نفس کشیدن در تهران ممنوع!

۱۳۹۱/۰۹/۱۲ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 61719
سلامت نیوز : هر سال با شروع فصل سرما و بروز پدیده‌ای به نام وارونگی، هشدارها شروع می‌شوند. هم‌زمان با این اتفاق و درحالی که مردم سم را به درون ریه‌هایشان می‌کشند جلسات مختلفی برای رفع این معضل برگزار می‌شود ولی متاسفانه بعد از تمام شدن بحران آلودگی و فروکش کردن تب آن، مسئولان نیز آن را فراموش می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ مردم تهران دیگر با آلودگی تهران عجین شده‌اند، دیگر نیاز ی به اخطاریه و هشدار نیست چرا که در تقویم ذهنشان این روزهای شوم را که سلامتیشان را به خطر انداخته است به یاد دارند.

تهران در مرحله اضطرار
یوسف رشیدی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام می‌کند: «شاخص آلودگی هوا از لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۵/۲ میکرون، روز گذشته ۱۱۷ بوده است که امروز به ۱۲۸ افزایش یافته و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم قرار گرفته است.»

به گفته او، پیش بینی می‌شود در روزهای آینده با پدیده اینورژن و پایداری جوی هوا در تهران مواجه شویم که این امر انباشت آلودگی را در پی خواهد داشت.

همچنین مهندس عبدالرضا امیدوار شهری، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هوا‌شناسی در گفت‌وگو با خبرنگار سینانیوز در خصوص آلودگی هوای تهران می‌گوید: «آلودگی هوای تهران از روز دوشنبه تا چهارشنبه همچنان شدید بوده و در شرایط ناسالم قرار دارد به طوری که اخطاریه سازمان هوا‌شناسی همچنان به قوت خود باقی است.»

در اخطاریه سازمان هوا‌شناسی درباره آلودگی هوای تهران آمده است که طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و صبح چهارشنبه به علت تداوم پایداری و سکون هوا، روند افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی واقع در نیمه شمالی به ویژه کلانشهرهای تهران، کرج و اصفهان ادامه خواهد داشت.
بر این اساس توصیه می‌شود که افراد آسیب‌پذیر از جمله کودکان، سالمندان و بیماران از تردد غیر ضروری طی این مدت به ویژه در ساعات صبحگاهی در مناطق پرترافیک و صنعتی خودداری کنند.

تشکیل جلسه کمیته هشدار آلودگی هوا
روز گذشته کمیته هشدار آلودگی هوا تشکیل جلسه داد که مصوباتی از جمله مستقر شدن ۸ اتوبوس آمبولانس توسط اورژانس و هلال احمر در میادین اصلی شهر، توقف خط تولید تمامی واحد‌های تولیدی که پتانسیل آلودگی هوا را دارند، نظارت وزارت کشور بر خودروهای فرسوده و قدیمی سرویس‌های عمومی کارکنان از جمله مهم‌ترین تصمیم گیری‌های این کمیته بود.
همچنین در این کمیته تعطیلی مدارس و ادارات نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت به طوری که احتمال تعطیلی مدارس بسیار زیاد است.

گسترش محدوده طرح ترافیک
همچنین وحید نوروزی معاون اجرایی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از ممنوعیت فروش آرم ترافیک روزانه در روزهای دوشنبه و سه شنبه خبر می‌دهد به طوری که محدوده زوج و فرد به محدوده طرح ترافیک گسترش خواهد یافت.

سوال اساسی این که آیا کارها و اقداماتی که این روزها برای انجام آنها تصمیم گرفته می‌شود مسائلی هستند که در همین یکی دو روزه به ذهن مسئولان رسیده است؟ اگر جواب مثبت است، چرا این وعده‌ها به گوش ما آشناست؟ آیا تضمین انجام کارهایی که در کمیته هشدار آلودگی هوا تصویب شده اند همان تضمین وعده های پیشین است؟
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48056s, 18q