اعتیاد تزریقی، شایع‌ترین راه انتقال بیماری ایدز

۱۳۹۱/۰۹/۱۴ - ۱۵:۱۶ - کد خبر: 61882
سلامت نیوز : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شایع‌ترین راه انتقال بیماری ایدز را اعتیاد تزریقی عنوان کرد و گفت: در بین موارد به ثبت رسیده، 66 درصد از طریق تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد، 19 درصد از طریق تماس‌های جنسی، 1.83 (یک و 83 صدم) درصد از طریق دریافت خون و فرآورده‌های خونی و 3.30 ( سه و 30 صدم) درصد از طریق مادر به کودک و 15 درصد به صورت نامشخص آلوده شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمدرضا میرزایی روز گذشته 13 آذر در همایش یک روزه‌ای که به مناسبت فرارسیدن اول دسامبر روز جهانی ایدز در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد، با اشاره به این‌که بیماری ایدز بیماری ویروسی است که سبب نقص سیستم ایمنی بدن می‌شود، افزود: این بیماری اولین بار در سال 1981 در جهان اعلام شد و در حال حاضر حدود 40 میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند.

وی با بیان این‌که در سی سال گذشته 30 میلیون مرگ ناشی از ایدز رخ داده است، اظهار داشت: در سال 2012 بیماری ایدز یکی از چالش‌های بزرگ هزاره سوم محسوب می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گروه سنی 34-25 سال را بیشتر مبتلایان به بیماری ایدز دانست و افزود: HIV موجب چالش‌های عاطفی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و صدمه به بهداشت عمومی جامعه می‌شود.

میرزایی هدف سازمان جهانی تا سال 2015 در خصوص این بیماری را رسیدن به سه صفر عنوان کرد و اظهار داشت: به صفر رساندن موارد ابتلای جدید به اچ ای وی، به صفر رساندن انگ و تبعیض و به صفر رساندن موارد مرگ ناشی از ایدز از مهم‌ترین اهداف سازمان جهانی است.

وی به استراتژی‌های 10 گانه سومین برنامه ملی کنترل ایدز اشاره کرد و افزود: آموزش و اطلاع رسانی، تامین سلامت خون، مشاوره و آزمایش داوطلبانه، کاهش آسیب، پیشگیری و مراقبت و درمان بیماری‌های آمیزشی، ترویج سلامت جنسی، مشاوره، مراقبت و درمان مبتلایان به HIV و خانواده آنها، حمایت، برقراری نظام مراقبت اپیدمیولوژیک و مدیریت داده‌ها و تقویت زیرساخت‌های لازم از استراتژی‌های برنامه ملی کنترل ایدز به شمار می‌آید.

وی گسترش از طریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده را موج اول شیوع ایدز اعلام کرد و افزود: گسترش از طریق اعتیاد تزریقی مشترک و گسترش از طریق جنسی موج دوم و سوم شیوع این بیماری است.

میرزایی، مصرف‌کنندگان تزریقی مواد، زنان در معرض بیشترین آسیب، همسر مصرف کنندگان تزریقی مواد، همسر و شرکای جنسی مبتلایان شناسائی شده را از گروه‌های پرخطر اصلی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 273 بیمار مبتلا به ایدز در مازندران شناسایی شد‌ه‌اند که از این تعداد 222 نفر مرد و 51 نفر زن هستند.

وی با تاکید بر این‌که 40 درصد از بیماران در استان را گروه‌های سنی 25 تا 34 سال تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: از مجموع جمعیت شناسایی شده به بیماری ایدز مردان 81 درصد و زنان 18 درصد مبتلا هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان این‌که از کل موارد شناسائی شده 94 نفر جان خود را از دست دادند، گفت: از این تعداد 81 نفر مرد و 13 نفر زن بودند.

وی با بیان این‌که در سطح مازندران 5 مرکز مشاوره رفتاری و 7 پایگاه مشاوره رفتاری راه‌اندازی شده، اظهار داشت: این مراکز در شهرهای تنکابن، ساری، آمل، بابلسر، بهشهر، جوبیار، چالوس، رامسر، سوادکوه، گلوگاه، نکا و نور وجود دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: 2 مرکز DIC در شهرستان‌های ساری و آمل و یک مرکز مشاوره ویژه زنان آسیب‌پذیر در ساری و 6 مرکز دولتی درمان سوءمصرف مواد در ساری، تنکابن، بهشهر، رامسر، چالوس، جویبار در مازندران نیز راه‌اندازی شده است.

میرزایی به وجود 10 مرکز دولتی و 278 مرکز خصوصی MMT اشاره کرد و افزود: در مازندران 2 هزار و 213 بیمار تحت پوشش مراکز دولتی درمان اعتیاد و 22 هزار و 600 بیمار تحت پوشش مراکز خصوصی قرار دارند.

وی استفاده از ترکیبات آمفتامین توسط افراد مبتلا به HIV را یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی جهان دانست و خاطرنشان کرد: با آگاه‌سازی جوانان از آسیب‌های ناشی از مصرف این مواد و الکل، از گسترش ایدز جلوگیری نماییم.

گفتنی است در سال 1988 سران و وزیران بهداشت 140 کشور جهان، روز اول دسامبر را روز جهانی ایدز نامیدند و امسال نیز در ایران 10 تا 16 آذر ماه به عنوان هفته ملی ایدز نام‌گذاری شده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73478s, 18q