چهارمین جاده زیبای جهان زیر سیطره زباله‌ها

۱۳۹۱/۰۹/۱۳ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 61756
سلامت نیوز : اغلب ما از جاده چالوس، ترافیک‌های سنگین آن را می‌شناسیم. گرچه برخی از ما از مناظر این جاده نیز لذت می‌بریم، اما تعداد کمی می‌دانند که این جاده 150 کیلومتری یکی از زیباترین جاده‌های جهان است. نه تنها زیبایی این جاده ناشناخته مانده‌است، بلکه برای حفظ آن نیز کار چندانی صورت نگرفته‌است. در سال‌های اخیر حریم این جاده زیبا نیز گرفتار برخی تصرف‌ها و دست اندازی‌ها شده است که البته تلاش‌هایی برای حل این مشکل در جریان است.  از جاده 150 کیلومتری کرج – چالوس، 80 کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان البرز واقع شده‌است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ این امر به همراه زیبایی این جاده آن را به یکی از پرترددترین محورهای ارتباطی کشور تبدیل کرده‌است. در تعطیلات 2 روزه و یا آخر هفته‌ها، چندصد هزار خودرو در این جاده تردد می‌کنند تا به مناطق شمالی کشور برسند. اما این ترددها باعث شده‌است که برخی به این فکر بیفتند که در حریم این جاده زیبا، خانه‌ها و ویلاهایی برای خود بسازند. البته ساکنان اطراف این جاده نیز چندان با آن مهربان نبودند. آنان نیز مانند بسیاری از صاحبان خودروهای عبوری، بیشتر بر آن بودند که سود خود را ببرند، هر چند از این سودبردن، حیات این مسیر به خطر بیفتد.   به عبارت دیگر در سال‌های اخیر با افزایش تردد خودروها در این مسیر، به دلیل نگاه سودجویانه عده‌ای و نیز کمبود امکانات و فقدان نگاه ملی، به نظر می‌رسد نبض حیات این جاده زیبا کندتر می‌زند. ورود فاضلاب و زباله‌ رستوران‌ها، باغ‌ها و روستاهای اطراف به رودها و مناطق اطراف این مسیر، ساخت‌و‌ساز در بستر رودخانه و از همه مهم‌تر، نبود طرح جامع گردشگری باعث بروز مشکلات محیط زیستی شده‌است. برای بررسی وضع این رودخانه و نیز طرح‌های دردست اقدام با مدیرکل حفاظت از محیط زیست البرز گفت‌وگو کرده‌ایم.


موقعیت ممتاز گردشگری

حسین پسندیده در این باره می‌گوید: جاده چالوس با داشتن طبیعت بکر از موقعیت بسیار ممتاز گردشگری برخوردار است و به سبب نزدیکی به پایتخت، همواره پذیرای حجم زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. وی ادامه می‌دهد: اصلی‌ترین دلیل بروز آلودگی‌های موجود در جاده چالوس تردد مسافران گذری، رستوران‌ها و واحدهای صنفی است. متاسفانه مسافران گذری بدون‌توجه به این مکان و آلوده‌کردن آن، زمینه از میان رفتن جاده چالوس را فراهم می‌کنند که جلوگیری از این اتفاق نیازمند عزم ملی است.
این مسئول می‌افزاید: استفاده نادرست از این مکان گردشگری، ریختن زباله در مسیر جاده ‌و در حاشیه رودخانه کرج زمینه‌های ایجاد آلودگی را به وجود آورده که رفع این معضل نیازمند مشارکت مردم و سازمان‌های اجرایی است.

طرح جامع گردشگری در جاده چالوس

همه مشکلات این مسیر، زباله ریختن و یا ساخت‌و‌ساز در حریم آن نیست. اگر این جاده، یکی از مسیرهای زیبای جهان است، باید از ظرفیت‌های آن بهره‌برداری شده و فکری به حال آن شود. مسئولان عنوان می‌کنند که عزمی برای این کار وجود ندارد.مدیرکل حفاظت از محیط زیست البرز با‌اشاره به وجود طرح جامع گردشگری بیان می‌کند:  هنگامی که گردشگران برای استفاده از جاذبه‌های طبیعی، به این محور مراجعه می‌کنند، باید زیرساخت‌های فرهنگی، رفاهی، خدماتی و امنیتی  فراهم باشد تا آنان بتوانند هدفمند و با برنامه‌ریزی از طبیعت استفاده کرده و با کمترین دغدغه اوقات خود را سپری کنند. اما در شرایط فعلی مدیریت نامنظم سازمان‌ها از نظر نظارت، بر مشکلات این محور افزوده است.
پسندیده تصریح می‌کند: زیرساخت‌های گردشگری یعنی طرح جامع گردشگری برمبنای مطالعات این طرح باید انجام شود. از سوی دیگر با توجه به این‌که جاده چالوس در منطقه البرز جنوبی قرار گرفته‌است، طرح جامع مدیریت منطقه حفاظت شده و همچنین طرح تفضیلی منطقه نیز باید با‌هم‌پوشانی داشته باشند.  این مسئول خاطر نشان می‌کند: متاسفانه طرح جامع گردشگری جاده چالوس مورد کم توجهی قرار گرفته و اهمیت آن هنوز به‌طور کامل برای همه تبیین نشده‌است. زیرساخت‌های این مسیر گردشگری پاسخگوی حجم گردشگرانی که روز‌به‌روز بر تعداد آنان افزوده می‌شود نیست. این مسیر گردشگری با این حجم گردشگر قطعا زیرساخت‌های گردشگری متنوع و بیشتری را می‌طلبد. مسافران نیز گاهی در زمان‌های ترافیک جاده چالوس، ساعت ها معطل می‌شوند و این درحالی است که در این مسیر حتی یک استراحتگاه عمومی دولتی وجود ندارد.

نبود سامانه تصفیه فاضلاب در روستاهای جاده 

حجم پسماندهایی که روزانه از روستاها و یا رستوران‌های اطراف جاده به رودخانه می ریزند، آن قدر هست که بتوانیم تصور کنیم در آینده این رودخانه به یک زباله‌دان تبدیل شود. این خسارت بزرگی برای منطقه محسوب شده و حیات آن را تهدید می‌کند. پسندیده در این باره می‌گوید: رودخانه کرج یکی از 5 رودخانه حفاظت شده کشور است. یکی از برنامه‌های اصلی ما جلوگیری از هرگونه‌آلودگی آب این رودخانه است. 57 روستا در حوزه آبریز این رودخانه قرار دارند. تعداد محدودی از این روستاها از سامانه‌های تصفیه فاضلاب برخوردارند.

وی عنوان می‌کند: با توجه به اهمیت این محور در سطح ملی، برای حل این معضل نیازمند تخصیص اعتبار از سوی وزارت نیرو هستیم تا در کمترین زمان ممکن تمامی روستاهای جاده چالوس به سامانه تصفیه  فاضلاب مجهز شوند.پسندیده ادامه می‌دهد: رودخانه کرج از مهم‌ترین منابع آب منطقه است و باید همه تلاش خود را به‌کار گیریم تا از آلوده شدن آن جلوگیری کنیم و اجازه ندهیم که محیط زیست این رودخانه تهدید شود. یکی از مهم‌ترین وظایف در زمینه، کنترل منابع آلاینده در منطقه جاده چالوس در بخش آسارا است و این اهمیت فراوانی دارد تاجایی که بخشی از حفاظت زیست محیطی از رودخانه چالوس به این امر وابسته است.

ضرورت تخصیص اعتبارات ملی

این مسئول تاکید می‌کند: جمع‌آوری پسماند در جاده چالوس  بر عهده بخشداری آسارا است، با توجه به این‌که منابع درآمدی این نهاد محدود است و امکانات، تجهیزات و نیروی کار متناسب با جمعیت این بخش است، بخشداری توانایی و اعتبار  لازم برای ساماندهی پسماندهایی که روزانه صدها هزار گردشگر و مسافر این محور تولید می‌کنند را ندارد.  پسندیده عنوان می‌کند: با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست، اختصاص اعتبار ملی به بخشداری آسارا برای مدیریت پسماند این محور  ضروری است.عدم رسیدگی به جاده چالوس مبالغ هنگفتی از سرمایه ملی را هدر می‌دهد.آنچه امروز بیش از هر زمان دیگری ضروری است، نگاه واقع‌بینانه و علمی به مشکلات جاده چالوس است. این امر مستلزم هماهنگی سازمان‌های مسئول است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25742s, 18q