشته و موارد جدید ابتلا به عفونت در 25 کشور – 13 کشور از ناحیه منطقه جنوب صحرای آفریقا - کاهش یافته است. از 2005، میزان مرگ میرناشی از ایدز تا یک چهارم کاهش یافته است.


نیمی از کاهش جهانی موارد جدید ابتلا به اچ­آی­وی در دو سال اخیر مربوط به نوزادان بوده است. اینجانب مصرانه از کشورهای عضو می خواهم تا با فعالیت های مضاعف خود انتقال ویروس اچ­آی وی از مادر به کودک را حذف و تلاش کنند تا اطمینان حاصل شود تمامی مادران مبتلا به اچ­آی­وی زنده بمانند.

همچنین مصرانه خواهان تلاش بیشتری هستم برای از بین بردن انگ و تبعیض که باعث افزایش خطر برای جمعیت آسیب پذیر است. گزارش کمیسیون جهانی اچ­آی­وی و قانون: "مخاطرات، حقوق و سلامت" تاکید می­کند چگونه قوانین غیر مرسوم، نظام های قضایی گمراه و رفتارهای قهری به کار گرفته شده – که مبتنی نه بر علم بلکه بر ترس و تبعیض است - این اپیدمی را تشدید می­نماید. ما باید اطلاع رسانی، آزمایش و درمان را در اختیار همگان قرار دهیم تا هر مرد، زن و کودکی بتواند از حق بنیادی خود که دسترسی به مراقبت های پزشکی و خدمات ضروری است بهره­مند گردد و این اپیدمی ویرانگر پایان یابد.


به صفر رساندن بروز عفونت های جدید اچ­آی­وی، به صفر رساندن تبعیض و به صفر رساندن مرگ های ناشی از ایدز تا 2015 دست یافتنی است. در این روز جهانی ایدز، بیایید متعهد شویم تا موفقیت های دل گرم کننده سال های اخیر را تقویت کرده تا اچ­آی­وی/ ایدز را به صفحات تاریخ بسپاریم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.9169s, 18q