20 هزار واحد مسکونی ویژه معلولان طی 9ماه گذشته واگذار شد

۱۳۹۱/۰۹/۱۳ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 61762
سلامت نیوز : تحویل 20 هزار واحد مسکونی طی 9 ماه گذشته ، آمادگی سازمان بهزیستی برای تحویل دادن 65 هزار واحد مسکونی ویژه معلولان،راه اندازی 5قطب بنیاد پیشگیری و مشاوره ژنتیک تا پایان سال، پرداخت سومین مرحله بن به مددجویان بهزیستی و نیازمندان در قالب طرح محسنین و قول مساعد و موافقت وزیر آموزش و پرورش برای استخدام 100معلم معلول مهم ترین خبرهایی بودکه رئیس سازمان بهزیستی کشور در آستانه روزجهانی معلولان در نشستی خبری اعلام کرد.به گزارش خراسان دکتر همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به تحویل 20هزار واحد مسکونی ویژه معلولان در طول 9ماهه گذشته از اعلام آمادگی سازمان بهزیستی برای تحویل 65 هزار واحد مسکونی دیگر به جامعه هدف این سازمان خبر داد و گفت:20 هزار واحد از 65 هزار واحد مذکور کاملا آماده است و درآینده ای نزدیک تحویل مددجویان خواهد شد. ضمن این که 45هزار واحد دیگر نیز از نظر سازمان بهزیستی آماده واگذاری است و پس از رفع مشکل انشعابات آب، برق و گاز، واحدها به مددجویان تحویل خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ هاشمی در تشریح اقدامات سازمان بهزیستی کشور برای اشتغال جامعه هدف سازمان بهزیستی نیز گفت: تا این لحظه 26 هزار فرصت شغلی در سامانه رصد ویژه معلولان ثبت شده است .این درحالی است که از ظرفیت های درونی سازمان و مجتمع های خدماتی وابسته به بهزیستی نیز در بخش اشتغال معلولان استفاده شده است.رئیس سازمان بهزیستی با تاکید بر وظیفه پیشگیرانه سازمان در کاهش بروز معلولیت ها به ایجاد دو قطب پیشگیری و مشاوره ژنتیک در استان های خراسان رضوی و یزد اشاره کرد و گفت: مرکز مشاوره ژنتیک استان فارس نیز تا پایان آذر کار خود را آغاز خواهد کرد ومراکز مشاوره ژنتیک استان های آذربایجان شرقی و خوزستان نیز تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.هاشمی از پرداخت سومین مرحله از بن حمایت از مددجویان بهزیستی با مشارکت دولت و وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خبر داد و گفت:مرحله سوم این طرح که به منظور حمایت از مددجویان سازمان و ازسال گذشته آغاز شده است اجرا خواهد شد و مددجویان در قالب طرح محسنین از بن های حمایتی سازمان بهره مند خواهند شد.وی نحوه اجرای قانون لزوم به کارگیری سه درصد از نیروهای استخدامی دوایر دولتی از بین معلولان را خوب ارزیابی کرد و گفت:بسیاری از دستگاه ها تعامل خوبی با بهزیستی دارند و حتی وزیر آموزش و پرورش نیز قول مساعدی برای استخدام 100نفر از معلولان در این وزارت خانه را از محل سه درصد از استخدامی های سال گذشته وزارت آموزش و پرورش داده است.لازم به ذکر است، تنها 300 نفر از ظرفیت 1200 نفری معلولان در زمان استخدام 40هزار فرهنگی توسط وزارت آموزش و پرورش به معلولان اختصاص یافته بود.

لایحه بازنگری قانون حمایت از معلولان تا پایان آذر نهایی می شود

وی در پاسخ به سوال خراسان درباره سرانجام لایحه بازنگری در قانون جامع حمایت از معلولان اظهار داشت: سازمان بهزیستی بازنگری های لازم را انجام داده و لایحه برای تایید نهایی و ارائه به صحن دولت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرستاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: لایحه بازنگری در قانون جامع حمایت از معلولان در کمیته ای متشکل از معاون رفاهی وزارت تعاون‌،کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی در حال بررسی است و تا پایان آذر به صحن دولت خواهد رفت.

حمایت سازمان بهزیستی از مددجویان معسر برای پرداخت پیش پرداخت لازم در طرح مسکن مهر نیز از دیگر موضوعاتی بودکه رئیس سازمان بهزیستی با تاکید بر آن گفت:بهزیستی وظیفه حمایت صد درصدی از مددجویان خود را دارد و در صورت معسر شناخته شدن هریک از مددجویان توسط مشاوران و مددکاران سازمان،خود را متعهد به پرداخت 4میلیون تومان پیش پرداخت ثبت نام در طرح مسکن مهر می دانیم.

همکاری نکردن دستگاه هایی که در ایجاد معلولیت نقش دارند

وی با اشاره به خلاءهای قانونی موجود برای به میدان آوردن دیگر دستگاه ها با هدف کاهش معلولیت های اکتسابی گفت:امسال تنها 500 میلیون تومان از محل جرایم رانندگی به سازمان بهزیستی اختصاص یافت. درحالی که انتظار داریم دستگاه هایی که در ایجاد معلولیت ها نقش دارند، بیش از این با سازمان همکاری کنند. وی تاکید کرد: مجلس باید با رفع خلاءهای قانونی این مشکل را برطرف کند؛ چرا که بیش از 60 درصد بودجه سازمان صرف ارائه خدمات به معلولان می شود.

هاشمی در پاسخ به سؤال دیگر خراسان، درباره برنامه های آتی سازمان بهزیستی با توجه به نتایج سرشماری اخیر و افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار به 2 میلیون و 500 هزار نفر گفت:تمامی این زنان نیازمند نیستند و سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) تنها وظیفه ارائه خدمات حمایتی به زنان سرپرست خانوار نیازمند را دارند. با این حال سازمان بهزیستی در قالب 891گروه سی بی به تمامی زنان سرپرست خانوار خدمات رایگان مشاوره ای و مددکاری ارائه می دهد. وی بااشاره به پوشش بیمه ای 55هزار زن سرپرست خانوار توسط سازمان بهزیستی از پوشش بیمه ای همین تعداد زن سرپرست خانوار تا پایان سال خبر داد.

رئیس سازمان بهزیستی در پاسخ به سوالی با این مضمون که با وجود این که سازمان بهزیستی، سند ملی سالمندان را تدوین کرده چرا وزارت بهداشت نیز اقدام به تدوین سندی مجزا کرده است گفت: سازمان بهزیستی از ظرفیت های بیشتری در حوزه سالمندان برخوردار است و قانون نیز وظیفه تدوین این سند را بر عهده دبیر شورا که همان رئیس سازمان بهزیستی است گذاشته است.

با این حال وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت همکاری خوبی با سازمان بهزیستی داشته اند. هاشمی در پاسخ به سوال خراسان که از تصمیم دولت درباره تغییر ریاست شورای ملی سالمندان از وزیر بهداشت به وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی می پرسید نیز گفت: در سند جدید پیشنهاد تغییر ریاست از وزیر بهداشت به وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی ارائه شده است که باید پس از بررسی در کمیسیون اجتماعی دولت و طرح در صحن دولت در این باره تصمیم گیری شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.50331s, 18q