پلاسمای غنی از پلاکت در برخی بیماریهای اسکلتی مفید است

۱۳۹۱/۰۹/۱۵ - ۱۵:۰۸ - کد خبر: 61989
سلامت نیوز : نایب رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) می تواند در برخی بیماریهای اسکلتی عضلانی مفید باشد اما سلول بنیادی نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر سید احمد رئیس السادات افزود: در سالهای اخیر استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در طب فیزیکی و به ویژه درمان و توانبخشی بیماریهای اسکلتی و عضلانی رو به فزونی گذاشته است. اگر چه مطالعات مختلف در محیط های آزمایشگاهی و مدلهای حیوانی بر اثرات مفید این روش در تسریع التیام زخمها و تسهیل پاسخ به آسیبها تاکید دارد و تحقیقات متعددی در خصوص سودمندی به کارگیری پلاسمای غنی از پلاکت در کاهش درد و بهبود عملکرد مبتلایان به آرنج تنیس بازان، آرتروز زانو و مچ پا، تاندونیت ها و بورسیت های مزمن، فاشئیت  پلانتاز و آسیب مینیسک زانو منتشر شده است، اما در برخی موارد نتایج مطالعات بالینی بدلیل تفاوت در معیارهای ورود به مطالعه ، گروههای کنترل، روش تهیه پلاسمای غنی از پلاکت، حاد یا مزمن بودن و شدت آسیبها و نیز همزمانی سایر مداخلات یکسان نیست.

وی گفت: مطالعات گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مرکز پزشکی آموزشی و درمانی شهید مدرس (سعادت آباد) اثرات مفید 9 ماهه پلاسمای غنی از پلاکت را در درمان آرتروز خفیف تا متوسط زانو و نیز بهبود مبتلایان به آرنج تنیس بازان مقاوم به درمان تائید کرده است. اما کاربرد گسترده و روتین این روش نیاز به بررسی اثرات طولانی مدت تر، مطالعات تصویر برداری و نیز بررسی هزینه اثر بخشی و مقایسه با سایر روشهای درمانی دارد.

این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: در برخی تبلیغات اثرات درمانهای پلاسمای غنی از پلاکت را به سلولهای بنیادی نسبت می دهند. اما نکته مهم این است که این روش اگرچه در صورت استفاده به جا می تواند مفید و موثر باشد اما با درمانهای سلول بنیادی متفاوت است. در این روش تلاش می شود با افزایش غلظت پلاکتهای سرم از اثرات فاکتورهای رشد و سایر محتویات آنها در تکثیر سلولهای مورد نیاز در ترمیم بافتها بهره گیری شود.

وی افزود: نکته مهم دیگر این است که در حال حاضر PRP در بیشتر موارد خط اول درمانی در ضایعات اسکلتی عضلانی به شمار نمی رود و به هیچ وجه جایگزین اقدامات توانبخشی و یا اعمال جراحی ارتوپدی در موارد آسیب شدید به شمار نمی رود.

نایب رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در خصوص اقداماتی که می تواند از تبلیغات غیر واقعی و سودجویانه و آسیبهای ناشی از آن جلوگیری کند، گفت: انجام درمان با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در مراکز دانشگاهی و تکیه بر مستندات علمی موجود در خصوص موارد استفاده و منع مصرف، روش صحیح تهیه و استفاده از کیت های معتبر و ملاحظات پیش و پس از درمان می تواند بر سودمندی این روش درمانی بیفزاید و از سوءاستفاده های احتمالی بکاهد.

بر اساس همین گزارش، کارگاه تزریق PRP  در حاشیه شانزدهمین کنگره سالیانه طب فیزیکی و توانبخشی که 23 آذر ماه جاری در دانشگاه علوم پزشکی ارتش برگزار خواهد شد، برپا می شود.علاقه مندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به www. Ispmr.org مراجعه و یا با تلفن 85953476 تماس حاصل فرمایند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.86394s, 18q