تنها یک پنجم ارز مورد نیاز دارو تامین شده است/40 درصد ارز دارویی صرف مواد آرایشی می‌شود

۱۳۹۱/۰۹/۱۱ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 61552
تنها یک پنجم ارز مورد نیاز دارو تامین شده است/40 درصد ارز دارویی صرف مواد آرایشی می‌شود

سلامت نیوز : رسول خضری در گفت و گو با پانا بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون تنها یک پنجم ارز واردات دارو و تجهیزات پزشکی از سوی بانک مرکزی تخصیص داده شده است که از این میزان نیز 40 درصد آن به واردات مواد آرایشی و بهداشتی و کالاهای فانتزی اختصاص یافته  و سهم داروهای اساسی به این قبیل کالاهای غیرضروری در شرایط فعلی واگذار شده است.

وی ادامه داد: طی ماه های اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بارها به بانک مرکزی درخصوص تخصیص ارز مورد نیاز دارو تذکر داد و با بی توجهی های بانک مرکزی و نیز نوسانات بازار ارز، کار به جایی رسید که ذخایر دارویی کشور با کاهش و حتی در برخی از اقلام  دارویی با کمبود روبه رو شد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: کمیسیون بهداشت تاکنون به شکل قاطع و محکم بارها با اختصاص ارز به کالاهای آرایشی آن هم از سهم ناچیز ارز داروهای ضروری و کمیاب مخالفت کرده است و این اعتراض و نارضایتی را به گوش مسئولان رسانده است.

نماینده مردم  پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من به شخصه به عنوان یکی از اعضای کمیسیون بهداشت معتقدم که مسئولان اداره غذا و داروی وزارت بهداشت باید در این زمینه به شکل مسئولانه پاسخگو باشند چرا که حوزه سلامت با جان مردم جامعه مرتبط است و دیگر در این بخش که نباید شاهد بی مسئولیت ها و تصمیم گیری های اشتباه باشیم.

وی یادآور شد: هم‌اکنون تنها دو بانک در دنیا برای انتقال مبادلات ارزی در حوزه دارو با ایران فعالیت می‌کنند و این موضوع موجب محدود شدن واردات دارو به کشور شده است و سیاست های کنونی وزارت بهداشت موجب تشدید بحران در حوزه دارو شده است و بسیار ضروری است که ارز اختصاص داده شده به واردات لوازم آرایشی باید از سوی بانک مرکزی قطع شود و وزارت بهداشت باید با اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی، نحوه اختصاص ارز مرجع را مدیریت کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90653s, 18q