امکان انجام آزمایش سریع ایدز در مراکز بهداشت خراسان‌ رضوی

۱۳۹۱/۰۹/۱۳ - ۱۶:۴۴ - کد خبر: 61823

سلامت نیوز : علی غلامپور ظهر امروز در حاشیه نشست علمی خبری روز جهانی ایدز در جمع خبرنگاران در مشهد اظهار کرد: ابتلا به بیماری ایدز را می‌توان از جهاتی به کوه یخ تشبیه کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی تصریح کرد: به این معنی که قسمت اصلی مبتلاشدگان به این بیماری افرادی هستند که از ابتلای خود خبر ندارند و می‌توانند با انجام رفتارهای پرخطر سهم مهمی در شیوع بیماری داشته باشند.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت خراسان‌رضوی با بیان اینکه در ایران حدود 24 هزار و 800 نفر به بیماری ایدز مبتلا هستند خاطرنشان کرد: از این تعداد بیش از 90 درصد مربوط به آقایان و در حدود 10 درصد مربوط به بانوان است.

غلامپور با اشاره به ننگ و تبعیضی که در مورد بیماران مبتلا به ویروس ‌HIV در جامعه وجود دارد اذعان کرد: این شرایط سبب می‌شود که عده زیادی از افرادی که رفتارهای پرخطر داشته‌اند برای انجام آزمایشات به کلینیک‌های مثلثی مراجعه نکنند و ناخواسته سبب شیوع بیشتر این بیماری شوند.

وی با تاکید به اینکه پیشگیری از شیوع بیشتر ایدز همکاری تمام ارگان‌های دولتی را می‌طلبد ادامه داد:در این مورد باید ارگان‌هایی مانند آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت تعاون، زندان، ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت، سازمان تبلیغات اسلامی، کمیته امداد، هلال احمر و دیگر ارگان‌هایی از این دست همکاری کنند.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت خراسان‌رضوی با بیان اینکه تا کنون وزارت بهداشت سه برنامه استراتژیک برای پیشگیری از این بیماری طراحی کرده است افزود: برنامه سوم این حوزه از سال 89 اجرایی شده است و مهمترین وجه آن آموزش و اطلاع رسانی است.

غلامپور خاطرنشان کرد: تا کنون در زمینه‌های اطلاع‌رسانی فعالیت‌های زیادی انجام شده است و طرح‌های زیادی انجام شده است که یکی از آنها با عنوان با وفا 6 گروه هدف را از جمله کارگران، دانشجویان و دانش‌آموزان را مورد آموزش قرار داده است.

وی در ارتباط با طرح‌های دیگر انجام شده در مراکز بهداشت برای پیشگیری از شیوع بیماری ایدز بیان کرد به عنوان نمونه در یکی از طرح‌ها 135 مدیر و معاون و دبیر مدارس در استان مورد آموزش قرار گرفته‌اند و توانسته‌اند 140 هزار دانش‌آموز را مورد آموزش قرار دهند.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت خراسان‌رضوی ادامه داد: همچنین طرح‌های مراقبت‌های رفتاری در زندان انجام می‌شود و همچنین آموزش‌هایی برای پناهندگان در مناطق حاشیه شهر و گلشهر برگزار می‌شود.

غلامپور بااظهار امیدواری به اینکه میزان شیوع ویروس در مکان‌های پرخطر استان پایین‌تر از متوسط کشوری است خاطرنشان کرد: این به این معنی است که چرخه شیوع ویروس در استان هنوز کامل نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.59095s, 18q