بیمه‌ها هنوز داروهای درمان نازایی را پوشش نمی‌دهند/۷ درصد زوجها ناباروند

۱۳۹۱/۰۹/۱۴ - ۱۴:۴۳ - کد خبر: 61869

سلامت نیوز :مرضیه وحیددستجردی صبح امروز با حضور در بیمارستان جامع زنان شهید اکبرآبادی از بخش‌های مختلف این بیمارستان بازدید و بخش IVF آن را افتتاح کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی یکی از برنامه‌های راهبردی و اساسی وزارت بهداشت را برنامه سلامت زنان عنوان کرد و گفت: ‌زنان محور سلامت خانواده و جامعه هستند و اگر مادری سالم نباشد نمی‌تواند نوزاد و کودک سالمی را هم تربیت کند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز 4 بیمارستان جامع زنان در شهر تهران فعال است و تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور باید حداقل یک بیمارستان جامع زنان را ایجاد کنند.به گفته وحید دستجردی بیمارستان جامع زنان در شهر‌های اصفهان، مشهد، شیراز و یزد راه‌اندازی شده و در بقیه شهرها نیز در حال راه‌اندازی است.

وی اظهار امیدواری کرد: با اجرای برنامه‌ها و ایجاد بسته‌های سلامت و سطح‌بندی مادر و نوزاد توانسته‌ایم میزان مرگ و میر مادران باردار را به 21 در صدهزار تولد زنده برسانیم چرا که در سه سال و نیم پیش که وزارت بهداشت را تحویل گرفتیم این میزان 24 در صدهزار تولد بود ولی سازمان بهداشت جهانی همواره آمار 140 در صدهزار را اعلام می‌کرد که با دعوت از نمایندگان سازمان بهداشت جهانی این آمار تغییر کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اگر بخواهیم یک دهم درجه از میزان مرگ و میر مادران را کم کنیم این کار بسیار سخت است، افزود: در این راستا باید مراقبت‌های ویژه و جدی برای سلامت مادران باردار بگذاریم و ظرف برنامه پنجساله باید مرگ مادر به 15 در صدهزار تولد زنده برسد؛ البته اکنون 3سال زودتر به اهداف هزاره سوم در زمینه مرگ مادران باردار دست یافته‌ایم.

وحید دستجردی بیمارستان جامع زنان اکبرآبادی را یکی از بیمارستان‌های تاثیرگذار در ارائه خدمات به مادران باردار عنوان کرد و گفت: امروز مقالات این بیمارستان در کنار مراکز بسیار بزرگ دنیا قرار می‌گیرد که باید به تمام اساتید و پزشکانی که در این بیمارستان کار می‌کنند تبریک گفت چرا که مرگ و میر مادران باردار در این بیمارستان طی یکسال اخیر نصف شده است و از مجموع 12 هزار زایمانی که در این بیمارستان انجام می‌شود، فقط 24 درصد زایمان‌ها به دلیل اندیکاسیون‌ها و پرخطر بودن وضعیت مادر و نوزاد به سزارین منجر می‌شود و 50 درصد زایمان‌ها به طور طبیعی بوده و بقیه آمار سزارین مربوط به سزارین‌های تکراری است که مادر باید حتماً به دلیل سزارین‌های قبلی دوباره سزارین شود.

انجام زایمان در آب و زایمان بدون درد در بیمارستان اکبر‌آبادی از نقاط قوت دیگری بود که وزیر بهداشت به آن اشاره کرد و گفت:بیش از 600 عمل جراحی در ماه در این بیمارستان انجام می‌شود.

وی در مورد راه‌اندازی بخش IVF در این بیمارستان گفت: «‌امروزه 7 درصد زوج‌ها نابارورند و 14 درصد مردان و زنان از این مشکل رنج می‌برند» که با راه‌اندازی این بخش در بیمارستان امیدواریم بتوانیم خدمات بهتری را به زوجین ارائه کنیم که وجود خدمات تخصصی مانند PGD برای قبل از تولد جنین در اختیار زوجین قرار می‌گیرد.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه هزینه درمان نازایی و استفاده از IVF در این بیمارستان چه تفاوتی با بقیه مراکز دارد گفت:‌ به هر حال داروهای درمان ناباروری داروهای گرانی است که تحت پوشش بیمه قرار ندارند اما در لیست 202 قلم دارویی که به دولت اعلام شد تمام داروهای مربوط به نازایی در این فهرست گنجانده شده که دولت هم آن را تصویب کرد و امیدواریم سازمان‌های بیمه‌گر هم زودتر آنرا زیر پوشش ببرند تا این گرفتاری حل شود. البته تمهیداتی اندیشیده شده تا هزینه درمان بیماری نازایی نسبت به بقیه مراکز پایین‌تر باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21857s, 19q