بیماری التهابی لگن عامل ناباروری سالانه ۱۰۰ هزار زن در دنیا

۱۳۹۱/۰۹/۱۲ - ۱۵:۴۳ - کد خبر: 61664

سلامت نیوز : پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، سیدعلی آذین با اشاره به نقش عفونت‌های ناشی از کلامیدیا در ناباروری افزود: عفونت ناشی از کلامیدیا یک بیماری انتقال یابنده از راه تماس جنسی است که توسط یک باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود که قابل درمان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی خاطرنشان کرد: این بیماری می‌تواند سبب بروز مشکلاتی جدی در زنان و مردان، نظیر ترشحات، ناباروری و عفونت نوزاد تازه متولد شده از مادر آلوده شود.

این عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا با عنوان اینکه کلامیدیا گاهی بیماری خاموش نامیده می‌شود و ممکن است فردی مبتلا باشد اما از آن آگاه نباشد ادامه داد: علایم، اغلب طی یک تا 3هفته بعد از آلودگی بروز می‌کنند و افراد مبتلا ممکن است نشانه‌هایی مانند ترشح غیرطبیعی (موکوس، چرک) داشته باشند یا هنگام ادرار کردن دچار درد شوند.

 آذین تاکید کرد: کلامیدیا به آسانی با بیماری سوزاک اشتباه گرفته می‌شود و نشانه‌های هر دو بیماری تا حد زیادی مشابه یکدیگر هستند که می‌توانند به صورت همزمان رخ دهند.

به گفته این پزشک قابل اعتماد ترین روش تشخیص کلامید‌یا، روش های آزمایشگاهی است و معمول ترین آزمون، جمع آوری یک نمونه از ترشحات مردانه و زنانه و آزمایش آن برای یافتن باکتری است.

وی تصریح کرد: در صورت ابتلا به عفونت کلامیدیا، این عفونت با تجویز آنتی بیوتیک‌های تک دوز یا در دوره‌های 14 تا 17 روزه درمان می‌شود و حتی بعد از بهبود نیز مصرف دارو باید ادامه یابد و اگر یک تا دو هفته بعد از اتمام داروها، نشانه های بیماری از بین نرفت، دوباره باید به پزشک مراجعه شود.

مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا افزود: هر ساله بیش از یک میلیون زن در جهان به بیماری التهابی لگن (PID) مبتلا می‌شوند که حدود نیمی از موارد ابتلا به این بیماری، ناشی از عفونت با کلامیدیا است که‌ بسیاری از این زنان بدون علامت هستند.

 

وی اظهار داشت: بیماری التهابی لگن به التهاب لوله‌های رحم و ناباروری منجر می‌شود و پژوهشگران تخمین می‌زنند که هر ساله 100 هزار زن بر اثر ابتلا به بیماری التهابی لگن نابارور می‌شوند.

 افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند با مراجعه به کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا به آدرس تهران، خیابان شریعتی، ابتدای خیابان یخچال، مرکز فوق تخصصی ابن سینا، از خدمات این کلینیک بهره مند شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4306s, 19q