فایده شام دسته‌ جمعی برای کودکان

۱۳۹۱/۰۹/۱۵ - ۱۲:۵۷ - کد خبر: 61935
سلامت نیوز :  شاید باور این موضوع كمی دشوار باشد، ولی صرف شام در كنار دیگر اعضای خانواده تاثیر عمیقی بر رشد تحصیلی دانش‌آموزان دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ آن‌طور كه متخصصان می‌گویند عادت مستمر و همیشگی آماده كردن و صرف غذا در خانه، بویژه هنگام شام، موجب ایجاد حس همبستگی كودك با دیگر اعضای خانواده می‌شود، اما متاسفانه در زندگی‌های امروزی و به دلیل نوع كار والدین، رستوران‌ها و هتل‌ها جایگزین سفره و میزهای شام خانوادگی شده است البته نباید فراموش كنیم گاهی در نظر گرفتن چنین برنامه‌هایی برای تغییر روحیه افراد خانواده بد نیست ولی همین شیوه اگر تبدیل به یك عادت دائمی شده و در طول هفته و ماه، بارها تكرار شود، می‌تواند مشكلاتی برای خانواده و بویژه كودكان ایجاد كند.

بررسی‌های روان‌شناسی در این زمینه نشان می‌دهد دانش آموزانی كه شام خود را در محیط خانه و در كنار دیگر اعضای خانواده صرف می‌كنند، معمولاً از نظر تحصیلی موفقیت بیشتری كسب خواهند كرد.این موفقیت‌ها شامل موارد متعددی می‌شود كه برخی از مهم‌ترین آنها عبارت است از:

به دست آوردن نمره‌های درسی بالاتر: در مطالعات انجام شده توسط دانشگاه ایلی‌نویز روی 20 دختر و پسر هفت تا یازده ساله مشخص شد، كودكانی كه چند ساعت از روز را برای صرف شام دسته‌جمعی همراه سایر اعضای خانواده سپری كرده‌اند، در مقایسه با كسانی كه از این موهبت محروم بودند، نتایج بهتری را در امتحانات مشابه كسب كردند.

بهبود یادگیری لغات و مهارت روانخوانی: تحقیقات متخصصان هاروارد نشان می‌دهد حضور كودك در فضای خانواده و صرف شام همراه با آنها ، تاثیر مثبتی بر سطح یادگیری لغات جدید و مهارت روانخوانی او دارد. در این پژوهش، 65 خانواده مدت 15 سال از نظر ارتباطات میان اعضا بررسی شدند و نتایج حاصل از آن نشان داد كودكانی كه در محیط خانواده حداقل یك وعده غذایی را با آرامش صرف كرده‌اند، به نسبت دیگر كودكان، قابلیت بیشتری برای یادگیری لغات جدید دارند.

بالا رفتن درصد موفقیت‌های دانشگاهی در آینده: مطالعات مقایسه‌ای چند ساله‌ای كه روی شرایط تغذیه و الگوی غذایی 2000 نفر از والدین كودكان انجام شد، نتایج شگفت‌انگیزی به ارمغان آورد؛ طبق این مطالعات، كودكانی كه به صورت مستمر و حداقل چند بار در هفته در محیط خانوادگی و به همراه سایر اعضای خانواده مانند اقوام و بستگان مشغول صرف غذا شده‌اند، موفقیت‌های دانشگاهی بیشتری كسب كرده‌اند.

كسب نمرات سالانه بهتر: مطالعات دانشگاه كلمبیا نشان دهنده ارتباط قوی میان نوع و نحوه تغذیه كودكان و كسب معدل‌های بالاتر بود. این مطالعات نشان داده است نوجوانانی كه كمتر از دو بار در هفته در كنار سایر اعضای خانواده غذایشان را می‌‌خوردند، نتایج درسی ضعیف‌تری داشتند.

محیط خانواده و آرامش روانی هنگام صرف غذا در كنار سایر اعضای خانواده، تاثیری عمیق و ژرف بر رفتار و شكل‌گیری شخصیت كودكان و نوجوانان دارد و به همین دلیل متخصصان به خانواده‌ها توصیه می‌كنند در هر شرایطی طوری برنامه‌ریزی كنند كه حداقل یك وعده از غذاهای روزانه را با حضور همه اعضای خانواده صرف نمایند البته، در این موقعیت بهتر است تلویزیون را هم خاموش كنید و از حضور یكدیگر و گفت‌وگوهای خانوادگی لذت ببرید.

هنگام صرف غذا و زمانی كه همراه همسر و سایر فرزندانتان دور میز یا سفره غذا نشسته‌اید، به كودكانتان بگویید كه چقدر برای شما اهمیت دارند و به موارد مثبت زندگی خانوادگی‌تان اشاره كنید.

پس از صرف غذا هم بسرعت سفره را ترك نكنید و چند دقیقه‌ای را به گفت‌وگو با عزیزانتان اختصاص دهید.در این فرصت می‌توانید در مورد برخی از تصمیمات خانوادگی با یكدیگر مشورت كنید و نظر كودكان را نیز جویا شوید.هیچ‌گاه فراموش نكنید محیط خانواده بهترین و موثرترین محل برای رفع مشكلات كودكان و كمك به بهبود وضع تحصیلی و اجتماعی آنهاست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55444s, 18q