وزارت رفاه از سياستهاي پزشك خانواده وزارت بهداشت تبعيت نمي‌كند

۱۳۸۶/۰۵/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6186
وزارت رفاه از سياستهاي پزشك خانواده وزارت بهداشت تبعيت نمي‌كند

مسعود پزشكيان در گفت و گو با فارس،‌ افزود: وزارت رفاه در عمل سياستهاي خود را اعمال مي‌كند و در اين بين وزير بهداشت بايد پاسخگوي طرح باشد.
وي گفت: بر اساس قانون، وزارت بهداشت سياستگذار و هماهنگ كننده اجراي طرح پزشك خانواده است و وزارت رفاه بايد بر اساس سياستهاي وزارت بهداشت خريد خدمت كند نه اينكه چونه بزند و با اتوريته‌اي كه به علت در اختيار داشتن پول دارد، سياستهاي خود را اعمال كند.
وي ادامه داد: اين روند در اجراي طرح پزشك خانواده به نفع هيچ كس نيست البته در نهايت اين مردم هستند كه ضرر مي‌كنند، اگر دستور العملهاي اجراي اين طرح مطابق كارشناسي‌هاي وزارت بهداشت نباشد و درست نوشته نشود يا دير نوشته و اجرا شود، مردم ضرر مي‌كنند.
وزير سابق بهداشت و درمان اضافه كرد: نمي‌شود پول طرح پزشك خانواده در اختيار وزارت رفاه باشد و بعد اگر به هر دليل اعتبارات آن به دستي هزينه نشد، وزارت بهداشت پاسخگو باشد، متاسفانه نحوه هزينه كرد اعتبارات اين طرح در وزارت رفاه شفاف نيست.
وي ادامه داد: تاكنون حدود 6 هزار پزشك و 4 هزار ماما و پرستار در روستاها مستقر شده‌اند، تجهيزات و دارو به روستاها رفته است و وضعيت نسبت به سابق خيلي بهتر شده است اما هنوز تا رسيدن به اهداف ايده آل طرح پزشك خانواده فاصله داريم.
پزشكيان گفت: من دو سال پيش كه اين طرح را شروع كرديم گفتم كه اجراي كامل طرح پزشك خانواده اگر بخواهد درست و اصولي اجرا شود و وقت تلف نشود حداقل 10 تا 12 سال زمان نياز دارد اما براي رسيدن به اين هدف بايد دقيقا تعريف شود كه چه خدماتي، توسط چه كساني، با چه امكاناتي، در كجاها، چگونه و براي چه تعداد جمعيت بايد در قالب طرح پزشك خانواده اجرا شود.
وي اضافه كرد: اين در صورتي است كه سطح اول، دوم و سوم طرح پزشك خانواده به درستي تعريف و اجرايي شود، پزشك خانواده در روستا، شهر، شهرستان و استان تعريف شود و پزشكان خانواده آموزش ببيند،(الان پزشكان عمومي، آموزش پزشك خانواده را نديده اند) و البته قوانين و چارچوبهاي اين طرح تدوين و مستقر شود، همه اينها زمان و اعتبار مي‌برد.
وي افزود: هنوز كارهاي زيادي باقيمانده است كه براي اجراي اصولي و علمي طرح پزشك خانواده لازم است، بايد مكانيزمهاي پرداخت به تيم سلامت به درستي تعريف شود و پرداختها به موقع انجام شود، بعد آموزش پزشكي خانواده به پزشكان عمومي شاغل در اين طرح و آماده شدن بيمارستانها و مراكز تخصصي ارائه خدمات براي اجراي نظام ارجاع هنوز به درستي انجام نشده است.
پزشكان گفت: اگر در نظر بگيريم هر پزشك عمومي سه سال آموزش ببيند تا متخصص پزشك خانواده شود و براي هر هزار نفر يك پزشك خانواده تعريف شود، بايد 70 هزار پزشك بكارگيري شوند و معادل 210 هزار سال آموزش ببينند، اجراي چنين كار بزرگي نيازمند، آمادگي دانشكده ها و تدوين قوانين و مقررات مناسب و مكانيزم پرداخت منابع است.
وي گفت: مسئله مهم در اجراي موفق طرح پزشك خانواده نظام پرداختها و اعتبارات اين طرح است در زمان حاضر اگر فرض كنيم كه همه 500 ميليارد تومان اعتبار اين طرح براي جمعيت 20 ميليوني تحت پوشش در روستاها هزينه شود سرانه هر فرد حدود 25 هزار تومان در سال و 1800 تومان در ماه مي‌شود در حالي كه همين الان سرانه غير واقعي درمان شهري 4400 تومان است و سرانه واقعي درمان حدود 7 هزار تومان است بنابراين اعتبارات اين طرح كافي نيست و حداقل بايد 2 تا 3 برابر شود.
پزشكيان افزود: براي اجراي بهتر اين طرح هيچ اشكالي ندارد كه از مشاركت مالي روستائيان استفاده كنيم، ممكن است عده‌اي از روستائيان توان مشاركت مالي نداشته باشند، آنها را مي توان كنار گذاشت اما قطعاً عده زيادي از آنها حاضرند براي دريافت خدمات استاندارد درماني پرداختي داشته باشند و در اجراي طرح مشاركت مالي كنند.
وزير سابق بهداشت گفت: مسئله ديگر تعريف دقيق جمعيت تعريف شده هر پزشك خانواده است در زمان حاضر به طور متوسط هر پزشك، جمعيتي در حدود 3500 نفر را تحت پوشش دارد و اين جمعيت زيادي است كه فقط پزشك خانواده مي‌تواند اين افراد را در زمان بيماري ويزيت كند اما نمي‌تواند خدمات تعريف شده سلامت بر اساس دستورالعمل‌هاي پزشك خانواده (guide line ) را اجرا كند.
وي افزود: ما در زمان شروع كار متوسط دو هزار نفر را براي هر پزشك خانواده تعريف كرديم اما اين تعداد ايده آل نيست و براي اجراي درست پزشك خانواده بايد هر پزشك خانواده حدود هزار نفر جمعيت را تحت پوشش بگيرد تا بتواند به طور مرتب به آنها سربزند و مسئول سلامت آنها باشد.
پزشكيان گفت: بر اين اساس تعداد پزشكان خانواده اين طرح در روستاهاي كشور بايد حداقل 2 تا 3 برابر شود و اين امر به ميزان اعتبار و نحوه هزينه كرد آن توسط وزارت رفاه كه پول اين طرح را در اختيار دارد، بستگي تام دارد.
وي افزود: طرح پزشك خانواده يك طرح عظيم ملي است و فقط اين نيست كه يك عده پزشك را در روستاها مستقر كنيم، در اين صورت اين طرح به اهداف ايده آلي خود نمي‌‌رسد و ممكن است عده‌اي به خود جرئت دهند و اين طرح را زير سوال ببرند و بگويند به درد نمي‌خورد در حالي كه همين الان هم وضعيت ارائه خدمات بهداشتي- درماني با استقرار همين تعداد پزشك و امكانات جانبي و دارو در روستاها تغييرات زيادي پيدا كرده است، قبلا روستاهاي ما خالي از اين امكانات بود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.63465s, 19q